اولین عکس سلفی را چه کسی گرفت؟

در این گزارش به مشهورترین «نخستین‌ها» در عرصه عکس پرداخته شده است.

اولین عکس سلفی را چه کسی گرفت؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، تاریخچه عکاسی همواره مملو از نوآوری بوده است. با وجود چنین تاریخچه دور و درازی، غافلگیرکننده نیست که عرصه عکاسی پر از «نخستین‌ها» باشد؛ همچون قدیمی‌ترین عکس جهان و اولین عکس که در اینستاگرام بارگذاری شد.

برای ثبت قدیمی‌ترین عکس‌ها از روش «داگرئوتایپ» استفاده شده است که توسط «لوئی داگر» ابداع شده بود، اما نوآوری‌های فنی فرصت‌های بی‌شماری را برای عکاسان فراهم کرده است.

در ادامه به مشهورترین «نخستین‌ها» در عرصه عکس می‌پردازیم:

نخستین عکسی که در جهان ثبت شد

اولین عکس

اولین عکس جهان یا دست کم قدیمی‌ترین عکس به جای مانده، توسط «جوز نیسفور نیپس» (Joseph Nicéphore Niépce) در سال ۱۸۲۶ میلادی یا ۱۸۲۷ میلادی ثبت شد. این عکس با استفاده از روش هلیوگرافی و از پنجره‌ای بالای پلکان ساختمانی واقع در «بورگونی» ثبت شده است. با استفاده از روش هلیوگرافی فقط یک نسخه از هر عکس می‌توان خلق کرد و هیچ نسخه دومی از این عکس وجود ندارد. این عکس اکنون در قالب مجموعه ثابت «دانشگاه تگزاس آستین» نگهداری می‌شود.

نخستین عکس خودنگاره جهان

اولین عکس

شاید امروزه به سلفی گرفتن عادت کرده باشیم، اما عکسی که «رابرت کورنلیوس» در سال ۱۸۳۹ گرفت به عنوان نخستین خودنگاره جهان شناخته می‌شود. این عکس در فیلادلفیا به ثبت رسیده است.

نخستین عکس یک رییس‌جمهور

اولین عکس

«جان کویینسی آدامز» به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری شناخته می‌شود که مقابل دوربین عکاسی نشسته است. این عکس از «آدامز» درحالی که در خانه‌اش واقع در «ماساچوست» ساکن بود در سال ۱۸۴۳ یعنی ۱۴سال پس از ترک دفتر ریاست‌جمهوری ثبت شد.

نخستین عکسی که در اینستاگرام بارگذاری شد

اولین عکس

در ۱۶ جولای سال ۲۰۱۰، «مایک کرایگر» یکی از بنیانگذاران «اینستاگرام» نخستین عکس را در این برنامه پُست کرد. این عکس نمایی از «ساوت بیچ» در ایالات متحده آمریکا را به تصویر می‌کشد.

منبع: ايسنا
ارسال نظر