کد خبر 534514

تمیز کردن طلا چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های تمیز کردن طلا را بدانید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، طلا، جدا از این‌که نقش زیورآلات را داشته باشد، به یکی از سرمایه‌های زندگی ایرانیان تبدیل شده و نگهداری از آن، موضوعی مهم است.

اگر اهل خرید طلای کهنه هستید که بتوانید پول بیشتری را پس‌انداز کنید یا این که از طلا برای زیورآلات زیاد استفاده می‌کنید، خواندن این مطلب برای شما ضروری است، زیرا می‌توانید طلایی تمیز و براق داشته باشید و درخشندگی آن را حفظ کنید.

البته بهتر است در تمیز کردن طلا خیلی زیاده‌روی نکنید و در سال دو بار بیشتر طلا را براق نکنید، به علت این که انجام چند باره آن می‌تواند نتیجه برعکس داشته باشد. به این نکته دقت کنید روش‌های شستشوی طلا‌های ساده و نگین‌دار با یکدیگر متفاوت است و با به کار بردن روش‌های یکسان به آن‌ها آسیب نزنید.

نوشابه

می‌توانید طلا را با مایع ظرفشویی یا نوشابه گازدار بشویید که در دسترس است. درون یک کاسه آب مقداری نوشابه گازدار و همچنین مقدار کمی مایع ظرفشویی بریزید. سپس تکه طلا یا جواهر مورد نظر را درون کاسه قرار دهید تا چند دقیقه خیس بخورد. بعد از آن، به وسیله یک مسواک نرم آن را برس بکشید. مراقب باشید که این کار باید با احتیاط بسیار زیادی انجام شود تا به طلا آسیبی وارد نشود.

بعد از این که همه سطوح طلا را با مسواک تمیز کردید، آن را درون آب گرم قرار دهید تا مطمئن شوید که مواد شوینده از همه سطح آن پاک شده باشند. در آخر برای خشک کردن آن از پارچه نرم و سشوار استفاده کنید تا طلا آسیب نبیند.

خمیر دندان

خمیر دندان نیز از جمله موارد در دسترس است که می‌توانید به راحتی طلا را براق کنید. مقداری خمیر دندان را بر روی یک مسواک نرم بریزید و سپس تمام جواهرات و طلای خود را با آن تمیز کنید. در آخر لازم است طلا و جواهرات را به دقت بشویید و آن‌ها را کاملا خشک کنید.

آب لیمو

مقداری آب لیمو را درون ظرفی بریزید و کمی مایع ظرفشویی مخلوط کنید. سپس این دو را به خوبی هم بزنید. بعد از این که آب لیمو و مایع ظرف‌شویی به خوبی مخلوط شدند، طلای خود را درون ظرف قرار دهید و اجازه دهید به خوبی خیس بخورد. می‌توانید مرتب آن را بررسی کنید و هر زمان که شاهد تمیز شدن آن بودید، طلا را از ظرف خارج کنید. پس از آن با دقت بشویید و خشک کنید.

الکل

مقداری الکل را درون ظرفی بریزید و طلای خود را در آن قرار دهید. اجازه دهید که طلا به مدت ۲ تا ۳ ساعت در آن باقی بماند. سپس، آن را از از ظرف خارج کنید، به خوبی بشویید و خشک کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر