کد خبر 583361

ماجرای " پوشاندن لباس بر تن دهقان فداکار" چه بود؟ + عکس

طی روزهای اخیر تصویری از کتاب فارسی سوم دبستان در فضای مجازی منتشر شده است که از پوشاندن لباس بر تن دهقان فداکار در چاپ جدید کتاب‌های درسی خبر می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  در بررسی که از کتاب فارسی دانش‌آموزان پایه سوم دبستان انجام دادیم، مشخص شد که درس "فداکاران" به شرح ایثار دهقان فداکار برای نجات جان مسافران اشاره می‌کند و تصویری که براساس آن بر تن ریزعلی خواجوی (دهقان فداکار) لباس پوشانده شده است مربوط به کتاب‌ چاپ امسال نیست و از سال 88 این تصویر در کتاب فارسی وجود دارد.

پیش از این و در سال 97، ماجرای پوشاندن لباس بر تن دهقان فداکار یکبار دیگر خبرساز و با حاشیه‌هایی همراه شده بود.

در همان ایام مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دراینباره توضیح داده و اعلام کردند: باید به حقیقت موضوع و اصل ماجرا دقت کنیم. مصاحبه‌ای از آقای ازبرعلی خواجوی در سال 78 وجود دارد که گفته‌اند من در آن شب کت بر تن داشتم و حین آن اتفاق کت خود را آتش زدم. دهقان فداکار، در آن شب فقط کت خود خود را آتش زد. این نقاشی با حقیقت منافاتی ندارد. واقعیت موضوع این است که ایشان بعد از آتش زدن کت خود، لباس بر تن داشته‌اند.

1400090116250031824110124

2

 این نقاشی مربوط به سال‌های پیش است و تغییری در آن صورت نگرفته است. متاسفانه برخی از رسانه‌ها به این موضوع دامن زده‌اند که نقاشی درس "دهقان فداکار" امسال تغییر یافته است. این در حالی است که این نقاشی سالهاست که به این صورت در کتاب‌ فارسی چاپ می‌شود. از 1388 تا به امروز این نقاشی به همین صورت چاپ می‌شود.

ارسال نظر