حقایق جالب و شنیدنی درباره بچه های حیوانات

در دنیای حیوانات چیزهای زیادی است که از آن ها بی خبر هستیم و در این خبر به برخی از آنها پرداخته‌ایم.

حقایق جالب و شنیدنی درباره بچه های حیوانات

به گزارش اقتصادآنلاین، دنیای حیوانات دنیای شگفت انگیزی است و چیز‌های زیادی درباره‌ی آن وجود دارد که از آن‌ها بی خبر هستیم. بچه‌های حیوانات هم از این قاعده مستثنی نیستند.

۱- بچه زرافه‌ها هنگام تولد از ارتفاعی ۲ متری روی زمین می‌افتند

بچه‌های انسان واقعاً خوش شانس اند! چرا که در میان دست‌هایی منتظر و با انجام اقدامات پزشکی مختلفی به دنیا می‌آیند، از جمله بریدن بند ناف و زدن به پشت نوزاد برای کشیدن اولین نفس خود. بچه زرافه ها، اما از ارتفاعی ۲ متری روی زمین سقوط می‌کنند. با این کار هم بند ناف شان جدا می‌شود و هم بعد از برخورد با زمین، شروع به نفس کشیدن می‌کنند.

بچه زرافه

۲- بچه فیل‌ها نمی‌دانند چطور باید از خرطوم شان استفاده کنند

بچه فیل

بچه فیل‌ها مثل بچه‌ی اغلب دیگر پستانداران عظیم الجثه‌ی خشکی، در هنگام تولد دست و پا چلفتی اند. آن‌ها نه تنها باید نحوه‌ی ایستادن، راه رفتن و انجام دیگر کار‌های فیل ها، بلکه نحوه‌ی استفاده‌ی از خرطوم شان را هم باید یاد بگیرند.

۳- جوجه طوطی‌ها اسم مخصوص به خودشان را دارند

جوجه طوطی

تحقیقات نشان داده طوطی‌ها جوجه‌های خود را با آواز صدا می‌زنند و این آواز برای هر یک از جوجه‌ها متفاوت است. تحقیقات همچنین نشان داده این آواز تا پایان عمر ثابت است.

۴- از شیر گرفتن بچه اورانگوتان‌ها ۸ سال طول می‌کشد

بچه اورانگوتان‌

بچه‌ی انسان حدود ۶ ماه از شیر مادر خود تغذیه می‌کند. اما بچه اورانگوتان‌ها تا ۸ سال شیر مادر می‌خورند.

۵- بچه دلفین‌ها می‌توانند زیر آب شیر بخورند

بچه دلفین

دلفین‌ها و نهنگ‌ها پستانداران آبی هستند. آن‌ها نه تنها بچه‌های خود را زیر آب به دنیا می‌آورند، بلکه به آن‌ها زیر آب شیر هم می‌دهند. این امر به دلیل تو رفته بودن نوک پستان‌ها و ارادی بودن ترشح شیر در دلفین‌ها میسر می‌شود.

۶- بچه کوالا‌ها هنگام تولد به اندازه‌ی یک آبنبات اند

بچه کوآلا

کوالا‌ها نماد عشق مادرانه در دنیای حیوانات اند. آن‌ها هم مانند کانگوروها، یک کیسه‌ی مخصوص دارند که بچه‌ی خود را در آن نگه می‌دارند و این کیسه مانند یک دستگاه انکوباتور طبیعی عمل می‌کند. بچه کوالا‌ها در هنگام تولد به اندازه‌ی یک آبنبات اند و طول بدن شان به زحمت به ۲ سانتیمتر می‌رسد و تنها یک گرم وزن دارند.

۷- بچه مارموست‌های کوتوله مثل بچه‌ی انسان حرف‌های نامفهوم می‌زنند

بچه مارموست کوتوله

مارموست‌های کوتوله کوچک‌ترین میمون‌های دنیا هستند، به طوری که وزن یک مارموست کوتوله‌ی بالغ اندکی بیش از ۱۰۰ گرم است. نوزادان و بچه‌های این گونه از میمون بسیار کوچک ترند، اما اصلی‌ترین ویژگی متمایز آن‌ها تلاش شان برای صحبت کردن است. بچه مارموست‌های کوتوله مانند بچه‌ی انسان حرف‌های نامفهوم می‌زنند.

۸- نوزادان خزندگان یک دندان مخصوص برای شکستن تخم خود دارند

نوزاد خزنده

خزندگان، پرندگان و دیگر حیواناتی که از تخم بیرون می‌آیند، یک دندان مخصوص کوچک برای شکستن تخم خود دارند. این دندان یک برآمدگی است که در انتهای پوزه یا در بالای منقارشان قرار دارد و به کمک آن می‌توانند تخم خود را بشکنند و از آن بیرون بیایند. این دندان بعداً جذب بدن می‌شود.

۹- بدن بچه سمور‌های دریایی به قدری کرک دارد که ممکن نیست غرق شوند

بچه سمور‌

بدن بچه سمور‌های دریایی در هنگام تولد به قدری کرک و پرز دارد که ممکن نیست غرق شوند. برخلاف سمور‌های آب‌های شیرین که در خشکی زایمان می‌کنند، سمور‌های دریایی بچه‌های خود را داخل آب به دنیا می‌آورند، به همین دلیل این ویژگی کمک می‌کند بچه سمور‌ها به طور طبیعی روی آب شناور می‌مانند.

۱۰- جوجه فلامینگو‌ها مثل جوجه اردک زشت، خاکستری به دنیا می‌آیند

جوجه فلامینگو‌

در داستان معروف هانس کریستین اندرسون، جوجه اردک زشت تبدیل به یک قو می‌شود. اما با توجه به رنگ خاکستری جوجه فلامینگوها، جوجه‌ی داستان هانس کریستین اندرسون می‌توانست یک فلامینگو هم باشد. در حقیقت، آن رنگ صورتی زیبای فلامینگو‌ها به خاطر تغذیه‌ی همیشگی شان از جلبک‌ها و میگو‌های شورآب‌ها است. جوجه فلامینگو‌ها در حقیقت سفید – خاکستری هستند.

۱۱- توله سگ‌ها می‌توانند دوقلو‌های همسان باشند

توله سگ‌

مدتی زمان برد تا دنیا به این حقیقت پی ببرد، اما حتی توله سگ‌ها هم می‌توانند دوقلو‌های همسان باشند. شبیه بودن توله‌های یک مادر به یکدیگر امر رایجی است، اما توله‌های همسان به طرز شگفت انگیزی مانند هم هستند.

۱۲- بچه پاندا‌ها هنگام تولد هم وزن یک قالب کره اند

بچه پاندا

جثه‌ی بچه پاندا‌ها هنگام تولد یک نهصدم جثه‌ی مادرشان است و تنها ۹۰ تا ۱۳۰ گرم، یعنی تقریباً به اندازه‌ی یک قالب کره وزن دارند. به علاوه، رنگی صورتی دارند، مدام تکان می‌خورند و نابینا هستند. به همین دلیل یکی از بیشترین اختلاف‌ها میان جثه‌ی نوزاد و بالغ مربوط به پاندا‌ها است.

۱۳- هر ساعت ۴/۵ کیلوگرم به وزن بچه نهنگ‌های آبی اضافه می‌شود

نهنگ آبی

نهنگ‌های آبی بزرگ‌ترین پستانداران زنده‌ی دنیا هستند، به طوری که طول آن‌ها به ۳۰ متر می‌رسد. بچه نهنگ‌های آبی گرچه در مقایسه با مادر خود کوچک هستند، اما روزانه ۲۲۷ لیتر شیر پر چرب می‌خورند. به همین دلیل هر ساعت حدود ۴/۵ کیلوگرم به وزن آن‌ها اضافه می‌شود.

۱۴- گوزن‌های تازه به دنیا آمده قدرت استتار دارند

بچه گوزن

گوزن‌ها در فصل شکار متولد می‌شوند و طبیعتاً در برابر حمله‌ی موجودات شکارچی آسیب پذیرند. با این حال، آن‌ها با یک محافظ طبیعی متولد می‌شوند. این محافظ لکه‌های سفید رنگی است که روی بدن آن‌ها قرار دارد و مانند نور و سایه‌ی روی شاخ و برگ درختان است. این ویژگی به آن‌ها کمک می‌کند خود را از چشم موجودات شکارچی پنهان کنند.

۱۵- رنگ بدن بچه میمون‌های لانگور با پدر و مادرشان متفاوت است

بچه میمون لانگور

رنگ بدن نوزاد انسان شبیه به پدر و مادرش است، اما میمون‌های لانگور با رنگ پوست متفاوتی متولد می‌شوند. برای مثال، در گونه‌های داسکی لیف لانگور، رد لانگور و فرانسوا لانگور، رنگ بدن نوزادان با بالغ‌ها متفاوت است. این امر به ماده‌های گروه کمک می‌کند بچه‌ها را به راحتی شناسایی و از آن‌ها مراقبت کنند.

۱۶- بچه کرگدن‌ها در هنگام تولد شاخ ندارند

کرگدن

شاخ کرگدن‌ها از جنس کراتین است، همان ماده‌ای که مو‌ها و ناخن‌های ما از آن ساخته شده است. اما کرگدن‌ها هنگام تولد شاخ ندارند. در فاصله‌ی یک ماهگی تا دو ماهگی یک برآمدگی کوچک روی سر بچه کرگدن ظاهر می‌شود که کم کم رشد می‌کند و در نهایت تبدیل به شاخ می‌شود.

۱۷- بچه میمون‌های ماکاک با هر چیزی بازی می‌کنند

بچه میمون‌های ماکاک

بچه‌های نخستی سانان بازیگوش اند و بچه میمون‌های ماکاک از این قاعده مستثنی نیستند. بازی کردن آن‌ها با چوب و سنگ امری طبیعی است، اما ماکاک‌های ژاپنی کمی متفاوت اند. آن‌ها برف بازی هم می‌کنند.

۱۸- بچه پلاتیپوس‌ها از تخم بیرون می‌آیند

بچه پلاتیپوس‌

پلاتیپوس نوک اردکی یک پستاندار تخم گذار است. تنها پستاندار تخم گذار دیگر، مورچه خورک است.

۱۹- بچه لاکپشت‌ها می‌توانند از داخل تخم با یکدیگر صحبت کنند

بچه لاکپشت

محققان مدعی اند بچه لاکپشت‌ها می‌توانند از داخل تخم با یکدیگر صحبت کنند. این محققان یک میکروفون در کنار تخم‌های لاکپشت‌ها قرار دادند و در کمال تعجب متوجه صدا‌هایی شدند. از قرار معلوم، بچه لاکپشت‌ها با یکدیگر برای بیرون آمدن از تخم خود و کوچ نهایی شان به سوی آب برنامه ریزی می‌کنند.

منبع: روزیاتو
ارسال نظر