فایننشال تایمز بررسی کرد؛

از سویه جدید کرونا چه می دانیم؟

بر اساس گزارش‌ها، نوع فرعی ویروس کرونا به نام «Centaurus» در سراسر هند و بخش‌هایی از اروپا گسترش یافته است. این سویه در آلمان، هلند، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا شناسایی شده است.

از سویه جدید کرونا چه می دانیم؟

اقتصادآنلاین - عاطفه حسینی؛ به گزارش فایننشال تایمز، دانشمندان پیش بینی می‌کنند که سویه جدید و جهش یافته‌ای از اومیکرون که به سرعت در هند و همچنین چند کشور اروپایی درحال گسترش است، در غلبه بر ایمنی ایجاد شده توسط واکسن‌های موجود، بهتر از سایر سویه‌های ویروس کرونا عمل می‌کند.به گفته سومیا سوامیناتان، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت، سویه BA.۲.۷۵ که به آن لقب قنطوروس داده شده است، به نظر می‌رسد به گونه‌ای جهش یافته است که می‌تواند از ایمنی ایجاد شده در بدن انسان‌ها در امان بماند. مقامات بهداشتی هندوستان و همچنین مسئولان سازمان بهداشت جهانی هشدارهای متعددی درخصوص نوع بسیار جهش یافته اومیکرون صادر کرده‌اند.

این سویه در تعدادی از کشورها از جمله آلمان، ژاپن، بریتانیا و آمریکا شناسایی شده است. روز گذشته نیز مقامات بهداشتی هلند از شناسایی این سویه جدید ویروس کرونا در کشور خود خبر دادند.

مقامات سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده‌اند که سویه جدید قابلیت انتقال و ایمنی گریزی بیشتری داشته باشد و در توضیح علت آن نیز گفته‌اند که ویژگی‌های سویه جدید می‌تواند به دلیل ویژگی‌های ذاتی ویروس و یا تغییرات بوجود آمده در ایمنی جمعیت باشد.سویه جدید ویروس کرونا برای اولین بار در هند شناسایی شد و نام مستعار قنطورس بعداً در توییتر منتشر شد و مقامات بهداشت جهانی در ارائه نام دخالتی نداشتند.

پیشرفت و گسترش این سویه در حالی اتفاق می‌افتد که مقامات بهداشتی در سراسر جهان، با شروع مجدد همه‌گیری کرونا که عمدتاً توسط نوع فرعی اومیکرون به نام BA.۵  تقویت می‌شود، دست و پنجه نرم می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که طی هفته گذشته شاهد افزایش روند ابتلا به این سویه در گزارش‌های موردی بوده است، موردی که با توجه به کاهش آزمایش‌های جهانی کرونا، نگران ‌کننده و هشدار دهنده است.

به دنبال گسترش سویه جدید کرونا، مقامات بهداشتی اروپا هشدار داده‌اند که افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که دچار نقص ایمنی و یا بیماری‌های زمینه‌ای هستند باید دوز جدید واکسن را دریافت کنند. مایک رایان، مدیر اجرایی فوریت‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت نیز با اشاره به آمادگی مقامات کشورها در سراسر جهان برای افزایش احتمالی تعداد مبتلایان به کرونا تا اواخر سال جاری میلادی گفت که دولت‌‌ها باید آمادگی‌های لازم برای مقابله با جهش جدید کرونا را کسب کنند.

ارسال نظر

آخرین خبر ها