بعد خوردن غذای تند چه اتفاقی در بدن می افته؟

بعضی غذا‌ها آنقدر تند هستند که آشپز‌ها هنگام پخت شان باید ماسک گاز بزنند تا چشم هایشان نسوزد. خوردن غذای تند تأثیر غیر قابل انکاری بر کل بدن دارد. اما کمتر کسی از اثرات مثبت و منفی آن خبر دارد.

بعد خوردن غذای تند چه اتفاقی در بدن می افته؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، اگر شما غذا‌های محلی و یا خاص کشور‌های مختلف را به مانند غذا‌های مکزیکی، هندی و یا کاجون (گروهی از افراد که در لوئیزیانا زندگی می‌کنند) سرو می‌کنید و یا گوشت بوفالو (گاومیش) را دوست داشته باشید، روش پخت غذا‌های ادویه دار، برای بسیاری از اشخاص محبوب و لذت بخش است؛ البته نه زمانی که همین غذا‌های ادویه دار سبب شود تا ما برای چندین ساعت به علت اسهال به سوی دستشویی بدویم!

گاهی اوقات افراد تصور می‌کنند این مسئله ممکن است نشانگر علامتی باشد مبنی بر آنکه مشکلی در دستگاه گوارش آن‌ها وجود دارد. این در حالی است که واکنش بدن به غذا‌های ادویه دار کاملا طبیعی بوده و تنها نشانه‌ای است که بدن شما سخت در تلاش است تا شما را از هرگونه آسیبی محافظت کند.

غذا‌های درست شده با فلفل کاین و یا فلفل تند دارای یک ماده قوی هستند که با نام «کپسایسین» شناخته شده و یک ماده تحریک کننده برای بدن محسوب می‌شود. به علت وجود همین ماده است که وقتی پوست شما با فلفل تند تماس برقرار می‌کند، احساس سوزش می‌کنید. به همین ترتیب زمانی نیز که شما غذای ادویه دار می‌خورید و متعاقب آن آب خنک می‌نوشید، این احساس به شما دست می‌دهد که یک گلوله آتشین را قورت داده اید.

حتی باید گفت هیچ جای تعجبی نیست که «کپساسین» می‌تواند مخاط معده و یا روده را تحریک کند. برخی از افراد ممکن است این مسئله را تحمل کنند؛ اما برای برخی دیگر که معده‌ای حساس‌تر دارند، این مسئله فرایندی را ایجاد می‌کند که سبب اسهال می‌شود.

البته مصرف به اندازه فلفل در غذاها لزوما برای افراد خالی از فایده نیست و مانند هر ماده خوراکی دیگری مصرف به اندازه و به جای آن می تواند برای بدن مفید باشد.

چگونه کپساسین سبب اسهال می‌شود؟

گوارش یک فرایند کاملا منظم است که از زمان گاز زدن غذا آغاز می‌شود و تا زمانی که بدن ما مدفوع حاصل از آن را تخلیه کند، به طول می‌انجامد. در طول مسیر گوارش، غذا به بخش‌های مختلفی حرکت می‌کند.

زمانی که ما «کپساسین» موجود در فلفل تند را می‌خوریم، این ماده چیزی به نام «گیرنده وانیلوئیدی نوع ۱» (TRPV۱) را تحریک می‌کند که همین سبب می‌شود تا به مغز ما بگوید که ما در حال سوختن از داخل بدن مان هستیم.

مغز تلاش می‌کند تا این تحریک را تفسیر کند و به همین منظور مسکن بدن را که به «اندروفین» معروف است، آزاد می‌کند. به همین دلیل است زمانی که غذای تند و ادویه دار می‌خورید، احساس سرخوشی می‌کنید و دوست دارید تا بیشتر از آن غذا میل کنید.

زمانی که کپساسین، روده کوچک را اذیت می‌کند، به شکلی سریتر از حالت طبیعی حرکت کرده و به روده بزرگ می‌رسد. در اینجا سرعت طبیعی گوارش اگرچه کاهش می‌یابد، اما گیرنده‌ها به شدت فعال شده و به عنوان بخشی از فرایند دفاعی بدن، روده بزرگ کل روند را سرعت می‌بخشد. این مسئله سبب می‌شود تا روده بزرگ نتواند آب موجود در غذا را جذب کند و مدفوع به شکل جامد درآید و همین سبب می‌شود تا ما با اسهال به دستشویی برویم.

حتی باید گفت برخی اوقات افراد احساس می‌کنند که مقعد آن‌ها در حال آتش گرفتن است؛ اما باید گفت این مسئله جای نگرانی ندارد؛ چرا که به هنگام عبور ماده کپساسین از خط دندانه دار در مقعد، گیرنده‌های درد بیشتری وجود دارد.

فواید غذای تند

 مبارزه با التهاب

 پزشکان التهاب را به خاطر اینکه خطر ابتلا به دیابت، آلزایمر، بیماری‌های قلبی عروقی، ورم مفاصل و سرطان را افزایش می‌دهد «قاتل مخفی» می‌دانند. خوشبختانه، ادویه‌هایی مانند زردچوبه، میخک، دارچین و زنجبیل خاصیت آنتی‌اکسیدان قوی دارند که می‌توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند. طبق تحقیقات، کورکومین، دارویی که در زردچوبه یافت می‌شود به کاهش ورم کمک می‌کند.

 عمر بیشتر

اگر تصمیم دارید 100 سال زندگی کنید، پس باید در غذاهایتان ادویه تند استفاده کنید. خوردن غذای تند به مدت شش یا هفت روز در هفته می‌تواند خطر مرگ را تا 14 درصد کاهش دهد. همچنین مصرف منظم غذای تند می‌تواند عوامل خطر مرگ مانند سرطان، بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

کاهش ریسک ابتلا به سرطان

کپسایسین، ترکیبی که در فلفل چیلی یافت می‌شود نیز می‌تواند به مبارزه با سرطان کمک کند. افزودن زردچوبه به غذاها می‌تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند. همچنین می‌تواند ریسک سرطان معده، مغز، استخوان و پستان را کاهش دهد.

کنترل هوس غذا خوردن و البته کاهش وزن

ادویه‌هایی مثل دارچین می‌تواند سطح قند خون شمارا تنظیم کند و درنتیجه باعث می‌شود که هوستان را کنترل کنید. ادویه‌های دیگری مانند ریحان، میخک، اسطوخدوس، پونه کوهی، بادرنجبویه، نعنا و گشنیز می‌توانند به تنظیم کردن قند خون کمک کنند.

افزایش متابولیسم

راه‌های مختلفی برای بالا نگه‌داشتن متابولیسم وجود درد. طبق تحقیقات، استفاده از فلفل قرمز باعث می‌شود  سوخت بدن خود را بالا نگه‌دارید. این ادویه هم می‌تواند اشتهای شمارا تنظیم کند. اگرچه فلفل قرمز ممکن است متابولیسم را کمی افزایش دهد، اما ادویه به‌تنهایی نمی‌تواند جایگزین ورزش منظم باشد. اگر می‌خواهید متابولیسم بدن خود را تمام‌روز بالا نگه‌دارید، با تمرینات و ورزش‌ها قدرت و توده عضلانی خود را تقویت کنید.

تسکین درد

کپسایسین، علاوه بر اینکه باعث کاهش ریسک سرطان می‌شود، یکی از مواد اصلی در تسکین درد است. فلفل چیلی را به غذای خود اضافه کنید تا درد مفاصل و ماهیچه را کاهش دهد. کپسایسین می‌تواند درد را در افراد مبتلابه آرتروز، روماتیسم و ورم مفاصل کاهش دهد.

جذب بیشتر مواد مغذی

یکی از راه‌های جذب مواد مغذی استفاده از میوه‌ها و سبزی‌ها است. البته باید گفت که می‌توانید ادویه‌ها را به لیست غذایی خود اضافه کنید تا از کمبود مواد مغذی جلوگیری کنید. فلفل سیاه  یکی از این ادویه‌های تندی است که باعث جذب بیشتر مواد مغذی می‌شود.

بهبود سلامت قلبی

طبق تحقیقات ثابت‌شده که خطر کمتری از حملات قلبی و سکته در بین افرادی وجود دارد که غذای تند می‌خورند. همچنین مواد اولیه فعال در فلفل چیلی، به کاهش کلسترول پلاسما کمک می‌کنند.

جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی

زیره و زردچوبه می‌توانند به مبارزه با باکتری‌های مضر در بدن کمک کنند. این ادویه‌ها خواص ضد میکروبی و آنتی‌اکسیدان قوی دارند.

تسکین استرس

ادویه تند باعث می‌شود که مغز شما اندورفین و دوپامین آزاد کند، هورمون‌های حس خوبی که می‌تواند حال شمارا بهبود و استرس را کاهش دهد.

 بازکننده سینوس

کاپسایسین سبب باز شدن عروق بینی و سینوس‌ها می‌گردد و جریان خون را در سینوس افزایش داده و سبب رفع التهاب آن می‌گردد.

مضرات غذای تند

همان‌طور که گفته شد مصرف بیش‌ازاندازه غذاهای تند بااینکه فوایدی برای بدن به همراه دارد اما مضراتی نیز دارد که این مضرات شامل:

 بروز تحریک

کاپسایسین می‌تواند به‌عنوان یک ماده محرک قوی، به جدار داخلی معده آسیب برساند و باعث بروز ورم معده، زخم معده و بیماری‌های روده شود.

از دست دادن قوه چشایی

شما ادویه‌جات را به‌منظور افزایش طعم و مزه مواد غذایی، به غذاهای خود اضافه می‌کنید، اما غذاهای تند و پر ادویه، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به قوه چشایی شما وارد می‌کنند و مانع از این می‌شوند که مزه غذاها را حس کنید.

بدتر شدن مشکل ریفلاکس اسید معده

غذاهای تند و پر ادویه، معمولاً علت بروز زخم معده یا سوزش سر دل نیستند بلکه با خوردن غذاهای تند، مشکلات مربوط به ریفلاکس اسید معده بدتر می‌شود.

بروز اسهال

خوردن غذاهای تند باعث سوزش و ناراحتی دستگاه گوارش می‌شوند که همین موضوع باعث حرکت سریع مواد غذایی در‌ درون روده‌ها شده و حالتی شبیه به ضد یبوست و ملین را به وجود می‌آورند.

کاهش حساسیت غدد چشایی

اگر همیشه غذاهای تند می‌خورید، متوجه می‌شوید که غدد چشایی شما حساسیت خود را از دست می‌دهند. کاهش حساسیت قوه چشایی باعث می‌شود تا لذت بردن از خوردن غذاهای دیگر، سخت‌تر شود.

تحریک و خارش پوست

بسیاری از غذاهای تند باعث تحریک و خارش شدید پوستی می‌شوند.

سوزش و آتش گرفتن زبان

ادویه‌ها باعث مزه دار شدن غذاها می‌شوند و غذاها را خوشمزه می‌کنند، اما درنهایت شما با یک‌زبان سوخته و احساس سوزش دردهان و یا حتی بدتر از آن مواجه خواهید شد. غذای تند و پر ادویه، باعث سوزش سر دل و ریفلاکس اسید معده نیز می‌شوند به این دلیل که ادویه‌ها سرشار از خواص محرکی هستند که اثرات جانبی ناخواسته‌ای را به وجود می‌آورند.

مراقب زخم معده باشید

کم کردن وزن اضافی با مصرف فلفل قرمز به این معنا نیست که مقدار زیادی مواد غذایی تند را بخورید. میانه‌روی و اعتدال در خوردن مواد غذایی که حرارت بدنتان را بالا می‌برد، باعث افزایش متابولیسم بدن و درنتیجه منجر به کاهش وزن می‌شود. از طرفی مصرف چاشنی و ادویه بیش‌ازاندازه، باعث افزایش میزان اسید در معده شده و درنتیجه منجر به زخم معده خواهد شد.

 

ارسال نظر
ارسال نظر