کد خبر 555171

مطالبات اولویت دار بسیج دانشجویی از وزیر بهداشت آینده

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه‌ای مطالبات اولویت‌دار خود را از وزیر بهداشت آینده خواستار شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، ۵۰ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در نامه‌ای خطاب به سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری، مطالبات اولویت‌دار دانشجویان از وزیر بهداشت آینده را اعلام کردند.

متن نامه به این شرح است:

بسمه تعالی
انتخاب آیت‌الله دکتر رییسی به‌عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران حاوی پیام‌هایی بود. یکی از مهم‌ترین این پیام‌ها خواست مردم برای تغییر مسیر مدیریت کشور به سمت آرمان‌های انقلاب اسلامی است؛ لذا عملکرد این دولت برای همهٔ دلسوزان نظام اسلامی مهم و حساس است. از این رو انتخاب کابینهٔ دولت سیزدهم با اظهارنظر‌های مثبت و منفی زیادی روبروست. بسیج دانشجویی نیز پس از رصد و بررسی مسائل مختلف، طبق رسالت ذاتی خود با زبانی صریح، به دور از تعارفات معمول سیاسی و یا منفعت‌اندیشی شخصی و گروهی موضع خود را بیان می‌نماید.

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ادامهٔ بیانیهٔ ۱۸/۳/۱۴۰۰ و نامهٔ ۱۸/۴/۱۴۰۰ به محضر رییس‌جمهور منتخب در خصوص معیار‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونین ایشان و برنامه‌های اولویت‌دار این وزارت، این بار پس از معرفی وزیر محترم پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در آستانهٔ رأی اعتماد مجلس به ایشان مجدداً مواضع خود را مطرح می‌نماید تا مورد توجه و اشارهٔ ایشان قرار گیرند.

۱- در حال حاضر که جهان درگیر همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ است، کنترل همه‌گیری کرونا یکی از برنامه‌های فوریت دار و اولویت‌دار کشور است. در این عرصه توجه به ترویج فرهنگی و اقدامات پیشگیرانه، بیماریابی و تشخیص زودهنگام مبتلایان، تأمین واکسن و تسریع واکسیناسیون مؤثر، تعریف راهنما‌های بالینی علمی مؤثر و استفاده از همهٔ ظرفیت‌های موجود در کشور بسیار مهم است. قطعاً یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید کنترل این همه‌گیری در کشور باشد.

۲- یکی از معضلات و شاید سرچشمهٔ بسیاری از مشکلات نظام سلامت تعارض منافع است. این تعارض منافع طیف وسیعی از فعالیت هم‌زمان در بخش دولتی و خصوصی درمانی تا فعالیت هم‌زمان به عناوین مدیریتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سهامداری شرکت‌های خصوصی را شامل می‌شود. یکی دیگر از ابعاد تعارض منافع صنف گرایی است. بدان معنا که مدیر با گرایش‌های و وابستگی به صنفی خاص اعم از گروه‌های شغلی (به‌خصوص پزشکان)، انجمن‌های پزشکی و مجموعه‌های صنفی مثل نظام پزشکی و نظام پرستاری است. اجرای صحیح قانون تمام‌وقتی اساتید همراه متناسب‌سازی درآمد‌ها و مالیات‌ها در بخش‌های دولتی و خصوصی از نکات مهم در این خصوص نباید دل به تصمیمات به نفع مردم هم‌زمان با داشتن منافع متعارض بست، لذاست که بهترین اقدام نداشتن یا رفع تعارض منافع وزیر و معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
۳- مدیریت و اجرا در نظام سلامت نیازمند دانش و تجربهٔ مدیریتی است و درجه علمی و رشتهٔ تحصیلی و شهرت افراد در درمانگری، ملاک خوبی برای انتخاب مدیران نیست. از این رو وزیر و معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید دارای سابقهٔ مدیریتی موفق در سطوح کلان نظام سلامت باشند.
۴- امروز نظام سلامت بیش از پیش نیازمند مدیران مبتکر و خلاق برای تحول اندیشی و توانمندی اجرایی و جهادی برای تحول سازی است. همهٔ این خصوصیات داشتن روحیهٔ جوانی، جوان‌گرایی و تحول‌خواهی را از ملاک‌های مهم انتخاب وزیر و معاونین وزیر و معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌نماید.
۵- در نظام سلامت اسناد و قوانین بالادستی زیادی وجود دارد که در بسیاری از آنان به بهانه‌های مختلف مغفول واقع شده‌اند. از آن جمله سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و اسناد توسعه است. بدیهی است برنامه‌ها و تمرکز اجرایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید مبتنی بر این اسناد کلان باشد.
۶- یکی از بخش‌های مهم و اساسی برای تحول در نظام سلامت تکمیل نظام سلامت الکترونیک است. به‌خصوص برخی از اجزای آن همچون پرونده الکترونیک سلامت یا سامانهٔ رهگیری دارویی در کشور که پروژه‌هایی ناتمام در نظام سلامت می‌باشند. تکمیل نظام سلامت الکترونیک باید در برنامه‌های مهم وزیر و معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داشته باشد.
۷- همگان اذعان دارند که باید بهداشت در اولویت و مقدم بر درمان باشد. حال آنکه در حال حاضر درمان بر همهٔ ساختار‌ها و شئون نظام سلامت اولویت دارد چرا که سودآور است. باید ساختار نظام سلامت و تعاملات آن سودِ اجزا را در سلامت مردم تعریف نماید. اصلاح نظام ارجاع و تکمیل پروژهٔ پزشک خانواده که در سال‌های گذشته آغاز گردیده می‌تواند رویکرد نظام سلامت را از درمان محوری به سلامت‌محوری تغییر دهد.
۸- ایران بین ۲۵ کشور منطقه رتبهٔ ۲۰ م سرانهٔ تعداد پزشک به جمعیت را دارد و این یعنی کمبود پزشک به ازای جمعیت. اما توزیع نامناسب پزشک در کشور و دغدغهٔ دسترسی به پزشک در برخی مناطق وضعیت را بغرنج می‌کند. این مسئله کم‌وبیش در خصوص سایر گروه‌های شغلی نظام سلامت وجود دارد. در این خصوص اصلاح توزیع و افزایش ظرفیت تربیت نیروی انسانی نظام سلامت، پس از تأمین و توسعهٔ زیرساخت‌ها، باید در برنامه‌های وزیر و معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داشته باشد. همچنین یکی از مسائل در توزیع نیروی انسانی نظام سلامت، اجرای صحیح طرح تمام‌وقتی اساتید به همراه اصلاح اختلاف تعرفه‌ها و اختلاف مالیات‌های بخش دولتی و خصوصی است که در این مورد نیز باید برنامهٔ کارایی وجود داشته باشد.
۹- یکی از بحرانی‌ترین و حیاتی‌ترین معضلات کشور بحث کاهش جمعیت است. احتمال بالای بسته شدن پنجرهٔ جمعیتی ایران طی ۱۰ سال آینده، قید فوریت را به برنامه‌ها و اقدامات برای حل این موضوع می‌افزاید. گرچه افزایش جمعیت امری چند بُعدی و بین بخشی است، اما نقش وزیر و معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان مرجع پایش جمعیت و متولی برخی زیر مسائل آن همچون سقط‌جنین، پیشگیری از بارداری، غربالگری جنین، ناباروری و ... بسیار مهم و اساسی است.
قطعاً این معضل نیازمند راه‌حل‌های زمان‌بندی‌شده و دقیق است چرا که فرصت آزمون‌وخطا وجود ندارد. باید همان گونه که در سالیان گذشته همهٔ دستگاه‌های کشور برای سیاست کاهش جمعیت همت کردند امروز نیز برای افزایش جمعیت همت مضاعف گردد.
۱۰- یکی از مزیت‌های تمدنی ایران اسلامی علم طب سنتی ایرانی است. این علم گرچه در فرهنگ مردم باقی مانده است، اما به‌واسطهٔ نفوذ غرب‌گرایان از زمان پهلوی اول تا حدود ۱۵ سال پیش ممنوع بوده و اکنون که در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال فعالیت است، نیازمند توجه ویژه مسئولین است تا هم به‌صورت قانونی و علمی مورد بهره‌برداری عموم قرار بگیرد و هم راه سودجویی‌های مختلف را بر مدعیان کاذب ببندد.
طبعاً وزیر و معاونین محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طبق بند ۱۲ سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری باید در خصوص بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایرانی برنامه و اقدامات مؤثری داشته باشند.
بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امیدوار است دکتر بهرام عین‌اللهی که از پزشکان و اساتید متعهد و ارزشی کشور می‌باشند، در صورت گرفتن رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی، بتوانند با انتخاب معاونین لایق، کنترل سریع همه‌گیری کرونا و ایجاد تحول در نظام سلامت گام‌های مؤثری در نیل به اهداف نظام اسلامی در عرصه سلامت بردارند؛ و در آخر تأکید می‌گردد بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی پس از استقرار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مسئولیت هر فردی، پیگیر این مطالبات خواهد بود؛ و من الله توفیق

بسیج دانشجویی
دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز
دانشگاه علوم پزشکی همدان
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی کردستان
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
دانشگاه علوم پزشکی قزوین
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی (ره) یزد
دانشگاه علوم پزشکی لرستان
دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی اراک
دانشگاه علوم پزشکی البرز
دانشگاه علوم پزشکی گلستان
دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی دزفول
دانشگاه علوم توان‌بخشی و سلامت اجتماعی
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
دانشگاه علوم پزشکی بم
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی فسا
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه
دانشگاه علوم پزشکی زابل
دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت
دانشکده علوم پزشکی مراغه
دانشکده علوم پزشکی بهبهان
دانشکده علوم پزشکی اسدآباد
دانشکده علوم پزشکی خوی
دانشکده علوم پزشکی سراب
دانشکده علوم پزشکی خمین
دانشکده پیراپزشکی و بهداشت فردوس
دانشکده پیراپزشکی و پرستاری نهاوند
دانشکده پیراپزشکی استهبان
دانشکده مشکین‌شهر
دانشکده پرستاری و پیراپزشکی آمل
دانشکده پرستاری آباده
دانشکده پرستاری طبس

بیشتر بخوانید
ارسال نظر