کد خبر 579912
سرپرست وزارت آموزش و پرورش؛

دانش‌آموزان از کتاب‌خوانی دور شده‌اند

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: با گسترش فضای مجازی، دانش‌آموزان از کتاب و کتاب‌خوانی دور شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا کاظمی پیش از ظهر پنجشنبه در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین کتابخانه دانش‌آموزی خیرساز کشور، با بیان اینکه حرکت خیران برای ساخت مدرسه از خراسان رضوی آغاز شد، اظهار کرد: امروز این حرکت در سراسر کشور گسترش یافته و شاهد حرکت‌های بی‌نظیری از سوی خیران در عرصه آموزش و پرورش بودیم.

وی با اشاره به عملکرد موفق آموزش و پرورش خراسان رضوی، ادامه داد: دور شدن از فرهنگ کتاب و کتابخوانی یکی از آسیب‌های جدی در نظام تعلیم و تربیت و جامعه است که باید از طریق ایجاد بسترهای لازم، این آسیب را به حداقل رساند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر این‌که ریشه کتابخوانی باید در مدرسه و نظام آموزشی باشد، خاطرنشان کرد: ارتباط دانش‌آموزان و کتابخانه مدارس باید احیا شود تا سرانه مطالعه غیردرسی دانش‌آموزان افزایش پیدا کند.

وی، گسترش فضای مجازی را عامل فاصله گرفتن دانش‌آموزان از کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: امروز بیش از هر زمانی نیازمند تقویت و تجهیز کتابخانه‌های مدارس هستیم زیرا در زمینه نوسازی، بهسازی، تجهیز و افزایش کتابخانه‌های مدارس به خوبی عمل نشده است

کاظمی بر لزوم تأمین کتاب مورد نیاز و کاربردی برای دانش‌آموزان تأکید و بیان کرد: تأمین کتاب‌های مورد نیاز این کتابخانه باید در قالب یک فراخوان و با کمک گرفتن از دانش‌آموزان همین استاد انجام شود.

وی اضافه کرد: این کتابخانه باید با هدف افزایش سرانه مطالعه غیردرسی دانش‌موزان فعالیت کند و در کنار آن، برنامه‌ریزی‌های فناورانه در آن انجام شود که برای این منظور، اعتباری ۲۰۰ میلیون تومانی برای تجهیز این کتابخانه اختصاص خواهیم داد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: افتتاح این کتابخانه به‌عنوان یکی از مراکز تربیتی متمایز و متفاوت در سطح کشور، اتفاق بسیار خوبی در استان خراسان رضوی است.

بزرگ‌ترین کتابخانه دانش‌آموزی خیرساز کشور با نام زنده‌یاد «فرزانه گواهی» در ناحیه ۶ آموزش و پرورش مشهد در زمینی به مساحت ۵۵۰ مترمربع و ۹۸۰ متر زیربنا در چهار طبقه با بیش از ۸۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات دولتی و مشارکت خیرین ساخته شده که شامل پنج سالن مطالعه و دو سالن مخزن کتاب است.

ارسال نظر