تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

عبور دو سیارک از کنار زمین

امروز پنجشنبه هشتم اردیبهشت یک سیارک بزرگ با پهنای تقریبی ۳۵۰ تا ۷۸۰ متر با سرعت بیش از ۲۳ هزار مایل در ساعت از کنار سیاره زمین عبور کرد و چند روز بعد نیز یک سیارک بزرگتر از کنار زمین خواهد گذشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سیارک دوم که حدود ۸۶۰ متر پهنا دارد روز ۹ مه (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت) با سرعت تقریبی بیش از ۲۵ هزار مایل بر ساعت از کنار زمین عبور خواهد کرد. برای درک بهتر این سرعت می‌توان گفت که سرعت این سیارک ۱۲ و نیم برابر سرعت گلوله تفنگ و ۱۷ برابر سرعت یک جت جنگنده است.

به گزارش نیوزویک، سیارک اول در سفر روز پنجشنبه خود به منطقه ما در منظومه شمسی،‌ به فاصله حدود ۲ میلیون مایلی زمین می‌رسد اما سیارک دوم حدود ۳.۵ میلیون مایل با سیاره زمین فاصله خواهد داشت.

با استفاده از تجهیزات مرکز «ناسا» در کالیفرنیا امکان رصد این مساله وجود دارد که این سیارک‌ها در رابطه با زمین در کجا قرار دارند. تصویر زیر موقعیت سیارک اول با نام «ای.جی ۳۳» نسبت به زمین را در روز دوشنبه پنجم اردیبهشت نشان می‌دهد.

عبور دو سیارک از کنار زمین

سیارک ای.جی ۳۳ در سال ۲۰۰۸ کشف شده و گمان می‌رود که پیش از این روز اول مارس ۲۰۱۵ نیز از نزدیکی زمین (نزدیک در مقیاس فواصل فضایی)‌ عبور کرده باشد و پیش‌بینی می‌شود که روز ۲۵ مه ۲۰۲۹ نیز در مدار فضایی خود بار دیگر به نزدیکی زمین برسد. اما سیارک دوم موسوم به «جی‌اف ۴۲» ۱۱ مه ۲۰۲۳ بار دیگر به نزدیک زمین خواهد رسید. این سیارک روز چهارم مه سال ۲۱۵۹ میلادی از فاصله تقریبا نزدیک ۶۸۶ هزار مایلی زمین عبور خواهد کرد.

سیارک‌ها (asteroid) اجرام فلزی یا سنگی آسمانی در منظومه شمسی هستند که جوّ (اتمسفر) ندارند و کوچکتر از آن هستند که به عنوان سیاره طبقه‌بندی شوند. این اجرام در واقع بقایای موادی هستند که از زمان تشکیل منظومه شمسی حدود ۴.۶ ملیارد سال پیش به جا مانده‌اند. بنا بر اطلاعات ناسا تاکنون حدود یک میلیون و ۱۱۳ هزار سیارک شناسایی شده است.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۳ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها