تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

از کجا بفهمیم نور کاکتوس کمه یا زیاد؟

در دهه اخیر نگه داری گل و گلدان در داخل منازل بیش از پیش رواج پیدا کرده و احتمالا دلیل آن آپارتمان نشینی و دوری مردم از محیط های سرسبز و خانه هایی حیاط دار است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، از این رو مردم بیشتر به نگهداری گیاهانی مانند کاکتوس که شرایط نگهداری آسانتری دارد تمایل پیدا کرده اند غافل از آنکه کاکتوس ها نیز به مراقب های مخصوصی نیاز دارند و در صورت عدم رعایت ناگهان تخریب می شوند.

پیش تر درباره میزان آبی که کاکتوس ها به آن نیاز دارند صحبت کرده ایم و در این مطلب قصد داریم به مقدار نور مورد نیاز این گیاهان بپردازیم.

کاکتوس مانند سایر گیاهان برای بقا و رشد نیاز به نور آفتاب دارند. میزان نوری که کاکتوس‌ها نیاز دارند از اکثر گیاهان دیگر بیشتر است.

تأمین نور کاکتوس‌ در داخل خانه معمولاً مشکل است.کاکتوس‌ها را باید در پرنورترین قسمت ساختمان قرار دهید.کاکتوس‌ها در فصل رشد حداقل روزی به ۴ الی ۶ ساعت نور نیاز دارند .البته میزان نور به نوع کاکتوس، اندازه و فصل بستگی دارد.کاکتوس‌ها در زمان خواب به نور کمتری نیاز دارند.

معمولاً در نیمکره شمالی که ایران نیز شامل آن می‌شود پنجره‌های جنوبی محل مناسبی برای نگهداری کاکتوس‌ها می‌باشد.

باید توجه داشت که نور آفتاب شدید و بیش از حد می‌تواند باعث خواب و یا سوختگی برگشت ناپذیر در کاکتوس‌ها شود.

کاکتوس‌های که به صورت طولی رشد می‌کنند .همچنین کاکتوس‌های تیغ دار به نور بیشتری احتیاج دارند.

هرچقدر نور مناسب و به اندازه کافی دریافت کنند تیغ‌های زیباتری خواهند داشت.در مواقعی که میزان نور برای پرورش کاکتوس‌ها کم است می‌توان از نورهای مصنوعی مانند HID استفاده کرد.

نور مناسب کاکتوس و ساکولنت

نور مناسب کاکتوس یکی از مهمترین آیتم ها برای رشد و پرورش این گیاه می باشد. چرا که میزان نوری که کاکتوس‌ها برای فتوسنتز نیاز دارند از اکثر گیاهان دیگر بیشتر می‌باشد.اگر کاکتوس مدتی نور کافی دریافت نکند به صورت علفی رشد می کند و مستعد بیماری می شود.

کاکتوس‌ها به چه مقدار نور احتیاج دارند؟

میزان نور مناسب کاکتوس ها در اکثر واریته ها بین 5 تا 7  ساعت نور طبیعی است و این مدت در نور های مصنوعی ( با استفاده از لامپ فلورسنت ) به 12 تا 15 ساعت افزایش پیدا می کند.  البته میزان نور به نوع کاکتوس، اندازه و فصل بستگی دارد. کاکتوس ها در زمان خواب به نور کمتری نیاز دارند.

محل مناسب قراردادن کاکتوس ها کجاست؟

معمولاً در نیمکره شمالی که ایران نیز شامل آن می‌شود پنجره‌های جنوبی محل مناسبی برای نگهداری کاکتوس‌ها می‌باشد. در بالکن یا پشت پنجره یا هر جای جنوبی ساختمان که نور دریافت می کند .

علایم کمبود نور در کاکتوس ها چیست؟

اولین نشانه کمبود نور در کاکتوس‌ها رنگ پریدگی می‌باشد معمولاً از سبز پررنگ به سبز کم رنگ تغییر رنگ می‌دهد. زمانی که کمبود نور ادامه پیدا کنید گیاه از حالت طبیعی خود خارج شده و به صورت باریک رشد می‌کند به این عارضه رشد علفی می گویند. در این حالت تیغ‌ها رشد نمی‌کنند. رشد علفی عارضه‌ای است برگشت ناپذیر یعنی حتی اگر گیاه دوباره نور کافی دریافت کند بخشی از گیاه که باریک شده یا تیغ درنیاورده به حالت طبیعی بر نمی‌گردد.

علایم زیاد بودن نور در کاکتوس و ساکولنت ها

نیاز نوری کاکتوس های بیابانی با کاکتوس های جنگلی  تفاوت بسیار دارد. روش تشخیص اینکه آیا گیاه از نور مناسب برخوردار است یا خیر از شکل ظاهری آنها می توان پی برد، برای این منظور اگر کاکتوسهایی که در معرض آفتاب شدید هستند ، طرفی که رو به نور بوده کمی به سفیدی می گراید و گاهی دچار سوختگی می شود و طرف دیگر سبز باقی می ماند و برای رفع این منظور چه در فضای باز چه در پشت شیشه باید  گلدان ها را هر چند مدت بگردانیم و همینطور کاکتوسهایی که دچار ضعف نور هستند ابتدا خیلی سبز شده و کم کم باریک می شوند

 در ساکولنت ها ( گیاهان گوشتی ) اگر نور زیاد باشد تغییر رنگ می‌دهند و بعضا لکه دار می شوند و اگر در سایه زیاد قرار بگیرند فاصله بین بند های برگ زیاد می شود و رنگ آنها به رنگ سبز تیره در می آید.

بعد از زمستان از کاکتوس خود در برابر سوختگی محافظت کنید

در اکثر محیط‌های طبیعی رشد کاکتوس، گیاه در طول سال نور کامل و مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. بدون اینکه مدتی از نور خورشید محروم بماند. ولی اگر شما در جایی زندگی می‌کنید که زمستان سردی دارد و مدت زمان تابش نور خورشید پایین است، کاکتوس شما ممکن است بعد از فصل زمستان دچار آفتاب سوختگی شود. این به این دلیل است که نور کاکتوس شما در بسیاری از اوقات در زمستان کافی نبوده است. و بعد از اینکه به یکباره در معرض نور خورشید قرار بگیرد دچار سوختگی خواهد شد.

به طور مثال در نقاط مرکزی ایران نوری که کاکتوس که از خورشید دریافت می‌کند از اوایل تابستان تا اواخر آن به شدت افزایش می‌یابد. این باعث سوختگی گیاه شما و مرگ آن خواهد شد. این سوختگی می‌تواند نسوج گیاه شما را از بین ببرد و عملیات متابولیک و تنفسی گیاه شما را از کار بندازد.

پس چگونه از سوختگی کاکتوس خود بعد از پایان زمستان جلوگیری می‌کنید؟ و چگونه نور و دمای مناسب کاکتوس خود را فراهم می‌کنید؟ نور را به طور کامل متوقف نکنید و جلوی آنرا نگیرید، ولی شدت تابش آن‌را کاهش دهید. برای اینکار می‌توانید از تکه‌های صاف پلاستیکی یا حتی کاغذ استفاده نمایید و آنها را به پشت شیشه پنجره متصل کنید.

نور مصنوعی مناسب کاکتوس

در این شرایط شما می توانید حتی در زیر زمین ها هم کاکتوس پرورش دهید برای این منظور  و تامین نور مناسب کاکتوس شما می توانید یکدست لامپ فلورسنت سفید یا لامپ های خاص (لامپ های معمولی رشته ایی و لامپ های رنگی کاربرد ندارد مخصوصا قرمز آبی ، کاکتوس ها به فرکانس رنگ آنها حساس هستند البته برخی واریته ها اشعه های ماوراء بنفش را دوست دارند ) را در فاصله 30 الی 40  سانتی متری کاکتوس ها به مدت 12 تا 15 ( حدودا از ساعت 8 صبح تا 10 شب ) ساعت قرار دهید ، گیاه احتیاجات نوری خود را می تواند رفع کند ، البته بیشتر واریته ها دوست ندارند همه سال در معرض نور مصنوعی باشند

بهتر است در زمستان از شدت نور ( تعداد لامپ ها ) بکاهید تا شرایط طبیعی برای آنها باز سازی شود ، البته مدت تاباندن نور و فاصله آنها بستگی به تعداد لامپ ها دارد که بهترین شرایط مورد آزمایش قرار گرفته برای کاکتوس های نور دوست  150 وات لامپ در یک متر مربع به فاصله 30 سانتی متر از سطح به مدت 14 ساعت است و برای کاکتوس های سایه دوست این زمان کاهش می یابد.

در ضمن فراموش نشود هر دو هفته یکبار باید گلدان ها را بگردانید تا نور به همه جا ی گیاه برسد و همچنین نیاز نوری در بعضی واریته ها متفاوت است که بهتر است آنها را کنار هم قرار ندهید ، بطور کلی تعداد لامپ با ارتفاع از سطح گل و میزان نور دهی باید باهم در نظر گرفته شود .

نور مناسب کاکتوس در شرایط مصنوعی بنا به فصول مختلف متفاوت است. مدت زمان نور دهی بنا به وضعیت فصل ۱۲ الی ۱۸ ساعت می باشد. بهترین وضعیت نوری رشد برای کاکتوس رعایت زمانبندی نور و تاریکی برای آنها مناسب با شرایط زیستگاه می باشد. بهترین شرایط برای گیاهان در فصول رشد ۱۶ ساعت روشنایی و ۸ ساعت تاریکی و در فصول استراحت کاکتوسها ۱۲ ساعت نور و ۱۲ ساعت تاریکی می باشد. رعایت زمان نور دهی در فصول استراحت برای گل‌دهی گیاهان الزامی است.

این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها