چرا همه از سوخو ۳۵ می ترسند؟

جنگنده «سوخو ۳۵» روسیه با نمونه‌های غربی آن همچون «اف ۱۵»، یوروفایتر طوفان و داسو رافال فرانسه رقابت می‌کند؛ اما غیر از ایران کدام کشورها خریدار هیولای مسکو هستند؟

چرا همه از سوخو ۳۵ می ترسند؟

به گزارش اقتصادآنلاین، هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد دقیقاً زمان تکمیل این قرارداد و یا تعداد هواپیما‌هایی که ایران از روسیه تحویل خواهد گرفت، مشخص نکرد و گفت: جزئیاتی منتشر نخواهد شد، زیرا محرمانه است. به این بهانه نگاهی داریم به مشخصات این جنگنده. 

سوخو ۳۵ چیست؟

جنگنده سوخو ۳۵ که رقبای ناتو آن را «سوپر فلانکر» می‌خوانند، یک نسخه از سوخو ۲۷ است که به طور چشمگیری به‌روزرسانی شده و توانایی جنگی آن به منظور مقابله با اهداف هوایی، زمینی و دریا به سطح، افزایش پیدا کرده است.

شرکت صنایع هوافضا و دفاعی روسیه (UAC)، سوخو ۳۵ را تلفیقی از یک جنگنده با «ویژگی‌های جنگنده نسل نو» می‌داند که از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به «قدرت مانور فوق‌العاده، سرعت فوق فراصوت و دوربرد و همچنین توانایی انجام مانورهای جنگی گروهی اشاره کرد.» سوخو ۳۵ همچنین یک جنگنده تاکتیکی خوب برای حمل طیف وسیعی از سلاح‌ها و مجهز به سامانه‌های جنگ الکترونیکی چند منظوره بوده و رادار گریزی قوی و پایداری و مقاومت بالا در نبردهای هوایی از دیگر قابلیت‌های آن است.

این جنگنده که به طور مشخص به واسطه توانمندی‌های جنگی منحصربه‌فردش شناخته می‌شود، قادر است نیروها و زیرساخت‌های زمینی تحت پوشش سامانه‌های پدافند هوایی که از پایگاه فرود آن فاصله قابل توجهی دارند را هدف قرار دهد.

همانطور که رسانه‌های آمریکایی پارسال تاکید کردند، توانایی تخریبی سوخو ۳۵ در نبرد با جنگنده‌های دشمن، از تمام جنگنده‌های طراحی‌شده پس از جنگ سرد، به مراتب بالاتر بوده و قادر است با پیشرفته‌ترین جنگنده‌های غربی همچون اف ۳۵ سری A و اف ۱۵ سری SA رقابت کند.

قیمت یک فروند سوخو ۳۵ چقدر است؟

هر سوخو ۳۵ تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار قیمت دارد که در مقایسه با اف ۱۵ اندکی ارزان‌تر است. داسو رافال هم گران‌تر از سوخو ۳۵ است؛ این جنگنده فرانسوی تقریباً ۱۱۵ میلیون دلار قیمت دارد.

روسیه چند فروند سوخو ۳۵ دارد؟

شرکت صنایع هوافضا و دفاعی روسیه پارسال اعلام کرد که این کارخانه یک محموله دیگر از جنگنده‌های سوخو ۳۵ را ساخته و در اختیار وزارت دفاع این کشور قرار داده است.

نیرو هوافضای روسیه هم‌اکنون دست کم ۹۳ فروند سوخو ۳۵ فعال در هشت پایگاه هوایی سراسر روسیه در اختیار دارد.

بخشی از این جنگنده‌ها هم‌اکنون در اوکراین و همزمان با عملیات نظامی روسیه در این کشور، فعال هستند. وزارت دفاع روسیه در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که خدمه و خلبانان جنگنده‌های سوخو ۳۵ همچنان با استفاده از انواع موشک‌ها، مهمات و بمب‌ها اهداف نظامی اوکراین را تخریب و نابود می‌کنند.

چرا چین تصمیم به خرید سوخو ۳۵ گرفت؟

چین در سال ۲۰۱۵ با قراردادی ۲.۵ میلیارد دلاری، ۲۴ فروند سوخو ۳۵ از روسیه خرید و تحویل این جنگنده‌ها نوامبر همان سال تکمیل شد.

نکته قابل توجه این است که پکن به نخستین مشتری خارجی جنگنده نسل چهار و بالاتر تبدیل شد و به طور مشخص از آن برای عملیات گشت‌زنی در دریای جنوبی چین استفاده می‌کند.

واسیلی کاشین، کارشناس روسی گفته بود که جنگنده‌های سوخو ۳۵ که چین خریده، در برخی نقاط حساس منطقه همچون تایوان، نقش قابل توجهی در موازنه قدرت ایفا خواهند کرد. کاشین یادآوری کرد که سوخو ۳۵ به سامانه راداری «ایبریس» که تا ۴۰۰ کیلومتر برد دارد، مجهز بوده و قادر است انواع و اقسام اهداف هوایی را شناسایی کند. به گفته وی، این ویژگی پکن را قادر می‌سازد تا از یک منطقه گشت هوایی واقع در چین، تمام حریم هوایی تایوان را زیر ذره‌بین داشته باشد.

ژنرال مارک دی.کِلی، رئیس فرماندهی نبرد هوایی آمریکا در گفت‌وگو با یک نشریه آمریکایی گفته بود که چین می‌تواند بر پایه فناوری سوخو ۳۵، نسل ششم جنگنده‌های خود را تولید کند.

وی افزود: آنها با سوخو ۲۷ شروع کردند؛ سوخو ۳۰ را ساختند و سپس آن را به جِی ۱۶ تبدیل کرده و حالا هم سوخو ۳۵ دارند.

منبع: مهر
ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۷

  میشه بگید کی از این اسباب بازی های روسی میترسه؟؟؟

 • کيانوش
  ۸

  چون ایران داره میخره شما هم مجبورید اونو بزرگ جلوه بدید

 • ناشناس
  ۷

  چه چرتی نوشتین.کی میترسه امریکا درحال تولید نسل ۶انوقت این جنگنده نسل ۴+

 • توهم زدن
  ۷

  کی گفته می ترسن . جنگنده های روسی چند ایراد بزرگ دارن یک مشکل موشک های هدایت شونده که همین باعث شده تو جنگ اوکراین برتری هوایی ایجاد نکنند دو هر بار که جنگنده روسی پرواز می کنه برای اینکه دوباره عملیاتی بشه سه روز طول می کشه اما جنگنده های آمریکایی یک روز.جنگند های آمریکایی سیستم های الکترونیکی و راداری پیشرفته تری نسبت به جنگنده های روسی دارن چند تا جنگنده روسی خریدید جو گیر نشید

 • حمید
  ۵

  گدام کشور از سوخوی ۳۵ ترس داره چه کسی این نظریه چرت داده در همین جنگ روسیه و اوکراین سیستم دفاعی اوکراین چهار فروند از سوخوی ۳۵ روسیه را در اسمان منهدم کرده شماها بازگو نمی‌کنید و خبرگزاری‌های شماها سانسور میکنند در شبکهای مجازی فیلمش هست . از نوکر بودن روسیه دست بردارید

 • ناشناس
  ۶

  روسیه تمام تجهیزاتش مفت گرونه .اگر سوخو ۳۵ ترس داشت هیچوقت پوتین ملعون از پهپادهای ایرانی استفاده نمیکرد .

 • ناشناس
  ۶

  سوخو روس باشه بدرد نمخوره

 • علی عزیزپور
  ۱۱

  باسلام دوستانی که اینجانظرمخالف دادن صد البته معلومه که سوادنظامی کافی دراین موردندارن...جوگیرشدن بعضی دوستان بواسطه تبلیغات وهیاهوی آمریکاوغرب روی جنگنده نسل شش خودشون یعنی اف ۳۵ باعث ایجادجنگ روانی عجیبی دربین افرادمختلف درکشورهای گوناگون شده واین اصلا درقاموس شبکه های ایجادجوپروپاگاندای موافق غرب چیزعجیب وغریبی نیست!!!!!بااینکه انقورتهای وحشتناک وایرادات فنی وتجهیزاتی این جنگنده به اصطلاح فوق پیشرفته آمریکایی روزبه روزابعادجدیدوتحقیرآمیزی به خودمیگیردوفشارسیاسی وشدیدآمریکابه کشورهای مختلف جهت عدم خریدجنگنده سوخوسی وپنج بدلیل تغییرموازنه قوای هوایی درمناطق مختلف جهان به خوبی نشان میدهدکه این جنگنده روسی چقدرمزخرف است؟؟؟!!!! واقعییت ماجرااین است که غرب زدگان محترم نه گوش شنیدن حقایق رادارندونه چشم دیدن واقعیتها!!!!!البته مشکل میبایست جوردیگری حلوفصل شودیعنی به عبارت بهترعینک نگاه مابه مسایل مختلف جهان میبایست تغییرکند....حالا اینکه قدرت مانورپذیری وتهاجمی وموتورفوق العاده قوی سوخوسی وپنج وحتی ادوات جنگی این جنگنده بسیاربهترومدرنترازاف ۳۵ آمریکایست مسله دیگریست!!!!!باتشکروامتنان

  • علی
   ۱

   آره بابا از الان که هنوز نه به باره نه به دار تمام جهان از ما ترسیده مردک اگه ترسناک بود اوکراین باید وجود نداشت بعدشم به اون دانشمندی که ذوق کرده از خرید این پراید ببخشید سوخو اف 14 های گنجاه سال قبل را یادآور می‌شود که فکر کنم از این سوخوی امروزی پیشرفته ترین هستن . بس کنید دیگه هی از این ابو قراضه تعریف و تمجید

 • ناشناس
  ۶

  کسی از اف ۳۵ می ترسد که اف ۱۶ اف۲۲ اف ۳۵ اف ۱۱۱ در اختیار نداشته باشه

 • محمد
  ۰

  س

 • حسین
  ۲

  کی ترسیده کجا نوشته شده کدوم سایت کدوم کشور؟

 • رضا
  ۳

  اف ۳۵های أمریکا ایرادات فنی دارن تا حدی که نه درجنگ بلکه چندفروندحین مانوروپروازهای روتین سقوط کردن حتی اسرائیل هم دیگه اجازه پروازنمیده بهشون .نگاه به تبلیغات غربی هانکنید درمیدان عمل خیلی چیزهامعلوم میشه

 • نیما
  ۰

  برو تحقیق کن ببین همین عربستان چه جنگنده هایی داره برو ببین امارات چی داره ترکیه چیا داره . جنگنده های نسل ششم الان تو بازارن ولی ما داریم جنگنده های از رده خارج روسیه رو با اغوش باز میخریم. جالبش اینه معلوم نیست کی تحویلش بدن اولاش،گفتن ۶۰ تا الان میگن ۲۴ تا . وقتز دادنش میشه جنگنده کوثر 😂

 • علی
  ۰

  باتوجه به اینکه اف ۱۴ که ساخت ۵۰ سال پیش هست
  و در میدان عمل در ۸ سال جنگ خودش را ثابت کرد که از همه بهتره
  قطعا جنگنده های امروزی ساخت امریکا هم در عمل بهتر از بقیه جنگنده هاست

 • ناشناس
  ۰

  از کاه کوه می‌سازید ،حداقل بزاید تحویل بده بعد چ س ی بیاین.روس ها خیلی عوضی هسن موقع تحویل که برسه میزنن زیرش ،بعد تیکه تیکه تحویل میدن جوری که 100سال طول بکشه تا کامل شه

 • ناشناس
  ۰

  همه بترسند

 • علی
  ۰

  کی می‌ترسه اینا رده خارج شدن یواش یواش میرن به زباله دونی نسل ف هستن به زمان خودشون خیلی عقب بودن ک مشکلات جدی داشتن آلام

 • امیر
  ۰

  سوخو ۳۵ رو رادارگریز توصیف کردین در حالی که این هواپیما اصلا پنهان کار و رادارگریز نیست.

 • زنبور
  ۱

  من زیاد اطلاعات تخصصی ندارم ولی میدونم که اگه سوخو 35روسیه سلاح پیشرفته ای بود باید اسمان اوکراین کامل مال روسیه میشد . نه اینکه با سامانه های پدافندی سالها پیشتر اوکراین ساقط بشن . از طرفی روسیه برای چی باید از ایران پهباد انتحاری بخره اونم این همه و از اون طرف سوخو 35 بده ایران . تنها دلیلش اینه نمیخواد هیمنه هواپیماهاش در دنیا بشکنه.
  یه نگاهی هم به صنعت هواپیمای مسافر بری روسه و غرب و مقایسه اونها هم بد نیست

 • وحید
  ۰

  هیچکس از یوخو۳۵ نمیترسه ، عددی نیست اینو تو هشت سال جنگ تحمیلی تجربه کردیم که هواپیماهای روسی هیچ شانسی درمقابل هواپیماهای ایرانی نداشتند ، اینگونه بود که نیروی هوایی ایران غالب شد به عراق

 • مهرداد
  ۰

  همه ازسوخو۳۵ ی که زیرپای خلبان ایرانی باشه میترسن وگرنه تاالان اسمی ازنگرانی خریدبراش نبود