بهترین شیوه برای شستن لکه خون خشک شده

لکه خون روی لباس یا ملحفه کمی ترسناک به نظر می‌رسد، چرا که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پاک کردن لکه خون کمی دشوار است و ممکن است لکه خون به صورت یک لکه کم‌رنگ صورتی یا زرد روی پارچه باقی بماند.

بهترین شیوه برای شستن لکه خون خشک شده

شستشوی لکه خون خشک شده از سطوح مختلف

به گزارش اقتصاد آنلاین، بلکه خون یک لکه بسیار عادی است که ممکن است در طول زندگی بارها با آن مواجه شوید. خوشبختانه پاک کردن لکه خود از روی لباس، ملحفه، لحاف و فرش بسیار ساده است و در صورتی که نکات مهم و مورد نیاز را با دقت انجام دهید، نه تنها هیچ لکه‌ای باقی نمی‌ماند، بلکه لکه به سادگی پاک می‌شود و اثری از آن مشاهده نخواهد شد.

لباس خود را به خشکشویی بسپارید

در صورتی که در پاک کردن لکه خون تردید دارید، مراحل پاک کردن آن را در خانه نمی‌دانید یا ممکن است لکه ثابت باقی بماند و لباس خود را از دست بدهید، حتما لباس یا ملحفه خود را به یک خشکشویی قابل اعتماد بسپارید تا لکه خون و هر لکه دیگر را به سادگی پاک کند.

 شستشوی لکه خون خشک شده از سطوح مختلف

در صورتی که می‌خواهید در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و لباس لکه‌دار یا کثیف‌تان را بدون هیچ آسیبی بشویید، توصیه می‌کنیم آن را به یک خشکشویی آنلاین بسپارید. از مزیت‌های خشکشویی اینترنتی آن است که کارشناس خشکشویی لباس کثیف و لکه‌دار را از شما تحویل می‌گیرد، شما را در نحوه شستشو و لکه‌بری لباس راهنمایی می‌کند و پس از لکه‌بری، شستشو و اتو، لباسِ تمیز و عاری از هر گونه لکه را در محل به شما تحویل می‌دهد.

با این روش نه تنها لکه‌ای روی لباس باقی نمی‌ماند و لباس‌تان تمیز می‌شود، بلکه در زمان خود به صورت قابل توجهی نیز صرفه جویی می‌کنید. چرا که دیگر نیازی نیست که در ترافیک و هوای آلوده لباس‌تان را به خشکشویی ببرید. شما می‌توانید با این روش سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و لباس تمیزتان را به سرعت تحویل بگیرید.

روش صحیح پاک کردن لکه خون

اگر می‌خواهید در خانه پاک کردن لکه خون از لباس، ملحفه، تشک یا فرش را تجربه کنید، پیش از هر چیز باید بدانید که پاک کردن لکه تازه، راحت‌تر و اثربخش‌تر از پاک کردن لکه خون خشک شده است. با این حال در ادامه مقاله چند روش پاک کردن لکه خون را به شما آموزش می‌دهیم تا به سادگی این لکه را از روی لباس، پارچه، فرش و… پاک کنید.

۱٫ پاک کردن لکه خون با هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه یک اکسنده است که به عنوان سفیدکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب اکسیژنه‌ای که در بازار به فروش می‌رسد، یک محلول بی‌رنگ و بو همچون آب و کمی اسیدی است که رقیق‌تر از آب اکسیژنه خالص است.

با این حال ممکن است بسیاری از افراد خانه‌دار لکه‌های لباس را با هیدروژن پرواکسید پاک نکنند و با این محلول آشنا نباشند، اما بهتر ست بدانید که این محلول کاربرد زیادی در بسیاری از خشکشویی‌ها دارد و از آن برای پاک کردن لکه نیز استفاده می‌شود.

با این حال اولین و بهترین محلول پاک کننده لکه خون از روی لباس یا پارچه، هیدروژن پراکسید است. همچنین لکه نوشیدنی یا میوه‌های قرمز، لکه قهوه و چای به سادگی با آب اکسیژنه پاک می‌شود و اثری از آن باقی نخواهد ماند.

۲٫ پاک کردن لکه خون با سرکه

در صورتی که به روش‌های این مقاله دقت کنید و مراحل را به درستی انجام دهید، پاک کردن لکه خون بسیار ساده خواهد بود. با این حال نکته پاک کردن لکه خون، سرعت عمل است. به بیان دیگر هر چه سریع‌تر لکه خون را پیش از خشک شدن پاک کنید، لکه به سادگی پاک خواهد شود.

در صورتی که لکه خون خشک شود و بیش از ۲۴ ساعت به آن توجهی نکنید، از بین بردن آن سخت‌تر می‌شود. یکی از روش‌هایی که لکه خون تازه را می‌توانید به سادگی با آن پاک کنید، استفاده از سرکه سفید است که تاثیر بسزایی نیز دارد.

پیش از خشک شدن لکه خون، مقداری سرکه سفید روی لکه بریزید و ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس لکه را با یک دستمال نخی، تمیز و مرطوب پا کنید. در صورتی که لکه پاک نشد، این روش را چندین بار انجام دهید. هنگامی که لکه خون کاملا از بین رفت، لباس یا پارچه را با همان روش‌های همیشگی و با آب سرد بشویید.

۳٫ پاک کردن لکه خون با نمک

در بسیار از مواقع ممکن است یک لکه خون در خارج از خانه روی لباس‌تان ایجاد شود و شما نتوانید مراحل لکه‌بری خون را همانند خانه انجام دهید. چرا که وسایل مورد نیاز را به همراه ندارید و نمی‌توانید لباس‌تان را به خوبی بشویید.

بهترین روش پاک کردن لکه خون در خارج از خانه نمک است. از این رو مقداری نمک پیدا کنید، چرا که در از بین بردن لکه خون کمک بسزایی می‌کند. مقداری نمک روی لکه خون تازه روی لباس بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا نمک، لکه را به خود جذب کند و لکه به سادگی پاک شود.

در صورتی که در خانه هستید و وسیله‌ای برای پاک کردن لکه خون ندارید، مقدار نمک را با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیر نمک تولید شود. سپس خمیر نمک را روی پارچه یا فرش بزنید و پس از چند دقیقه آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید تا لکه کاملا از بین برود.

۴٫ پاک کردن لکه خون با جوش شیرین

استفاده از محلول‌های شیمیایی برای پاک کردن لکه خون و دیگر لکه‌ها موثر است، اما در صورتی که در پاک کردن لکه و استفاده از ترکیبات شیمیایی تردید دارید، ممکن است رنگ لباس یا پارچه هنگام پاک کردن لکه خون از بین برود.

با این حال، به احتمال زیاد در خانه مقداری جوش شیرین دارید. جوش شیرین یکی از لکه‌برهای طبیعی است که به سادگی یافت می‌شود. از این رو مقداری جوش شیرین را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا یک ترکیب خمیری جوش شیرین ایجاد شود.

سپس خمیر جوش شیرین را حداقل تا ۳۰ دقیقه روی لکه خون قرار دهید و پس از آن با یک دستمال یا حوله مرطوب خمیر جوش شیرین را پاک کنید. در صورتی که لکه خون پاک نشده است، دوباره این روش را تکرار کنید. اگرچه ممکن است پاک کردن لکه خون با این روش کمی طول بکشد، اما یکی از روش‌های موثر برای پاک کردن لکه خون خشک شده است.

۵٫ پاک کردن لکه خون با نشاسته ذرت

این روزها محلول‌های لکه‌بر بسیاری در بازار یافت می‌شود که شما می‌توانید با کمک آن‌ها تا حدودی لکه‌های روی لباس یا فرش را پاک کنید. با این حال در صورتی که نشاسته ذرت در آشپرخانه‌تان دارید می‌توانید لکه خون را به سادگی و به سرعت پاک کنید.

از این رو، مقداری نشاسته ذرت را با مقداری آب مخلوط کنید تا مقداری خمیر حاصل شود. سپس خمیر نشاسته را روی لکه خون قرار دهید. لباس لکه‌دار را زیر نور خورشید بذارید تا خمیر نشاسته کاملا خشک شود.

پس از آنکه خمیر نشاسته خشک شد، با یک حوله مرطوب یا یک مسواک نرم و تمیز، خمیر را پاک کنید. در صورتی که لکه خون روی لباس ماندگار بود، چند بار این مراحل را انجام دهید تا لکه به خوبی پاک شود. ناگفته نماند که این روش برای پاک کردن لکه خون خشک شده نیز موثر است.

 

منبع: دیجی واش
ارسال نظر