کد خبر 532719

چرا خاطرات نوزادی را به یاد نمی آوریم؟

پژوهشگران دریافتند که تکمیل نشدن رشد هیپوکامپ مغز که برای رمزگذاری حافظه لازم است، دلیل به خاطر نیاوردن خاطرات نوزادی محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما؛ نتایج یک مطالعه جدید، بینش جدیدی در مورد اینکه چرا انسان‌ها سال‌های اولیه زندگی خود را به یاد نمی‌آورید، ارائه می‌دهد.

نیک تورک براون (Nick Turk-Browne)، استاد روانشناسی در دانشگاه ییل در نیوهون، کان در این رابطه می‌گوید: «یک رمز و راز اساسی در مورد طبیعت انسان این است که ما تقریباً از زمان تولد تا اوایل کودکی چیزی به خاطر نمی‌آوریم، با این وجود طی این مدت اطلاعات بسیار مهمی را از قبیل زبان اول، نحوه راه رفتن، شناخت اشیاء و غذا‌ها و پیوند‌های اجتماعی را می‌آموزیم.»

تیم تورک براون برای کشف دلایل این امر، از فناوری جدید fMRI یا همان تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی برای ارزیابی فعالیت هیپوکامپ در ۱۷ نوزاد ۳ ماهه تا ۲ ساله استفاده کرد تا مجموعه‌ای از تصاویر را به آن‌ها نشان داده و اثرات آن را مورد بررسی قرار دهند. لازم به تذکر است که هیپوکامپ نواحی مغزی است که برای رمزگذاری حافظه بسیار اهمیت دارد.

در این بررسی‌ها یک مجموعه از تصاویر نشان داده شده به نوزادان به عنوان یک دنباله ساختاریافته حاوی الگو‌های پنهانی است که می‌توان آموخت. مجموعه تصاویر دیگر به ترتیب تصادفی ظاهر شدند که نمی‌توان آن‌ها را آموخت. به گزارش سیناپرس، بعد از چندین بار مشاهده هر دو مجموعه، هیپوکامپ کودک نسبت به تصویر تصادفی با شدت بیشتری به مجموعه تصویر ساختاری پاسخ داد.

به گفته تورک براون، یافته‌ها نشان می‌دهد همزمان با به دست آوردن تجربه زندگی در نوزادان، مغز آن‌ها به دنبال الگو‌های کلی است که به آن‌ها در درک و پیش بینی محیط اطراف کمک می‌کند. با اینکه این مسئله رخ می‌دهد، اما مغز کودک هنوز قادر به ذخیره دائمی خاطرات خاص نیست. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که به دست آوردن دانش عمومی مانند الگو‌های صدایی که کلمات را در یک زبان تشکیل می‌دهند - ممکن است برای کودک بیش از حفظ خاطرات خاص مهم باشد.

تورک براون خاطر نشان کرد: «اندازه هیپوکامپ در دو سال اول زندگی دو برابر می‌شود و در نهایت اتصالات لازم برای ذخیره خاطرات کم کم در این دوره ایجاد می‌شود. با وقوع این تغییرات، ما در نهایت توانایی ذخیره خاطرات را پیدا می‌کنیم.

اما تحقیقات ما نشان می‌دهد حتی اگر بعداً در زندگی قادر به یادآوری تجربیات دوره نوزادی نباشیم، با این وجود آن‌ها به گونه‌ای ثبت می‌شوند که به ما امکان یادگیری از آن‌ها را می‌دهد.»

شرح کامل این تحقیقات در تاریخ ۲۱ ماه مه سال جاری در آخرین شماره مجله تخصصی زیست شناسی (Current Biology) منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر