کد خبر 554331

اقتصاد دیجیتال، راهکار اصلی دولت برای اشتغالزایی جوانان

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر چالش اشتغال، یکی از مهمترین مساله این روزهای جوانان نخبه تحصیلکرده یا آموزش‌دیده و متخصص ایرانی است. از طرفی به افزایش رفاه و سطح کیفیت زندگی مردم و بالارفتن امنیت روانی و اجتماعی کشور نیاز داریم که خود از مهمترین دستاوردهای اشتغالزایی برای نیروی جوان و متخصص ایرانی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، وی افزود: اقتصاد دیجیتال اکنون به مهمترین بستر اشتغالزایی در کشور تبدیل شده است. اشتغالزایی در کسب‌وکارهای استارتاپی مثل استخدام‌های سنتی و دولتی نیست؛ این کسب‌وکارها با قدرت کارآفرینی و ارزش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی بالا توانسته‌اند به طور مستقیم و غیرمستقیم برای بخشی از بهترین و نخبه‌ترین نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص ایران شغل پایدار ایجاد کنند.

نقدعلی در همین رابطه تصریح کرد: وقتی یک پلتفرم فروشگاهی آنلاین ایرانی (که خود حاصل توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور است)، می‌تواند برای بیش از ۱۵۰ هزار کسب‌وکار ایرانی بستری برای ارائه و توزیع کالاهای ملی و وطنی داشته باشد، چرا نباید به این حوزه بیشتر توجه کنیم؟

نقدعلی ادامه داد: سهم خرده‌فروشی آنلاین نسبت به کل خرده‌فروشی در کشور در سال ۱۳9۸ حدود ۲ درصدی بود و بعد از شیوع بیماری کرونا و افزایش تمایل مردم به استفاده از خدمات آنلاین این میزان با رشد ۶۰ درصدی در سال ۱۳۹۹ به سهم ۳.۲ درصدی رسیده است. یعنی با این حال هنوز ۹۷ در خریدهای مردم کشور از طریق بازارهای آفلاین است.

در حالی که در کشورهای دیگری مثل چین حدودا نصف خریدهای مردم به صورت آنلاین انجام می‌شود. در کشورهای بزرگ اروپایی هم این میزان حدودا بین ۱۵ تا ۳۵ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید همت کند تا این میزان را در کشور افزایش دهیم زیرا هم در حل چالش‌‌ها و بحران‌های ملی مثل بیماری کرونا، آلودگی هوا و ترافیک تاثیر مثبت خواهد داشت و هم به صورت عادلانه شاهد رشد و توسعه سایر کسب‌وکارهای بومی در این پلتفرم‌ها خواهیم بود.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین عنوان کرد: اکنون دیجی‌کالا که یکی از محصولات اقتصاد دیجیتال در کشور است توانسته برای حدود ۹۰۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم داشته باشد و ده‌ها هزار تولیدکننده ایرانی هم از پلتفرم آنلاین این فروشگاه برای فروش محصولات تولیدی خود بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر