تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

«دروازه بیگانگان» در مریخ کشف شد! + عکس

مریخ نورد کنجکاوری در اوایل ماه می‌سال میلادی جاری تصویری شگفت انگیز از مریخ را ارسال کرد که شباهت بسیار زیادی به دوروازه ورودی یک بنای کنده شده در دل کوه باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فرارو، مریخ سالهاست که دستمایه خیال پردازی‌های ما در خصوص وجود حیات فرازمینی است، اما گویا خود این سیاره نیز همیشه چیز‌هایی برای تقویت این خیال پردازی‌های ما در اختیار دارد. به تازگی تصویری از مریخ نورد کنجکاوی به زمین مخابره شده است که به طرز حیرت انگیری چیزی شبیه به دروازه ورودی یک بنای کنده شدن در دل کوه را در برابر چشمان ما قرار می‌دهد؛ چیزی همچون «دروازه بیگانگان»!

دانشمندان می‌گویند یکی از جدیدترین عکس‌هایی که از مریخ‌نورد کنجکاوی در این سیاره سرخ به تصویر کشیده شده است، ویژگی نسبتاً جالبی را در صخره‌ها نشان می‌دهد. ویژگی مورد نظر بسیار شبیه به درگاه‌های کنده شده در دل کوه‌ها در زمین می‌باشد که انسان‌های باستانی برای کاربرد‌هایی همچون مذهبی (همچون کنده کاری‌های مشهور پترا در اردن) و یا تدفین (همچون آرامگاه‌های پادشاهان پارس در ایران)، آن‌ها را ایجاد کرده اند. همچنین اگر تخیلات خود را هم وارد ماجرا کنیم، این تصویر شبیه به ورودی قلعه‌های سنگی کنده شده در دل کوه است که در برخی فیلم‌های علمی و تخیلی به کرات دیده ایم.

درگاه مشهور به doppelgänger در مریخ، آنقدر شکل و ظاهر متقاعد کننده‌ای دارد که تقریباً همه ما چه ستاره شناسان و چه افراد عادی، وسوسه می‌شویم باور کنیم که به مخفیگاهی کوچک برای مریخی‌ها یا شاید دریچه‌ای به یک جهان دیگر می‌نگریم. همچنین برخی از این تصویر «تونل به مرکز سیاره» تعبیر می‌کنند. به هر حال، به نظر می‌رسد که تصویر و ویژگی زمین شناسی ثبت شده برای الهام بخشیدن به یک یا دو فیلم علمی تخیلی کافی است. اما برخی نیز هستند که چندان اهمیتی به این خیال پردازی‌ها نمی‌دهند و به راحتی چنین برش‌های منحصر بفرد را به شکستگی‌هایی نسبت داده اند که نتیجه نوعی فشار بر روی سنگ است. در واقع این افراد فرسایش‌های طبیعی را که شاید با چندین زلزله نیز مرتبط باشد، عامل این برش‌های خاص بر روی صخره‌ها می‌دانند.

مریخ

این برداشت البته منطقی‌تر می‌نماید، زیرا ما می‌دانیم که مریخ نیز زلزله‌های متعددی را تجربه می‌کند. در واقع، بزرگترین لرزش ثبت شده روی سیاره سرخ تاکنون در ۴ می‌سال جاری اتفاق افتاده است و دانشمندان همچنان در حال کار برای تعیین دقیق محل وقوع آن و علت آن هستند. علاوه بر این، دانشمندان می‌گویند اگرچه ممکن است در تصورات ما، برش صخره‌ای دروازه مانند، بزرگ دیده شود، اما این امکان وجود دارد که حفره‌ای که مشاهده می‌شود در حالت واقعی تنها چند سانتی‌متر یا چند اینچ ارتفاع داشته باشد. به عبارت دیگر، این برش شاید آنچان که ذهن ما برداشت می‌کند بزرگ نیست، اما این نیز ین‌ها یک احتمال است و شاید هم واقعاً به اندازه یک دروازه ورودی بزرگ باشد.

دروازه مریخ

در مدتی که به نما‌های نزدیک از مریخ از فرودگر‌ها و مدارگرد‌ها دسترسی پیدا کردیم، با عکس‌های واقعاً عجیب و شگفت‌انگیزی از سیاره سرخ مواجه شدیم؛ دهانه‌های پر از یخ، صخره‌های عجیب و غریب به اشکال مختلف و عوارضی که غیر طبیعی جلوه می‌کرد. در واقع این سیاره تاکنون بیش از هر جای دیگری ما را در معرض اکتشافات شبه وار و چیزی که به زندگی فرا زمینی مربوط است، قرار داده. شاید شیء مکعبی شکل عجیبی را که سال گذشته توسط مریخ نورد Yutu ۲ چین روی ماه مشاهده شد، به خاطر داشته باشید. اگرچه خیلی زود مشخص شد که این «کلبه کوچک بیگانگان» در واقع چیزی جز یک سنگ نبود، اما یافته‌های مریخ چنین سادگی را ندارند و برای اغلب آن‌ها فقط می‌توان به حدس و گمان روی آورد. شاید این «دروازه بیگانگان» هم مانند «کلبه بیگانگان ماه» توضیحی ساده داشته باشد، اما اگر چنین هم باشد به زودی به اثبات نخواهد رسید، پس تخیلات ما همچنان درباره مریخ ادامه خواهد داشت.

منبع: فرارو
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها