خشک کردن گردوی تازه به روش خانگی

برای خشک کردن گردوی تازه و سبز ابتدا باید پوست سبز آن را جدا کنید که این احتمالا سخت‌ترین مرحله‌ی کار است. سپس کمی گردو‌ها را بخیسانید، و بعد از خشک شدن با پوست یا تنها مغزشان را انبار کنید.

خشک کردن گردوی تازه به روش خانگی

بهترین روش خشک کردن گردو تازه و سبز در خانه

به گزارش اقتصاد آنلاین، ​آیا مقداری گردو تازه برداشت کرده‌اید یا برایتان سوغاتی آورده‌اند و نمی‌دانید چگونه آنها را خشک کرده و برای مدت طولانی نگهداری کنید؟ گردو تازه برداشت شده باید در دو مرحله خشک شود. برای خشک کردن گردوی تازه اول باید پوست سبز را از آن جدا کنید و سپس پوست قهوه‌ای آن را جدا کرده و مغز آن را خشک و انبار کنید. اگر روش درست خشک کردن گردو سبز را دنبال کنید، گردو‌ها درسته و کامل جدا می‌شوند و بدون اینکه فاسد شوند تا مدت زیادی می‌مانند.

۱- برداشت گردو

درخت گردو

زمانی که پوست گردو‌ها هنوز سبز هستند، گردو‌ها را برداشت کنید. پوست گردو باید به گونه‌ای باشد که زمانی که آن را فشار می‌دهید، اثر انگشتتان روی پوست سبز آن بماند، بدون آن که زیر آن پوست سیاه شود. این نشان می‌دهد که مغز گردو کاملا آماده است و شکل گرفته است. برای چیدن گردو‌ها می‌توانید با ضربه به شاخه‌ها، گردو‌ها را روی زمین بریزید و آنها را از روی زمین جمع کنید. هنگام برداشت حتما از دستکش استفاده کنید، زیرا پوست سبز و تازه‌ی گردو می‌تواند به سیاه شدن پوست شما منجر شود.

۲- پوست کردن گردو

پوست سبز گردو را از آن جدا کنید. این کار ممکن است کمی دشوار باشد. برای راحتی می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

  • چند بار با کفش روی آن راه بروید.
  • یک تخته چوبی سنگین روی گردو‌ها قرار دهید و آن را مانند وردنه حرکت دهید.
  • با ماشین روی گردو‌ها حرکت کنید. این کار گردو‌ها را نمی‌شکند.
  • پس از آنکه پوست سبز گردو را جدا کردید، سطلی را با آب سرد پر کنید و گردو‌ها را درون آن بریزید و بشویید. گردو‌هایی که روی آب شناور می‌شوند را دور بریزید چرا که این بدان معناست که پوک هستند.

۳- خشک کردن گردوی تازه

گردو‌ها را پس از شستن، در هوای آزاد بگذارید تا خوب خشک شوند. آن‌ها را روی یک ملحفه روی سطح زمین پخش کنید و اجازه دهید هوا در میان آن‌ها جریان یابد، اما از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد. اجازه دهید گردو‌ها دو هفته در این وضعیت قرار بگیرند تا پوست آنها کاملا خشک شود. هراز گاهی آن‌ها را قاطی کنید تا گردش هوا به خوبی انجام شود.

پس از دو هفته گردو‌ها را بررسی کنید و ببینید که کاملا خشک هستند یا خیر. می‌توانید یکی دو تا را بشکنید و ببینید مغز آن چگونه است. گردویی آماده است که مغز آن شکننده باشد و بافت دور آن نیز ترد باشد، نه آب دار و نرم. اگر می‌بینید گردو‌ها آماده نیستند همچنان به خشک کردن ادامه دهید. هنگام خشک کردن گردو سبز، اگر به درستی رطوبتشان را از دست نرود، موجب کپک زدن مغز‌ها می‌شود.

زمانی که گردو‌ها کاملا خشک شدند، آن‌ها را در یک کیسه‌ی توری مانند یا پارچه‌ای بریزید و انبار کنید. محل انبار باید خشک و خنک باشد یا حتی می‌توانید گردو‌ها را در فریزر قرار دهید. در این صورت گردو‌ها برای یک تا دوسال محفوظ خواهند ماند.

چگونه گردوی تازه را خشک کنیم تا کپک نزند؟

هر چند روز یک بار گردوهای تازه را جا به جا کنید تا تمام همه سطح آن در معرض جریان هوا قرار گرفته و خشک شود.

گردوها را در فضای باز و به شرطی که احتمال بارندگی وجود نداشته باشد و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند، خشک کنید.

تا مراحل آخر چک کنید که آیا گردوها به طور کامل خشک شده‌اند یا خیر. در صورت مرطوب بودن گردو تازه و جمع آوری آنها از روی پارچه، امکان خرابی و کپک زدنشان وجود خواهد داشت.

چند گردو را برای امتحان بشکنید. پوست و مغز گردو تازه باید کاملا خشک، ترد و شکننده باشد.

پس از خشک شدن کامل گردوها، آنها را درون کیسه یا سبد توری قرار دهید و در جایی خشک و خنک یا در فریزر نگهداری کنید. مدت زمان نگهداری گردو طولانی است. بسته به کیفیت آن می توانید یک تا دو سال با خیال راحت گردو تازه را در مکان مناسب انبار و استفاده کنید.

شکستن اصولی گردو و تهیه مغز گردو

شکستن پوست قهوه ای رنگ گردو کار ساده‌ای نیست و بسیاری از مواقع استفاده از وسیله‌ای همچون گردو شکن موجب خرد شدن گردو و مغز داخل آن می‌شود. ازین رو برای شکستن گردو در منزل روش‌های متعددی وجود دارد. به منظور راحت شکستن گردو در منزل می‌توانید نگهداری گردو در آب را به مدت ۲ ساعت امتحان کنید. پس از خیس خوردن کامل گردوها، آن‌ها را به مدت یک شب داخل ظرفی در بسته نگهداری کنید. این کار باعث نرم‌تر شدن پوست سخت گردو‌ها خواهد شد.

با استفاده از روشی دیگر می‌توانید گردو‌ها را در یک حوله بپیچید و به کمک وسیله‌ای همچون چکش شروع به شکستن گردو‌ها کنید.

 روش خشک کردن مغز گردو تازه

انجام این کار نیز پیچیده‌ای نیست. به این منظور مغز گردو‌ها را روی پارچه یا سینی در مکانی با تهویه مناسب قرار دهید تا به طور کامل خشک شوند. هر چقدر مغز گردو تازه خشک‌تر شود، امکان خرابی آن کمتر خواهد بود. انجام این مرحله برای افرادی ضروری است که قصد نگهداری گردو بدون پوست (نگهداری مغز گردو) را دارند.

نکته: در صورتی که قصد ذخیره یا نگهداری گردوها را دارید، بهتر است آنها را در یک ظرف دربسته مخصوص و در یخچال نگهداری کنید. در صورت تمایل می توانید قبل از گذاشتن آنها در یخچال، کمی آنها را تفت داده و برشته کنید.

پاک کردن اثر سیاهی پوست گردو از روی دست

همانطور که گفتیم، هنگام برداشت گردوی تازه، از دستکش استفاده کنید تا دست‌هایتان سیاه نشود. اما اگر سهل انگاری کردید و کار از کار گذشت، خب… نگران نباشید. روش‌هایی برای پاک کردن سیاهی گردو از دست وجود دارد.

اگر یک پاک کننده‌ی سریع بخواهید، می‌توانید با استفاده از وایتکس و لیف دست‌هایتان را تمیز کنید. البته که این روش را ترجیحا به کار نبرید، چرا که وایتکس برای پوست اصلا خوب نیست. روش جایگزین دیگر استفاده ازشیر، آبغوره و یا مایع معجزه اسای سرکه است.

ابتدا کمی آبلیمو روی دستان خود بریزید و سپس کمی نمک روی آن‌ها بپاشید. حال آنقدر دستانتان را به هم بمالید تا لکه‌ها از بین بروند.

ترکیب جوش شیرین و مایع ظرفشویی و استفاده از یک مسواک قدیمی و خمیردندان نیز معمولا کارساز است. اما به طور کلی این لکه‌ها به مرور و پس از چند روز از بین می‌روند. بنابراین اگر قرار نیست به میهمانی مهمی بروید، یا قرار ملاقات خاصی ندارید، کمی تحمل کنید تا به پوست دستتان آسیب نزنید.

 

منبع: ستاره
ارسال نظر

آخرین خبر ها