کد خبر 575810
رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

برنامه جایگزین احیای دریاچه ارومیه در راه است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رویکرد اصلی ما در دریاچه ارومیه رویکرد جایگزینی است و بحث‌های نرم‌افزاری باید توسعه یابد تا هم هزینه‌ها کاهش یابد و هم دریاچه به تراز پایداری برسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، علی سلاجقه در تشریح برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای تالاب‌ها، افزود: برای احیای دریاچه ارومیه بر اساس روند تایید شده گذشته حرکت خواهیم کرد، اما در عین حال برنامه جایگزینی که از جنبه اعتباری کمتر و سازگارتر با منطقه باشد طی هفته‌های آینده ارائه خواهد شد تا مکمل برنامه قبل باشد.

وی ادامه داد: در مورد سایر تالاب‌های کشور هم باید حوزه آبخیز از بالادست کاملا عالمانه و همزمان با دستگاه‌هایی که دخیل هستند از بالادست مدیریت شود تا کار‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اتفاق افتد و در نهایت خروجی را در تالاب‌ها به نهایت مطلوب ببینیم؛ مبلغ بالایی در دریاچه ارومیه هزینه شده و اگر سرمایه‌گذاری ناقص باشد از نظر منافع اقتصادی کار درستی نیست.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: متاسفانه پیوست زیست محیطی در بسیاری از فعالیت‌ها وجود ندارد و به عنوان دستگاه مطالبه‌گر فرآیند ارائه مجوز‌ها را با تعریف شاخص‌هایی به صورت عالمانه انجام خواهیم داد و همچنین فرآینده آن را کوتاه خواهیم کرد؛ به طور حتم این موضوع را پیگیری و مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی از ارائه برنامه تحولی طی ۳ ماه آینده خبر داد و گفت: ساختار محیط زیست باید اصلاح شود و این مهم را در دستور کار قرار خواهیم داد.

ارسال نظر