تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۲۲

غیبت ۱۶ درصد از دانش آموزان در مدارس

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تنها تعداد ۱۶ درصد دانش آموزان در روزهای گذشته غایب بودند، گفت: موضوع دانش‌آموزانی که قادر به حضور در مدارس نیستند در جلسه ستاد ملی کرونا مطرح و تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، صادق ستاری فرد اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد کرونا، دانش‌آموزان، ملزم به بازگشت به مدارس و شروع آموزش حضوری هستند. یعنی دوره آموزش صرفاً مجازی به پایان رسیده و از این به بعد آموزش‌ها قرار است فقطا در مدارس و حضوری دنبال شود.

وی افزود: بر همین اساس مقرر شد مدارس از ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ بازگشایی شود و از عصر روز ۱۲ فروردین نیز ستادهای اسکان مدارس تعطیل شدند تا برای حضور دانش‌آموزان، کلاس‌های درس ضدعفونی و گندزدایی شوند.

ستاری فرد ادامه داد: بعد از مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر بازگشایی مدارس، شیوه نامه‌ای در مورد بازگشایی مدارس تدوین و به استان‌ها ابلاغ شد که در آن چگونگی حضور دانش آموزان در مدارس، نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زمان کلاس‌های درسی، شرایط سرویس تردد دانش آموزان و .... به صورت دقیق ذکر شده است.

اُفت تحصیلی شدید دانش آموزان

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با توجه به ضرورت از سرگیری آموزش‌های حضوری گفت: خوشبختانه تاکنون درصد زیادی از معلمان و دانش‌آموزان واکسینه شده‌اند. از طرفی بنا بر اقتضائات یادگیری، یاددهی، ارزشیابی و تحلیل نمرات ارزشیابی امتحانات پایان ترم اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ که به صورت حضوری برگزار شده بود، متأسفانه شاهد افت تحصیلی شدید در دانش آموزان بودیم و برای جبران این افت تصمیم به بازگشایی حضوری مدارس با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و آموزش خودمراقبتی به دانش آموزان گرفته شد.

ستاری فرد بیان اینکه پژوهش‌های انجام شده در مجامع بین المللی نشان داد که مدارس باید بازگشایی شود، گفت: خوشبختانه در جریان بازگشایی با استقبال بی‌نظیری از سوی معلمان و خانواده‌ها روبه‌رو شدیم و در بازدیدهایی که در دو روز اول بازگشایی مدارس بعد از تعطیلات نوروز انجام دادیم به نتایج بسیار خوبی رسیدیم که نشان داد خانواده‌ها و دانش آموزان از بازگشایی مدارس استقبال کرده‌اند.

۸۴ درصد دانش‌آموزان به مدارس آمدند

وی با بیان اینکه در روزهای ۱۴ و ۱۵ فروردین، از حدود ۱۲ هزار مدرسه، توسط تیم نظارتی وزارت آموزش و پرورش،  بازدید میدانی به عمل آمده است، گفت: از مجموع ۱۲ هزار و ۵۳۶ بازدید مدرسه در هر سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم و در مدارس پسرانه و دخترانه، شهری، روستایی و عشایر، در مجموع حدود ۲ میلیون و ۳۳۲ هزار معلم و دانش آموز در این مدارس ثبت نام شده بود که یک میلیون و ۹۵۹ هزار دانش آموز، یعنی در حدود ۸۴ درصد دانش آموزان در دو روز اول بعد از تعطیلات در مدارس حضور داشتند.

ستاری فرد گفت: استقبال بی‌نظیر معلمان و خانواده‌ها از بازگشایی مدارس نشان داد خانواده و دانش آموزان نسبت به مدارس و آموزش حضوری احساس نیاز کردند.

استقبال بیشتر دبیرستانی‌ها

وی در خصوص آمار حضور دانش آموزان به تفکیک مقاطع تحصیلی گفت: در مقطع متوسطه اول و دوم استقبال بیشتری نسبت به مقطع ابتدایی داشته ایم. آمار استقبال دانش آموزان از حضور در مدارس در مقطع ابتدایی درحدود  ۸۳ درصد و در مقطع متوسطه در حدود ۸۶ درصد بوده است.

ستاری فرد در مورد آمار دانش آموزان غایب در این روزها گفت: فقط ۱۶ درصد دانش‌آموزان در این دو روز غیبت داشتند که از این تعداد حدود ۶ درصد به علت بیماری، ۵۸ درصد به دلیل مسافرت، ۳۶ درصد عدم همراهی خانواده بوده است ولی در کل آمار حضور دانش آموزان رضایت بخش بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: علی رغم احساس نیازی که در بسیاری از خانواده‌ها و دانش آموزان برای شروع مجدد آموزش‌های حضوری حس شد یکی از مهم ترین دلایل استقبال دانش آموزان از آموزش‌های حضوری تبیین‌ خوب رسانه و صدا و سیما در اقناع افکار عمومی و البته تلاش همکاران آموزش و پرورش در ایجاد حس امنیت در خانواده‌ها و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارس بود.

ستاری فرد درخصوص دغدغه خانواده‌ها از حضور دانش‌آموزان در مدارس گفت: در مورد دانش آموزان مبتلا، سامانه‌ای تحت عنوان سامانه «ایران من» را پیش بینی کرده ایم که تمام مدیران به آن دسترسی دارند و مشخصات هر دانش آموز که خودش یا خانواده‌اش مبتلا باشند از طریق مربیان بهداشت در سامانه ثبت می‌شود. برای رسیدگی سریع  و درمان دانش آموزان مبتلا، به این سامانه هم وزارت آمورش و پرورش و هم وزارت بهداشت دسترسی دارند.

ستاری فرد گفت: در حال حاضر، تعداد ۵  هزار و ۸۰۰ مراقب بهداشت در مدرسه داریم و تعداد زیادی از همکاران اداره آموزش و پرورش نیز مسئولیت نظارت بر حضور دانش آموزان را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: آموزش «خود مراقبتی» و «دیگر مراقبتی» را در دستگاه تعلیم و تربیت و مدارس ترویج خواهیم داد تا دانش آموزان بتوانند با آموزش‌های لازم، مهارت حفظ سلامت را به دست بیاورند.

ستاری فرد در پایان گفت: موضوع درمان دانش‌آموزان مبتلا و آموزش مجازی دانش آموزانی که مبتلا شده‌اند یا به هر دلیلی قادر به حضور در مدرسه نیستند در جلسه ستاد ملی کرونا ۰۸ مطرح خواهد شد و مصوبات آن جلسه متعاقبا  اطلاع رسانی می‌شود.

منبع: تسنیم
این مطلب برایم مفید است
۲۳ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • ی شهروند
  ۴۱ ۶

  والا ما هم با نارضایتی فرستادیم خدا نکنه بچه مون چیزیش بشه ولا شکایت از وزیر و استاندار می کنیم

  • ناشناس
   ۰ ۰

   والدین عزیز هیچ اجباری در فرستادن بچه های گلتون به مدرسه نیس.. مسولین بی تدبیری دارند دلیل نمیشه ما هم همراهشون کنیم.. اگه تعداد بالایی مدرسه نرن متوجه تصمیم اشتباهشون میشن و مجبورن راه دیگه ای و لااقل با فاصله گذاری و روز های تعیین شده برای هر گروه... برن. دوران برده و برده داری تمام شده. اگه ما پشت هم باشیم هیچ کاری نمیتونند بکنند الکی نترسید.. راضی به واکسن برای بچه ها در سال آینده هم نشید عوارض زیادی داره.. باید بدونند ما بچه هامون از سر راه نیاوردیم.

 • مادر
  ۳۲ ۵

  دخترم و با کلی نگرانی و استرس راهی مدرسه کردم و متاسفانه روز اول رفت و مریض شد و بقیه اهل خانه هم درگیر شدن . این همه بی تدبیری آخه چراااا؟ نه تب سنجی ...نه رعایت فاصله اجتماعی ... هیچی !اونم بالافاصله بعد از مسافرت و دید و بازدید های عید !!! این همه آدم واکسن زدن و سخت کرونا گرفتن و بعضی هاشونم متاسفانه بهم از دست رفتن . ۳۷ تا دانش آموز توی کلاس ۲۴متری !!!! چرا اجازه نمیدین گروه بندی بشن !!؟؟

 • سارا
  ۳۴ ۲

  ای کاش مدارسی برای آموزش مجازی مجوز می گرفتند وهر کس دوست داشت در اون مدارس ثبت نام می کرد

 • ناشناس
  ۳۸ ۳

  مابه چه زبونی بگیم مدارس نه مواد ضد عفونی دارن نه گند زدائی میکنن

 • زندی
  ۲۷ ۲

  تا وقتی مسولان بی کفایت داریم حال کشور ما زاره

 • ناشناس
  ۳۴ ۳

  خدا لعنتتون کنه که همش دروغ میبافید.خانواده ها رو ترسوندید .اونا با تهدید مجبور شدن دسته گلهاشونو بفرستش مدرسه.خدا بخیر کنه عاقبت هممونو

 • ناشناس
  ۲۵ ۵

  هر کس پدر ومادر بچه خودش است خواهشن شما دایه عزیز تر از مادر نشوید ما پدر ومادرا که میگفتیم سلامتی بچهامون واسه ما مهمتر از درسشونه حالا به احترام خواسته شما تن به این ریسک خطرناک دادیم پس خواهشن بیشتر از این کاری نکنید که فکر کنیم ارزویی بدبختی بچهامونو دارید

 • ناشناس
  ۳۶ ۶

  مجبور شدیم بچه ها رفرستادیم یک روز رفتن مدرسه پسر من مریض شد

 • زهرا
  ۴۷ ۵

  بی فکرتر از شما ندیدم با این تصمیم غلط.یک ماهه فیلسوف میشن؟

 • ناشناس
  ۴۴ ۴

  هیچکسی راضی نبود بفرسته بچشو مدرسه همه مجبور شدن هیچکسیم راضی نیست

 • ناشناس
  ۴۱ ۴

  بخدا هر روز که میریم مدرسه به تعداد غیبتی ها اضافه میشه
  چون هنه ناراضی ان و خیلی ها مریض شدن و تو این رمضان و هم هیچکی حاضر نیست بره
  من و چند تا از بچه ها هم از فردا دیگه نمیریم مدرسه کلا
  نه به آموزش حضوری

 • شهروند
  ۳۶ ۲

  با این بی کفایتی و بی عدالتی که ۱ ما و نیم به پایان تعطیلات و آلودگی هوا که جون مردم مخصوصا بچه ها مهمه باید تاسف خورد من که نفرستادم ولی هر کی فرستاد با نارضایتی و از اجبار شماها فرستادن واقعا باید تاسف خورد به حال این مملکت و غصه برای خودمون

 • ناشناس
  ۳۰ ۵

  سلام به اجبار آموزش و پرورش نفهم، بچمو فرستادم مدرسه روز دوم مریض شد و افتاد تو خونه ،خدا بهشون عقل بده با جون بچه ها بازی نکنن و مدرسه ها رو آنلاین ادامه بدن

 • مریم
  ۳۱ ۲

  اموزش حضوری برای نگرانی از بیسوادی هست یا اجرای طرح صیانت

 • ناشناس
  ۲۴ ۲

  این مسولان خدانشناس فقط برای قطع کردن اینترنت گفتن مجازی بده

 • زهرا سادات
  ۳۱ ۳

  واقعا این یک ماه آخر سال رو اشتباه بود باز کردن مدرسه ها مردم جون بچه هاشون رو که از سر راه نیاوردن

 • ناشناس
  ۸ ۲

  سلام حضوری شدن دبستانی ها واقعا اشتباه بود

 • ناشناس
  ۵ ۲

  نه به آموزش حضوری

 • مادر
  ۴ ۰

  واقعا از بی تدبیری کسانی که بچه ها را مجبور کردند برن مدرسه در تعجبم.
  متاسفم

 • سارا
  ۳ ۰

  اونایی که اومدن مجبور بودن فک نکنید از سر خوشحالی ذوق بوده هیچکس از تصمیمات مسخره شما راضی نیست

 • رنج دیده
  ۳ ۰

  هرتصمیمی که دلتون مخواد میگیرید کلاس ها هم که ضد عفونی نمیشه تهویه مناسب هم نداره لا اقل بچه های ابتدایی را گروه بندی می‌کردید

دیگر رسانه‌ها