کد خبر 531486

شرایط سالم کیفیت هوای پایتخت

کیفیت هوای پایتخت امروز هفتم خرداد به لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون با شاخص لحظه‌ای ۷۰ در شرایط سالم است.

به گزارش اقتصادآنلاین، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز نیز بر روی شاخص ۹۵ و در شرایط سالم بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۵۹، ازن با شاخص ۱۳۰، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۹۶ و منواکسید کربن با شاخص ۳۸ بود.

بر این اساس، ایستگاه‌های شریف منطقه ۲ با شاخص ۹۵، شهرداری منطقه ۲۱ با شاخص ۸۸ و شهرداری منطقه ۱۵ با شاخص ۸۲ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را به ثبت رساندند.

همچنین ایستگاه‌ اقدسیه منطقه ۱ با شاخص ۴۹، پونک با شاخص ۵۲ و شهرک چشمه منطقه ۲۲ با شاخص ۵۷ سالم ترین کیفیت هوای پایتخت را طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه  یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۲ روز هوای پاک، ۶۲ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و چهار روز هوای ناسالم برای گروه های حساس در تهران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر