کد خبر 560253

گام به گام با خشکسالی در ایران؛

تداوم کاهش بارش‌ ها در سال آبی جاری

سال آبی جای (مهرماه۱۳۹۹ تا آخر شهریورماه۱۴۰۰) در حالی کم کم به روزهای پایانی خود می‌رسد که میزان بارش‌های آن نسبت به دوره بلندمدت با کاهش بیش از ۳۸درصدی همراه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وضعیت بارشی امسال بیانگر آن است که ترسالی دوسال اخیر به پایان رسیده و بار دیگر دوره خشکسالی‌ها شروع شده و همین امر تاثیر منفی خود را بر تامین آب باقی گذاشته است.

برخی متخصصان صنعت آب و برق معتقدند سال ۱۴۰۰ یکی از خشکسال ترین سال‌ها در ۵۰ ساله اخیر است و تازه ترین گزارش منتشر شده از سوی مرکز ملی پایش و هشدارخشکسالی بر این ادعا مهرتایید زده است.

گزارش جدید این مرکز نشان از آن دارد که میزان بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه ۹۹) تا چهاردهمین روز از آخرین ماه این سال در حالی به ۱۴۲.۹ میلی‌متر رسیده که این میزان در دوره بلندمدت ۲۳۱.۸ میلی‌متر بوده و اختلاف ۳۸.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

اما وضعیت بارشی فصل تابستان امسال  کمی متفاوت است و با افزایش نسبت به دوره بلندمدت روبرو شده به گونه‌ای که از ابتدای فصل تابستان تا چهاردهمین روز شهریورماه ۱۴.۱ میلی‌متر بارندگی رخ داده که در مقایسه با دوره بلندمدت که بارشی ۰.۹ میلی‌متری داشته با افزایش ۵۶ درصدی همراه شده است.

در عین حال وضعیت بارش ماه شهریور نیز متفاوت‌تر است به گونه‌ای که از ابتدای این ماه تا روز چهاردهم آن ۱.۲ میلی‌متر بارش روی داده که نسبت به دوره بلندمدت که ۱.۸ میلی‌متر بود، کاهش ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد.

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام‌کرده وضعیت بارش پاییز ۱۴۰۰ در بیشتر مناطق کشور توسط عمده مدل‌های جهانی کمتر از مقادیر متوسط بلندمدت پیش‌بینی شده که این کاهش برای نیمه غربی کشور بیشتر چشمگیر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر