کد خبر 530951

برای این که بتوانید یک شغل مناسب اختیار کنید اولین قدم شما ثبت روزمه کاری است. یک رزومه مناسب و استاندارد می‌تواند شانس پذیرش شما را در رده شغلی مورد نظرتان افزایش دهد، اما این که رزومه کاری چیست و چگونه باید آن را تهیه کنید مسئله ای است که در این یادداشت به آن می‌پردازیم.

رزومه کاری چیست؟

رزومه کاری در واقع نوشته‌ای است که پیشینه سوابق تحصیلی، کاری، مهارت‌های شغلی و تخصص و تجربیات کاری یک فرد جویای کار در آن نوشته می‌شود. یک سازمان، نهاد یا شرکت برای این که بتواند نیروی کاری مورد نیاز خود را از میان متقاضیان مختلف انتخاب کند، نیاز دارد تا این موارد را بررسی کرده و با توجه به نیاز رده شغلی تعریف شده از میان افرادی که تقاضای کار داده اند یک نفر را برای احراز پست یاد شده انتخاب کند. به همین دلیل است که می‌گوییم وجود یک رزومه کاری مناسب می‌تواند شانس شما را برای دیده شدن توسط کارفرما افزایش دهد.

نحوه نوشتن رزومه کاری

عباراتی چون CV یا کارنامک از جمله عبارت‌های رایجی هستند که به جای کلمه رزومه کاری از آنها استفاده می‌شود. روزمه کاری مناسب می‌تواند به صورت  چاپ شده در یک یا دو صفحه تهیه شود. اما قبل از چاپ رزومه نیاز است که فایل رزومه توسط کارجو ایجاد شود، این کار در قالب فایل پی‌دی‌اف یا ورد تهیه می‌شود و اطلاعات لازم به صورت جدول‌بندی و مرتب در آن وارد می‌شود.

مواردی که باید در رزومه کاری درج شود

همان‌طور که اشاره کردیم رزومه کاری شامل اطلاعات شخصی، تحصیلی، مهارت‌های فردی، تخصص و سابقه شغلی کارجو می‌شود. این اطلاعات باید به صورت طبقه‌بندی شده و منظم تهیه شود. این اطلاعات به ترتیب اولویت به این شرح هستند:

- اطلاعات شخصی از جمله نام و نام خانوادگی، سن، وضعیت تاهل، وضعیت نظام وظیفه برای آقایان

- اطلاعات تماس از جمله شماره همراه، شماره تلفن ثابت، آدرس محل سکونت و آدرس ایمیل

- اطلاعات تحصیلی شامل مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، دانشگاه، معدل

- پیشینه کاری شامل شرکت‌هایی که در آنها کار کرده‌اید و سمت‌هایی که داشته اید، مدت زمان همکاری، دلیل خارج شدن از شغل است.

- مهارت‌ها  توانمندی‌ها که شامل تخصص و مهارت‌های فردی، تسلط به نرم افزارها و ابزارهای مختلف، زبان‌های مختلف، دوره‌ها و مدارک می‌شود.

- علایق و فعالیت‌ها که شامل توضیحات شما در مورد علاقمندی‌های کاری و شخصیتی می‌شود. ضمن این که می‌توانید شرح مختصری از شخصیت رفتاری، اجتماعی و ... نیز ارائه کنید تا کارفرما شناخت بهتری از شما داشته باشد.

ررررر

ویژگی‌های رزومه کاری استاندارد

رزومه کاری مناسب باید دارای ویژگی‌هایی باشد که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم:

- مختصر و مفید بودن رزومه اولین نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید، فراموش نکنید که کارفرما باید با یک نگاه کوتاه به تمام اطلاعات مهمی که در مورد شما وجود دارد دست پیدا کند. یک رزومه کاری خوب معمولا بین 600 تا 1000 کلمه است.

- استفاده از عکس در رزومه کاری یک امر سلیقه‌ای است اما در حالت کلی برای جلوگیری از ایجاد پیش داوری پیشنهاد می‌شود که رزومه عکس‌دار نباشد.

- رزومه استاندارد باید صادقانه نوشته شود، از بزرگ‌نمایی در مورد مهارت ها و تخصص و یا وارد کردن اطلاعات غلط در رزومه باید پرهیز شود.

- رزومه باید هدفمند و به روز تهیه شود، به طور مثال اگر قصد نوشتن رزومه انگلیسی دارید بهتر است این کار را به یک مترجم کار بلد بسپارید.

- طراحی روزمه نیز می‌تواند از جمله ویژگی‌های مهم رزومه کاری باشد، شما می‌توانید خودتان به کمک نرم افزارهایی چون ورد، اکسل و .... رزومه خود را طراحی کنید، همچنین امکان استفاده از قالب‌های آماده رزومه نیز برای کارجویان فراهم است،

با استفاده از این قالب‌ها فقط نیاز است که اطلاعات خود را در قسمت‌های مشخص شده وارد کنید.

- روزمه کاری باید با قوانین کامل نگارشی و دستور زبانی، بدون غلط املایی نگاشته شود.

ثبت رزومه رایگان

در بسیاری از سایت‌های کاریابی امکان ساخت رزومه کاری و ثبت رزومه رایگان برای کارجویان فراهم شده است که می توانند با ثبت رزومه در چنین سایت‌هایی رزومه خود را در معرض دید کارفرمایان مختلف قرار دهند.

ثبت رزومه در سایت جاب یابی

یکی از بهترین امکاناتی که برای کارجویان در سراسر کشور فراهم شده است امکان ثبت رزومه در سایت جاب یابی است، از آنجایی که با "ثبت آگهی استخدام رایگان" کارفرمایان می‌توانند از امکانات بی‌نظیر مربوط به کارفرمایان از جمله دسترسی به رزومه کارجویان مرتبط با رده شغلی، نمایش آگهی استخدام به تفکیک مشاغل و استان‌ها و ... همراه است، احتمال دیده شدن رزومه کاری کارجو توسط کارفرمایان بیشتر است.

همچنین کارجویانی که به دنبال یافتن"کار در تهران با جای خواب" یا موارد مشابه در استان‌های دیگر هستند می‌توانند رزومه خود را ثبت کرده و منتظر تماس کارفرمایان در این رابطه باشند، همچنین رصد کردن مداوم آگهی‌های استخدامی در بخش‌های مربوطه شانس یافتن چنین شغلی را برای کارجو فراهم می‌سازد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر