کد خبر 579581

کاهش ۱۵درجه‌ای دما از فردا

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز آینده بارش برف و باران و وزش باد شدید موقت در سواحل خزر، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، خوزستان و چهارمحال و بختیاری خواهیم داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، درباره وضعیت جوی کشور بیان کرد: تا ظهر فردا به دلیل وجود شرایط جویِ آرام، در شهرهای تهران، اراک، مشهد و اصفهان افزایش غلظت آلاینده‌های جوی ادامه دارد.۶ تا ۱۵

وی افزود: امروز و فردا کاهش کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و احتمال رشد شاخص تا شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها در مناطق صنعتی و پرجمعیت در صورت کنترل نشدن منابع آلاینده وجود دارد که توصیه می‌شود سالمندان و بیماران قلبی و ریوی از تردد غیرضروری به مرکز شهرها ‌خودداری کنند همچنین کاهش فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز و مدیریت سوخت نیز توصیه می‌شود.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: با نفوذ جریانات سرد شمالی از اواخر وقت امشب در استان‌های ساحلی خزر بارش باران آغاز می‌شود و روز پنج‌شنبه بارش برف و باران و وزش باد شدید موقت و تشدید بارش‌ها در سواحل خزر، استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، خوزستان و چهارمحال و بختیاری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: روز جمعه علاوه بر این مناطق در خراسان‌ شمالی، سمنان، برخی نقاط اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و غرب خلیج‌فارس بارش داریم و روز شنبه این شرایط در خراسان‌رضوی و خراسان شمالی حاکم است.

اصغری اضافه کرد: روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری در نوار شمالی کشور دما بین 6 تا 10 درجه و در اردبیل 10 تا 15 درجه کاهش می‌یابد و از یکشنبه 23 آبان در اغلب مناطق کشور شرایط جوی آرام خواهد بود که مجدداً‌ با افزایش غلظت آلاینده‌ها مواجه می‌شویم.

وی در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت:‌ آسمان تهران روز آینده نیمه‌ابری تا ابری همراه با غبار صبحگاهی در بعدازظهر وزش باد با احتمال بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 15 و 8 درجه خواهد بود و به تدریج فردا شب بارش باران در تهران خواهیم داشت.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای 32 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و اردبیل با کمینه دمای 4 درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

کاهش دما و احتمال یخ زدگی محصولات کشاورزی

اصغری گفت: از ‌اوایل وقت روز جمعه ۱۴۰۰/۰۸/۲۱ تا اوایل وقت روز شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۲ کاهش دما و احتمال یخ زدگی محصولات و ادوات کشاورزی
در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، زنجان، مرکزی گیلان، مازندران، مناطق شمالی استان‌های قزوین، البرز و تهران پیش‌بینی می‌شود که احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و دام‌ها وجود دارد.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی تأکید کرد: توصیه‌ می‌شود در مزارع و باغات، عدم انجام محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف، استفاده از خاک چینی و در صورت امکان محلول بوردو فیکس برای اندود کردن ساقه‌ها و تنه درختان ‌مخصوصا درختان حساس به سرما، در دستور کار باشد.

وی اضافه کرد: همچنین توصیه‌ می‌شود تسریع در برداشت سیب زمینی در استان‌های کردستان، آذربایجان شرقی و همدان، عدم پخش کودهای حیوانی و سایر مواد آلی در سطح باغ و جلوگیری از شخم زدن و پابیل کف باغ به منظور حفاظت از سرما در استان‌های نوار ساحلی در دستور کار باشد.

ارسال نظر