۵ حقیقت در مورد عربستان سعودی که شاید از آن بی خبرید!

در مطلب زیر حقایق عجیبی که احتمالا درباره عربستان سعودی نمی دانستید را برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

۵ حقیقت در مورد عربستان سعودی که شاید از آن بی خبرید!

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از روزیاتو، در بزرگترین کشور خاورمیانه، عربستان سعودی، چیزهای بیشتری از آنچه ممکن است بدانید وجود دارد. اینجا حقایقی عجیب در مورد عربستان سعودی گفته می شود که ممکن است شما را شگفت زده کند:

۱. عربستان سعودی بزرگترین کشور بدون رودخانه در جهان است.

عربستان سعودی تقریباً ۸۰ درصد از شبه جزیره عربستان را اشغال کرده و مساحتی در حدود ۲,۱۵۰,۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می دهد. صحرای عربستان، رشته کوه های متعدد، بوته زارها، ارتفاعات، استپ ها و گدازه های آتشفشانی بر جغرافیای متنوع این کشور تسلط دارند. اما چیزی که در این کشور نخواهید یافت یک رودخانه است. عربستان سعودی بزرگترین کشور جهان است که هیچ رودخانه دائمی ندارد. در عوض، وادی یا دره‌های متعددی دارد که بستر رودخانه‌هایی هستند که به‌طور دائم یا به‌طور متناوب خشک می‌مانند.

۲. عربستان سعودی دارای بزرگترین کارخانه آب شیرین کن در جهان است.

اکنون که می دانید عربستان سعودی رودخانه ای ندارد، ممکن است تعجب کنید که آب این کشور از کجا تامین می شود. خب، البته از دریا. از آنجایی که ما نمی توانیم آب دریا را بنوشیم یا از آن استفاده کنیم، آب باید فرآیندی را طی کند که آلودگی ها، نمک و سایر مواد معدنی را از بین می برد. عربستان سعودی بیش از ۳۳ کارخانه آب شیرین کن دارد که یکی از آنها از نظر حجم تولید بزرگترین کارخانه در جهان است. کارخانه آب شیرین کن جوبیل روزانه بیش از ۱.۴ میلیون متر مکعب آب تولید می کند.

۳. عربستان سعودی دومین ذخایر بزرگ نفت در جهان را دارد.

تا سال ۲۰۱۶، عربستان سعودی حدود ۲۶۶,۵۷۸,۰۰۰,۰۰۰ بشکه ذخایر نفتی اثبات شده دارد که در رتبه دوم در جهان قرار دارد و حدود ۱۶.۲ درصد از کل ذخایر نفت جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور دارای ذخایر ثابتی است که معادل ۲۲۱.۲ برابر مصرف سالانه آن است. این بدان معناست که بدون صادرات، حدود ۲۲۱ سال نفت باقی خواهد ماند. از طرفی آب در عربستان آنقدر کمیاب است که ۱ لیتر آب قابل حمل در این کشور بیش از ۱ لیتر گازوئیل قیمت دارد.

۴. دارایی خالص خاندان سلطنتی عربستان سعودی ۱.۴ تریلیون دلار تخمین زده می شود.

آیا می دانستید که خاندان سلطنتی حاکم عربستان سعودی که معمولاً به عنوان «خاندان سعود» شناخته می شود، رکورد جهانی گینس را به عنوان بزرگترین خانواده سلطنتی در جهان به خود اختصاص داده است؟ در سال ۲۰۰۲، این خانواده بیش از ۴,۰۰۰ شاهزاده سلطنتی و ۳۰,۰۰۰ خویشاوند سلطنتی داشت. علاوه بر این، مجموع دارایی خالص کل خانواده سلطنتی حدود ۱.۴ تریلیون دلار تخمین زده می شود که شامل سهام شرکت نفت عربستان سعودی نیز می شود. در مقایسه، مجموع دارایی خالص خاندان سلطنتی بریتانیا حدود ۸۸ میلیارد دلار تخمین زده می شود که به این معنی است که خاندان آل سعود تقریبا ۱۶ برابر ثروتمندتر است.

۵. طولانی ترین جاده مستقیم جهان در عربستان سعودی است.

یکی از حقایق عجیبی که احتمالا درباره عربستان سعودی نمی دانستید این است که این کشور رکورد جهانی گینس را به خاطر بزرگراه ۱۰ به عنوان طولانی ترین جاده کاملا مستقیم دارد. طول آن نزدیک به ۲۴۰ کیلومتر است و از حراد تا البطح امتداد دارد. بزرگراه ۱۰ که در اصل به عنوان یک جاده خصوصی برای ملک فهد ساخته شده بود، صحرا را قطع می کند و هیچ پیچی به چپ یا راست ندارد. حتی هیچ شیب قابل توجهی به بالا یا پایین ندارد. شما می توانید این مسیر فوق العاده مستقیم را با دو ساعت رانندگی طی کنید. نیازی به گفتن نیست، از آنجا که چیزی برای کیلومتر ها دیده نمی شود، رانندگی در این جاده می تواند بسیار خسته کننده باشد.

منبع: روزیاتو
ارسال نظر

آخرین خبر ها