کد خبر 529791

سالی متفاوت برای آموزش و پرورش

یک سال گذشته، متفاوت ترین سال تحصیلی برای نظام تعلیم و تربیت، خانواده ها و دانش آموزان رقم خورد و شاهد تعطیلی کامل مدارس و آموزش کاملا غیرحضوری به دانش آموزان بودیم. در حال حاضر ثمره تلاش های معلمان و فعالیت دانش آموزان در قالب ارزشیابی نهایی پایان سال در تمام مقاطع تحصیلی در حال انجام و امتحانات در حال برگزاری است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، با تصمیم وزارت آموزش و پرورش ارزشیابی تحصیلی در تمام مقاطع تحصیلی به صورت غیرحضوری و با تفویض اختیار به شورای مدرسه و معلمان انجام می شود و معلمان از روش های مختلفی چون ارزیابی مستمر فعالیت های کلاسی، تکالیف و کار عملی و آزمون های غیرحضوری بهره می برند.

در این میان با توجه به اهمیت پایه های نهم و دوازدهم از حیث تاثیر آنها در انتخاب رشته، هدایت تحصیلی و همچنین سهم سوابق تحصیلی سال آخر در کنکور سراسری وزارت آموزش و پرورش خواهان برگزاری حضوری امتحانات بود که با مخالفت های بسیاری رو به رو شد اما در نهایت با تایید و تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا به اجرا در آمد و به این ترتیب دانش آموزان کلاس نهم و دوازدهم از ۲۷ اردیبهشت راهی حوزه های امتحانی شدند تا در آزمون های هماهنگ و کشوری شرکت کنند و در شرایطی یکسان با دانش آموزان دیگر محک بخورند. هرچند در این میان سطح آموزش های مجازی مدارس متفاوت بود و  همه دانش آموزان در شرایط خوبی درس نخواندند.

طی چند هفته اخیر اعتراضاتی به برگزاری حضوری امتحانات از سوی اولیاء و دانش آموزان و همچنین برخی کارشناسان شکل گرفت که این موج با تصمیم نهایی ستادملی مقابله با کرونا فروکش کرد اما همچنان خانواده هایی را داریم که با کراهت و سختی فرزندشان را به حوزه های امتحانی می برند و نگران سلامت آنها هستند.

امتحانات حضوری

همزمان با برگزاری امتحانات نهایی سری به چند حوزه امتحانی زدیم تا از وضعیت برگزاری امتحانات، رعایت پروتکل های بهداشتی، چگونگی طراحی سوالات امتحانی و میزان رضایت دانش آموزان از آموزش های غیرحضوری در یک سال گذشته مطلع شده و با دانش آموزان و خانواده ها در این باره صحبت کنیم.

دومین امتحان نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم از ساعت هشت صبح در حال برگزاری است و خانواده هایی جلوی در مدرسه منتظر تمام شدن امتحان فرزندانشان هستند. با پدر یکی از دانش آموزان صحبت می کنم. از برگزاری حضوری امتحانات نهایی نگران است و تصمیم گرفته خودش هر روز دخترش را به مدرسه ببرد و برگرداند.

بهتر بود قبل از امتحان حضوری بچه ها را واکسینه می کردند

از او می پرسم که آیا از تحصیل دخترش در یک سال اخیر راضی بوده و برای امتحانات نهایی آمادگی لازم را داشته یا نه که در پاسخ می گوید: دخترم سال آخری است و در رشته علوم انسانی درس می خواند. امسال آموزش ها غیرحضوری بود و چاره دیگری هم وجود نداشت، همه مثل هم بودند اما خودش بسیار تلاش کرد و برای امتحان نهایی هم از قبل آماده شده بود و شب امتحانی درس نخواند.

پدر این دانش آموز در ادامه توضیح می دهد که ما اصلا موافق امتحان حضوری نبودیم. اگر قرار بود امتحانات حضوری باشد حداقل باید قبل امتحانات بچه ها را واکسینه می کردند که خیال همه راحت باشد. داخل حوزه امتحانی نرفتم و باید صبر کنم دخترم از جلسه بیرون بیاید که از او بپرسم وضعیت فاصله گذاری و رعایت بهداشت چه طور بوده، اما امیدوارم همه چیز خوب بوده باشد.

مادر یکی دیگر از دانش آموزان هم از روند آموزش ها رضایت نسبی دارد و می گوید که آموزش های یگ سال گذشته در سطح بسیار پایینی نبودند اما عالی هم نبودند. بچه ها بیشتر خودشان درس می خواندند و اغلب هم کتاب های تست را با همدیگر مرور می کردند. مشکلات بچه ها برای درس خواندن در این یک سال کم نبوده؛ آموزش مجازی به کلی جایگزین آموزش رو در رو شده بود و به نوعی شاید بتوان گفت که آموزش مجازی در برابر آموزش حضوری یک جور آموزش نسیه بود. این نقد نبودن آموزش به بچه ها چه در دوره تحصیل و چه برای آمادگی در کنکور ضربه زده است اما خب چاره ای نیست و شرایط برای همه یک جور بود.

با تمام شدن امتحان، دخترها یکی یکی بیرون می آیند، برخی همدیگر را می شناسند و همکلاسی اند، دور هم جمع شده اند و از دیدن همدیگر خوشحال اند و هرازگاهی صدای خنده شان بلند می شود. برخی هم بلافاصله بعد از امتحان به سمت خانه می روند. یکی از دخترها که امتحانش را داده و با همکلاسی هایش کناری ایستاده اند، به نمایندگی از آنها با ما صحبت می کند و می گوید: امتحان دینی داشتیم، خوب امتحان دادم، سطح سوال ها خوب بود و از کتاب طرح شده بود. دانش آموز این مدرسه نیستم اما حوزه امتحانی ام اینجا بود. از روند آموزش ها در این سال راضی نبودیم. در دبیرستان هیئت امنایی درس می خوانم و متاسفانه کیفیت آموزش ها و سرعت اینترنت  خوب نبود.

طی سال، تستی درس خوانده بودیم و برای امتحان نهایی آمادگی نداشتیم

او ادامه می دهد: وسط سال به ما گفتند به شبکه شاد برویم، بعد قرار شد در پیام رسان دیگری باشیم و خب آنطور که آموزش دادند امتحان نگرفتند. وقتی آموزش مجازی بود باید آزمون ها هم مجازی برگزار می شد. امتحان امروز در حد کتاب بود و سخت نبود و از حذفیاتی که اعلام شده بود سوالی نداده بودند. امیدوارم مابقی امتحانات هم همینطور باشد. اما خب باید گفت که آموزش ها کیفیت نداشت و بچه ها اغلب خودشان درس خواندند. طی سال برای کنکور  و تستی درس خوانده بودم اما برای امتحانات نهایی به آن صورت آمادگی نداشتم و به مرور نمونه سوالات سال قبل متوسل شدم. بچه های دیگر هم همین طور بودند.

بهتر بود ما را با این استرس به مدرسه نمی کشاندند

این دانش آموز پایه دوازدهم هم از روند برگزاری امتحانات به این شکل گلایه دارد و می گوید: چون آموزش مجازی بوده، درست این بود که آزمون هم مجازی باشد. آموزش درست انجام نشد، معلم آنطور که باید و شاید کتاب را تمام نکرد و حتی پیگیری درستی نداشت و اگر دانش آموز یاد نمی گرفت پیگیری نمی‌کرد که مطلب کامل برایش رفع اشکال شده یا خیر. بهتر این بود که آموزش به این فرمت نباشد و ما را با استرس به مدرسه نمی کشاندند. در جلسه امروز فاصله گذاری اجتماعی رعایت شده بود ولی تفاوت چندانی با سال های قبل نداشت و فقط ماسک و الکل اضافه شده بود.

از دانش آموز دیگری که در حیاط مدرسه منتظر رسیدن خانواده اش بود هم درباره کم و کیف برگزاری امتحانات و آموزش های مجازی در یک سال گذشته سوال کردم، مختصر و مفید پاسخ می‌دهد که در دبیرستان غیردولتی درس خواندم و کیفیت آموزش ها خوب بود و رضایت داشتم. امتحان امروزمان هم خوب و سطح سوالات متوسط بود. امسال بیشتر تست کار کردیم  و کمتر برای امتحان تشریحی آماده شده بودیم و به همین خاطر فکر می کنم امتحانات بعدی کمی سخت بگذرد. برای همه بچه ها همینطور است و فقط منحصر به من نیست.

او ادامه می دهد که در این حوزه امتحانی پروتکل های بهداشتی رعایت شده بود و بچه‌ها خودشان هم ماسک، الکل و دستکش به همراه داشتند.

شرایط برای آموزش حضوری و غیرحضوری در سال تحصیلی آینده مهیاست

به سراغ مدیر دبیرستان نمونه دولتی محمدباقر(ع) می رویم و از او درباره میزان آمادگی کادر مدرسه برای برگزاری امتحانات حضوری سوال می کنیم. "احترام السادات عطارد" ابتدا هم به تمهید مقدمات برگزاری امتحانات نهایی اشاره می کند و می گوید: مدرسه ما یکی از حوزه های امتحانی شده؛ تقسیم بندی از منطقه ۴ است و خدمتگذار بچه ها در دو رشته تجربی و انسانی هستیم. رشته تجربی در روزهای زوج و رشته انسانی در روزهای فرد امتحان دارند. تعداد شرکت کنندگان امتحانات رشته تجربی ۱۶۹ نفر و رشته انسانی ۱۱۷ نفر است. از تمام ظرفیت های مدرسه با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری ۲ متر استفاده می شود.

او می افزاید: بخشی از حیاط مدرسه را نیز طی هماهنگی با منطقه به رشته تجربی اختصاص دادیم و به این ترتیب از فضای باز هم استفاده می کنیم. در نهایت امیدواریم همه شرایط به نفع بچه ها باشد. ما آمادگی کامل برای برگزاری حضوری امتحانات داشتیم. یک سال و اندی از آموزش در شرایط کرونایی می گذرد و مدیران تحت آموزش های لازم قرار گرفتند و موقعیت های مختلفی را تجربه کردند به عنوان مثال مدرسه ما دو روز حوزه امتحانی کنکور ارشد بود. ناظران سلامت در این مدت آموزش های لازم را به مدیران مدارس ارائه کرده اند.

عطارد با بیان اینکه در این مدت مواردی از ابتلای بچه ها یا معلمان به  کرونا نداشتیم اظهار می کند: البته که آموزش ها غیرحضوری انجام شد. اما همکاران طبق برنامه زمانبندی و گردش کار در مدرسه حضور می یافتند و به همین خاطر هر روز عصر تمام محیط مدرسه ضدعفونی می‌شد. اکنون فرهنگ خودمراقبتی و رعایت پروتکل ها ارتقا پیدا کرده است و مشکلات خاصی را در این زمینه شاهد نیستیم. یکی از تمهیدات ما برای امتحانات این بود که با توجه به دستورالعمل ها یکی از دفاتر را به عنوان اتاق ایزوله انتخاب کردیم تا اگر احیانا موارد مشکوکی از ابتلا داشتیم دانش آموز بتواند جداگانه در امتحان شرکت کند. ضمنا برگه امتحانی این دانش آموز کاور و پلمب می شود و رویش درج می کنیم که دانش آموز مشکوک به کرونا بوده که در حوزه تصحیح هم همکاران ما مراقبت کنند و گرفتار نشوند.

مدیر این دبیرستان که دلتنگ حضور شاگردانش در مدرسه است می گوید: واقعا جای بچه ها در مدرسه خالی است. گرچه یک سال آموزش های مجازی ارائه شده و هرکاری از دستمان برآمده دریغ نکرده ایم اما هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی گیرد. ما برای سال آینده هم آمادگی لازم را داریم و تمام بچه ها در گروه واحد مدرسه هدایت می شوند و شرایط برای آموزش حضوری یا غیرحضوری در سال آینده مهیاست.

هیچ وجه موافق برگزاری امتحانات حضوری نبودیم

ساعت امتحان به پایان رسیده و تقریبا همه بچه ها به خانه برگشته اند و حیاط مدرسه خالی شده است. به دبیرستان دیگری می رویم که یک ساعت بعد امتحان دانش آموزان کلاس نهمی اش شروع می شود؛ دبیرستان پسرانه دوره اول متوسطه فردوسی در منطقه چهار آموزش و پرورش تهران؛ حال و هوای اول مهر را می توان به وضوح جلوی در مدرسه دید. بچه ها تک تک و با فاصله وارد می شوند، تبشان اندازه گرفته می شود، وسایل اضافه را تحویل می دهند و بعد از ضدعفونی کردن دست هایشان وارد سالن مدرسه می شوند.

مراقب سلامت این دبیرستان که خودش از اولیای دانش آموزان و مشغول تب سنجی بچه هاست از حال و هوای برگزاری امتحانات می گوید: بچه‌های پایه نهم  امتحان دوم خود را هم دادند. ما اعضای انجمن اولیاء و مربیان هستیم و با کادر مدرسه در برگزاری امتحانات همکاری می‌کنیم.

وی درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌گوید: سعی کردیم در برقراری شرایط بهداشتی اعلامی از ماسک و الکل گرفته تا تب‌سنجی و رعایت فاصله‌ها همه را انجام دهیم و امیدواریم بچه‌ها به سلامت امتحانات خود را پشت سر بگذارند. به خانواده ها هم سفارش کردیم مراقب بچه ها باشند. احیانا اگر دانش آموزی علائمی داشته باشد در اتاق ایزوله ای امتحان می دهد و اولیاء سریعا وی را به منزل می برند.

این عضو انجمن اولیاء و مربیان مدرسه در ادامه با بیان اینکه به هیچ وجه موافق برگزاری امتحانات حضوری نبودیم می گوید: از وزیر آموزش و پرورش توقع نداشتیم و مایل بودیم سال را با مدیریت بحران به پایان برساند و نه با یک مدیریت آموزش و پرورشی. اگر نمی شود برای پایه نهم یا دوازدهم کاری کرد، تقصیر دانش آموز من نیست. البته مقصر معلم و مدیر مدرسه هم نیستند. باید از زحمات کادر این مدرسه برای زحمات یک سال گذشته شان قدردانی کرد، اما در کلان باید مدیریت بحران صورت می گرفت و بار روی دوش دانش آموز نمی افتاد. هم موارد تحصیلی و هم بهداشتی در طول سال گذشته مطرح بوده و از آن سو سختی ها برای معلمان هم کم نبود. فرزند من هم در طول سال درس خوانده بود اما خب همه دروس به صورت غیرحضوری و از طریق والدین قابل انتقال و یادگیری کامل نیست.

امتحان دو دانش آموز دارای بیماری زمینه ای در اتاق ایزوله

مدرسه راهروی بزرگی دارد؛ نیمکت ها را با فاصله در راهروها چیده اند و بچه ها با فاصله در نیمکت ها نشسته و امتحان می دهند. دو دانش آموز هم هستند که در اتاق جداگانه ای از دیگر بچه ها مشغول نوشتن هستند و یک مراقب هم دارند که با دلسوزی بر آنها نظارت می کند، این دو مبتلا به بیماری زمینه ای هستند و به همین خاطر از دیگر دانش آموزان جدا شده اند.

با تمام شدن ساعت امتحان بچه ها یکی یکی از سالن جلسه بیرون می آیند. با دو پسری که جدا از هم مدرسه ای هایشان امتحان دادند صحبت می کنم.  امتحان برای او سخت نبوده اما می گوید که جدا امتحان داده چون نقص ایمنی و فشار خون دارد و حضور در جلسه امتحان برایش مشکل بوده است.

او ادامه می دهد: البته در اتاق جداگانه ای امتحان دادم. در این یکسال مشکلی در آموزش های غیرحضوری نداشتم و برای سال آینده آماده ام و می خواهم وارد رشته ریاضی شوم. امتحانات ما هم نهایی بود و خب باید حضوری برگزار می شد و چاره ای نبود.

دانش آموز دیگر هم می گوید: امتحان خوب بود، مبتلا به نقص ایمنی و دیابت هستم و به علت کرونا نمی توانستم کنار بچه های دیگر امتحان بدهم. خوشبختانه در خانواده مبتلا نداشتیم و خانواده مراقبم بودند. در این یکسال آنلاین درس خواندم و درسم خوب است و قصد دارم به هنرستان بروم و کامپیوتر بخوانم. به علت کرونا برایم سخت بود به مدرسه بیاییم اما خود امتحان سخت نبود. 

 جلوی در مدرسه می روم، با وجود اینکه تاکید شده بچه ها دور هم جمع نشوند و جلوی در مدرسه توقف نکنند اما دقایقی طول می کشد تا بچه ها از هم جدا شده و به سمت منازل خود بروند. به اقتضای شور و حال پسرانه گاهی هم دنبال هم می دوند و انگار می خواهند یک سال دوری از هم را جبران کنند. دانش آموزی می گوید امتحان خوب بود اما چون آموزش ها مجازی بودند با دشواری هایی روبه رو شدم. چون طی سال امتحان نداده بودیم و آشنا نبودیم سخت بود. البته در طول سال درس خوانده بودیم و آموزش ها در حد متوسط بودند. از سه چهار روز قبل آماده بودم ولی برای امتحانات بعد باید بیشتر درس بخوانم.

او هم موافق برگزاری حضوری امتحانات نبوده و معتقد است که برگزاری حضوری امتحانات عادلانه نیست چون کل سال مجازی درس خوانده اند. او ادامه می دهد که البته از آن سو هم باید نمره ها برای هدایت تحصیلی عادلانه می بود. امروز در مدرسه پروتکل های بهداشتی رعایت شده بودند و مشکلی از این نظر وجود نداشت و فاصله گذاری اجتماعی مناسب بود.

آموزش ها بدک نبود، اما افت داشت

دانش آموز دیگر هم که با خوشحالی می گوید امتحان عالی و آسان بود و درسش به گفته معلم هایش خوب است می گوید: امسال آموزش ها بدک نبود. نیمسال اول خوب بود اما نیمسال دوم افت هایی داشتیم که علت هایی مانند کیفیت تدریس معلم ها، قطع و وصل شدن اینترنت، تاخیر در شروع و اتمام کلاس ها داشت. عقب افتادگی نداشتیم و کلاس های فوق برنامه داشتیم که جبران کرد. می خواهم وارد رشته انسانی بشوم.

او می افزاید: پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شده بود و نظارت داشتند. اما با این شرایط چون ما غیرحضوری درس خواندیم کمی سخت و درست نبود.

پیشنهاد یک دانش آموز برای ارزشیابی سال نهمی ها و هدایت تحصیلی

این دانش آموز پیشنهاد جالبی هم ارائه می دهد و می گوید که معتقدم اگر ضریب دروس پایه های هفتم و هشتم بالاتر و ضریب دروس نهم کمتر بود شاید بهتر می شد و اکنون شاهد این وضعیت نبودیم.

از "حسین قربانی"، مدیر دبیرستان فردوسی نیز درباره وضعیت آموزش و برگزاری امتحانات حضوری سوال می کنیم. او توضیح می دهد که از زمان ابلاغ شیوه نامه و دستورالعمل برگزاری امتحانات تمهید مقدمات را شروع کرده اند: بروشورهای آموزشی در کانال های اطلاع رسانی گذاشتیم و جلساتی هم به صورت مستقیم با دانش آموزان در فضای مجازی داشتیم و رعایت اصول بهداشتی را گوشزد کردیم.

او ادامه می دهد: اصول بهداشتی را رعایت کردیم تا مشکلی در سلامت برگزاری امتحانات نداشته باشیم. سرانه بهداشتی نیز از سوی وزارتخانه دو سه مرتبه منظور شده است. ما دانش آموزانی که بیماری زمینه ای داشتند را ایزوله کردیم و اگر دانش آموزی در تب سنجی ورودی و اظهارات والدین مشکوک به کرونا باشند جداگانه امتحان می دهند.

قربانی درباره برگزاری حضوری امتحانات نیز توضیح می دهد که با توجه به تاثیر مستقیم هدایت تحصیلی در سرنوشت تحصیلی و شغلی بچه ها موافق بودم که علیرغم سختی ها و مخاطرات، امتحانات حضوری باشند تا عدالت هم برقرار باشد.

او در پایان تاکید می کند که مراقب حفظ سلامت بچه ها هستیم.

امتحانات حضوری

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • فاطمه
  ۴۴ ۳

  آموزش مجازی امتحان حضوری .بدون هیچ پایش سلامتی،بدون هیچ واکسیناسیون.شرم بر شما!!!!!

  • راست
   ۴۱ ۴

   هیچ تهویه ی مناسب یا کنترلی در ازمونها نیست
   خاک بر سر وزیر و ادارات و مدیراش
   فقط معلم و دانش آموز از بین رفتن

 • ناشناس
  ۴۲ ۴

  اگ واقعا مردی چاپ کن ..قبل و بعد از امتحان داغون بود بعد امتحان بیرونمون میکنن از مدرسه تا خانواده ها بیان کلی ادم دور هم جمع میشن همش تجمع قبل امتحان میخوان تب بگیرن صف میبندیم باز تجمع فقط وقتی میخوان از کلاسا عکس بگیرن بفرسن اداره خوب بلدن رعایت کنن لعنتتون کنه

 • دانش آموز نهم
  ۴۰ ۴

  ما رو بزور کشوندین مدرسه این هیچی!
  ولی بدونید هییییییچ کس رعایت نمیکنه و فاصله ها اصلا رعایت نمیشه
  منتظر فاجعه بزرگ کرونا باشید! .-.

 • Hany
  ۵۲ ۴

  چرا الکی میگین تب سنجی میشن بچه ها؟؟ چرا واقعا؟؟ چرا ما نمیبینیم این تب سنجی هارو؟؟ تازه آموزش پرورش امر فرموده بودن کهههه مدرسه باید به اندازه ۲۰ درصد دانش آموزا ماسک تهیه کنه؟؟ کووو؟؟ حتی حوزه ما الکل هم نداره، تهویه هوای مناسب هم نداره کل دویست و خورده ای دانش آموز رو جمع کردند تو یه سالن کنفرانس ، خودتونم الکی الکی میگین با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی، آره واقعا خیلیییی پروتکل ها رعایت شده

 • نهم
  ۳۲ ۲

  وضعیت بندرعباس قرمزه آخه ماچطوربااین وضع بریم امتحان بدیم

 • مریم
  ۴۳ ۷

  با این وضعیت تحصیل غیر حضوری اصلا آمادگی برای امتحان نداشتیم و زحمات دوازده ساله ما بر باد می‌رود

 • آریا
  ۲۷ ۵

  امروز من امتحان فیزیک ۳ داشتم نه خبری ازفاصله گذاری بود نه رعایت مسائل بهداشتی نزدیک ۱۰۰ نفر رو بردن توی یه سالن وکمترین فاصله وامتحان گرفتن،یعنی خاک برسرتون

  • ناشناس
   ۲۵ ۴

   امتحانات تجربی را از سالهای قبل هم سخت تر گرفتن همش دروغ ،،!!!!

 • مادیا
  ۳۸ ۴

  شما از صهیونیستی ها هم بد ترین
  خدا لعنتتون کنه هزار بار

 • محمد
  ۳۳ ۳

  بدبخت معلم ها و دانش اموز های نهمی که ۹ سال زحمت از بین رفت

 • ناشناس
  ۲۱ ۲

  سلام من هم با امتحان حضور بچه ها اصلا مشکل ندارم ولی با این شرایت که در کشور است مشکل دارم من دخترم را میفرستم ولی با کلی اضطراب ودل نگرانی که سلامت باشه به ماند که دخترم از من بیشتر اضطراب داره ومن میدانم همه بچه ها نگران هستن هم نگران بیماری و هم نگران اینکه امتحان چون غیر حضوری درس خواندن و آموزش به آن صورت که حضوری بود نبوده باز هم خواهش میکنم امتحان این بچه هارا غیر حضوری کنید بسه بسه ما از اضطراب در حال مرگ هستیم

 • محمد
  ۱۹ ۱

  بدبخت معلم ها و دانش اموز های نهمی که ۹ سال زحمت از بین رفت

 • پایه نهم
  ۲۷ ۰

  شماها فکرمیکنین بچه ها رعایت میکنن هیچی بخدا رعایت نمی‌کنه بچه ها یک سال هم دیگه رو ندیدن چطور ممکن پیشه هم نرن بخدا من پام شکسته با این وضع میبرنم مدرسه خیلی نامردین بخدا بعد مدرسه که میام میبینم بچه ها نزدیک 30 یا 40 نفر از تمام مدارس پیش هم نشستن انوقت میخواین کروما بره به همین خیال باش

 • مبینا
  ۲۵ ۱

  یدبختمون کردن بااین خدا ازشون نگذره من کرونا گرفتم از بغل دستیم فقط دعا کنین کنکور عقب بیفته وگرنه داغمون میمونه دل خونواده هامون بااین وضعیت

 • ناشناس
  ۳۴ ۱

  عدم پروتکل های بهداشتی
  استرس زیاد بچه
  استرس خانواده ها
  ایا واقعا ارزش داشت

 • فاطمه
  ۲۹ ۰

  خدا لعنتتون کنه بااین وضعیت بچه هارو کشوندید مدرسه

 • نهمی
  ۲۸ ۲

  من امروز امتحان ریاضی دارم از استرس خوابم نمیبره هیچ فاصله هم رعایت نمیشه شما علکی واسه خودتون میگین فاصله من از چهار شنبه تب و استخون درد دارم چکار کنم

 • ناشناس
  ۳۰ ۰

  سلام.تب سنج که وجود ندارند .الکل خودمون می‌بریم .فاصله گذاری صفر .امتحانات غیر حضوری به صورت تست بود یک بار امتحان تشریحی نگرفتند .با جزوات خودشون درس دادن از روی کتاب پیش نرفتند وبه هیچ یک از سوالات کتاب جواب ندادن .الان ما به کمککتاب کمت

 • ناشناس
  ۲۴ ۰

  با ما کتاب درسی کار نشد جزوات خود دبیر بود الان جواب سوالات کتاب رو با کتاب کمکی جواب میدیم .جواب کتاب کمکی غلطه.کی جوابگو هست

 • ناشناس
  ۲۱ ۰

  چرا ببچه هامون رحم نمیکنید؟انتخاب کردید موش آزمایشگاهیتون باشند.اجازه انتخاب بوالدین هم ندادید.بخدا ظلم میکنید.بچه پایه نهم چگناهی کرده ک باید جور تصمیمات غلط رو تحمل کنه.بسه هرچی امتحان کردید.لغو کنید.بچه ها رو در معرض خطر نذارید.امتحان مهمتره یا بچه ها؟!خود آموزش و پرورش به آموزش و پرورش نیاز دارد.مخالف یادگیری و سنجش بچه ها نیستیم،اما این راهش نیست.در دوره حاد کرونا با جان بچه هامون دارید بازی میکنید.از ستاد مقابله با کرونا تعجب آور است.خانواده ها هم در معرض خطر هستند.چطور دلتون اومد بچه های طفل معصوم رو بندازید جلو.انصاف داشته باشید و لغو کنید.هرچی سریعتر جلوی این ضرر رو بگیرید منفعته.عقب بندازید.لغو کنید.واکسن بزنید به همه.یک کاری بکنید.نذارید بچه ها بمدارس برن.

 • ناشناس
  ۲۲ ۴

  تقلب که الان بیشتره .تو ماسک .رو ساق پا .سجاف مانتو .کف دست .پشت کارت ورود به جلسه جاسازی میشه.و.....پروتکل صفر.درس دادن معلماکه زیر صفر بوده هرچی معلم خصوصی نگرفته نابوده خدا ازتون نگذره

 • ماهان محمد حسین زاده
  ۹ ۰

  واقعا که شما مگه نمی بینید که همه بخاتر کرونا مردن گرفتن گرفتار شدند بعد مارو می‌شنوید مدرسه بخاتر امتحان نهایی شما میتوانستید که غیر حضوری کنید که ما گرفتار کرونا نشیم و شما دارید هر روز وضعیت رو بدتر میکنید بچه هارو گرفتار کرونا میکنید تحصیل مهم تره یا جون آدم که در خطر هان والا اموزش و پرورش به جایه این که به فکر ما باشه فقط به فکر درس و به فکر جون دیگران دیگه که میرن مدرسه که بخاتر یه امتحان که ارزش رو نداره بدی چونه که جون تو در خطر اموزش و پرورش دارا با جون همه کسایی که بخاتر امتحان نهایی بیان مدرسه داره بازی میکنه

 • اعظم
  ۱۳ ۰

  پسر من کلاس نهمی هست.. فقط میتونم بگم متاسفم برا اموزش پرورش که واقعا الگوی خوبی نیست و نخواهد بود برا بچهای ما.. ما آینده هامون دادیم دست چه ارگانی.. کاش بچهامون تو بیابون بزرگ میشدند اما این همه راه تقلب یاد نمیگرفتن.. این همه راه دور زدن ما بزرگترها.. افسوس.. درد بزرگیست.. بچه 14.ساله میره تو خیابون اعتراض میکنه.. مسعولین بفهمید.. بیدار بشید..

 • نهم
  ۱۲ ۰

  برای ما فقط روز اول تست گرفتن بعد میگن شهریه بدین فقط و پول برگه امتحان بدید این چجور بدنامه ای هست که مدرسه دولتی هست از بچه ها پول میگیرن بعد مگه ما مدرسه رفتیم که میگن می خواهیم پول بدق و آب بدیم .....

 • محمد
  ۱۷ ۲

  فکر می کنی آمار میارین پایین مردم نمی فهمند.

 • میم
  ۱۹ ۰

  وقتی زیر ساخت مناسب برای آموزش مجازی نیست چرا خانواده ه و معلمها و دانش آموزان رو اذیت می کنید امسال سال نحسی بود ای کاش به جای آموزش مجازی آموزش تعطیل میشد خیلی ها فضای کافی در منزل ندارند برای دو بچه که مجازی بخوانند خیلی ها دسترسی به اینترنت ندارند خیلی ها پدر مادر هر دو شاغلند و فرصت ندارند به بچه ها برسند .آموزش افت بسیار شدید داشته امسال.به خدا کم آوردیم اعصابمون داغون شد جمع کنید این مدرسه آن لاین رو .بچه هامون کور شدن هیچ این گوشی بی درو پيکر رو وصل کردیم به اینترنت دادیم دست جگر گوشه هامون از بلای خانمانسوز آن بی خبریم.

 • نام من به توچه
  ۱۲ ۰

  واسه امتحان ریاضی در چهل و هشت ساعت دو روز خوابیدم
  از صبح نت پنج عصر هیچی نخوردم
  خوب بود ولی هیچوقت این بلایی که سرمون آوردن که یادم نمیره
  ارفاق و نمره هم ازشون توقعععع داررررمممم باید بدن

 • ........
  ۱۳ ۰

  آقا جان من میگم صد دفعه دیگه هم میگم تعجبی نداشت که آموزش پرورش حضوری کرده به خاطر اینکه این مملکت دشمن ملت بی گناهه

 • آیناز حمیدی
  ۲۰ ۰

  من که هیچ وقت حلالشون نمیکنم به امام هشتم هیچ وقت حالتون نمیکنم و همیشه نفرینتون میکنم شما ها با آینده ما بازی کردین واقعا متاسفم براتون که در حد ۲+۲درس می‌دین در امتحان هزار تا سوال جور با جور می‌دین من اصلا از آموزش مجازی راضی نیستم که الان دارم امتحانی ترم دوم و حضوری میدم چجوری جواب این همه ظلم رو میدن

 • متین
  ۱۵ ۱

  سلام هیچ کس به فکر مادوازرهمی ها نیست با ویس چی یاد گرفتیم این قدر سخت می گیرن اصلا دین وایمان ندارند

 • ناشناس
  ۸ ۰

  هرکی این عکس گرفته نمایشی غلط کردن اینجوری باشه دختر من میره فقط تب سنج میزارن هیچ موارد بهداشتی نیست

 • یاسین
  ۱۳ ۰

  امتحان دینی خوب بود امتخان امروزمون هم ک سلامت بود اونم خوب بود ولی انصافا امتحان فلسفه خیلی سخت گرفته بودن اگه حضوریم میرفتیم مدرسه تو این امتحان زیر ۱۵ میگرفتیم 😐

 • ناشناس
  ۶ ۰

  واقعا شده مسخره بازی ،میگن ۳۰درصد از مطالب امتحان حذف شده ولی اینجور نیست نصف دوستام که کرونا گرفته بودن اومده بودن مدرسه
  ما که ادم اهنی نیستیم که دربرابر کرونا مقاوت داشته باشیم
  😐

 • رضا
  ۵ ۰

  ما ن تب سنج داریم ن رعایت حتا قبل ورود به جلسه بازرسی بدنی میکنن با دست های ویروسیشون و هیچ ضدعفونی کننده ای برای دانش اموزا نیست

 • مبینا
  ۱۰ ۰

  گمشید بابا اصلا هم پروتکل رعایت نمکنید غیر حضوری تدریس کردین حضوری امتحان میگیرین

 • ناشناس
  ۵ ۰

  لعنت ب اموزش و پرورش دروغگو

 • ناشناس
  ۶ ۰

  خدا را قسم میدیم بحق حضرت زهرا از سر تقصیرات وزیر بهداشت نگذره از اول سال باید. اعلام می کرد پایین نهم دوازدهم حضوری گذاشت روز آخر اعلام کرد .استرسی به بچه ها وارد شد جبران پذیر نیست

 • ناشناس
  ۳ ۰

  جگر گوشه های که چند سال زحمت کشیدین .دارن روانی میشن با این اینترنت بی در و پیکر ای اعصاب داغون . آن شا الله بحق حضرت زهرا عاقبت بخیر نشید

 • یه نهمی
  ۷ ۰

  من یه دانش آموز کلاس نهمی ام پریروز توی مدرسمون تمام بچه ها وقتی میخواستن برن داخل حوزه امتحانی یک جا تجمع کرده بودن بعد مدیرمون اومده میگه فاصله دومتر رو رعایت کنید عکس بگیرن برای آموزش پرورش که بعدش فاصله ها رعایت شد بعد عکاسی دوباره همه چسبیدن بهم هیشکی هم عینه خیالش نبود شنبه هم امتحان ریاضی داشتیم آن هم چهار برگه که سوال ها هم خیلی سخت بود و خیلی از بچه ها امتحان رو نصفه دادن رفتن پایین اللهی همینطوری که استرس و آشوب به دل بچه ها انداختید خدا به دلتون استرس و آشوب بندازه

 • ی بدبخت بیچارع امتحان
  ۵ ۱

  خیلی بدین خیلبلییییینینسنسنسنسحسحسحسنسنثن
  اعصابم خورده فردا اجتماعی دارم حضوریه الان چ گوهی بخورم درچه حد یکی میتونه .........
  اه اصن میدونین دانش آموزا چقد استرس امتحان دارن اصن میدونین رشته انتخاب کردن براشون سخته اصن میدوند خیلیا بابت همین کارتون ترک تحصیل کردم من اگه بمیرمم نمیبخشمتون تمام🚶🏻‍♂️💔

 • ایرانی
  ۶ ۰

  چرا به دانش آموزانی که به زور کشوندینشون تو مدرسه کنار هم تو شرایط بد کرونایی ازشون امتحان میگیرین ودر کمال پررویی و بی ادبانه به وضعیت لباس پوشیدن ومو و شلوار دانش اموزاگیر میدین بچه ها با داشتن استرس زیاد از روی اجبار به مدرسه میان برای امتحان وشما با گیر دادن به وضعیت ظاهری اونها استرسشون رو چند برابر میکنید با این شرایط اونا حتی نمیتونن مطالبی رو که خوندن درست روی کاغذ بیارن بس کنید لطفا...

 • دانش آموز نهم
  ۳ ۰

  بخدا قسم من توی یه مدرسه هستم که اصلا نه معلومه چه کسی کرونا داره نه معلومه چه کسی کرونا نداره اصلا هم تهویه هوا وجود نداره و دانش آموز ها تا بر جلسه ماسک نمیزنن واقعلا خدا لعنتشون کنه برای برگزاری آزمونتون با رعایت کردنتون

 • ناشناس
  ۳ ۰

  واقعا متاسفم برای آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با کرونا. انگار مردم بچه هاشون رو از سر راه آوردن. اگه دانش آموزی آسیب ببیند چه کسی جوابگو خواهدبود. سال تحصیلی جدید رو که میگن حضوری باشه چی؟ اگه فرزندانمان آسیب ببینن آیا ستاد کرونا جوابگوی جون فرزندان ما خواهدبود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  برای ما که تب مون رو چک نمی کنن موقع ورود هم صف که میبندیم فاصله گذاری عملا نیست تازه دو روزه اول یک فرد بدون ماسک اومد سر جلسه و روز دوم اونجا بهش ماسک دادن فاصله ها هم مثل حالت عادیه

 • ناشناس
  ۶ ۰

  همش تقصیر وزیر آموزش و پرورش و همدستاشه آخه دوربر کرونای انگلیسی .آفریقایی .هندی .برزیلی و هزار نوعه دیگه داره ا به وجود میاد بعدش میگه تلاش می‌کنیم حضوریش کنیم ینی
  بدون زنگ تفریح .بدون تغذیه بعدشم میگه اگر به کرونا مبتلا شدن ویا فوت کردن ما تمامه هزینشو میدیم آقای روحانی ایشون رو کرد وزیر خوب معلومه چی میشه همون سال قبل که بعضی از مدارس رو تو جاهای سفید یا زرد باز کردن بعد از یه هفته فاجعه مرگ بار آمد باز هم موج کرونا چه برسه کامل باز کنن واقعا که

 • ناشناس
  ۸ ۰

  چرا الکی میگین مدرسه ها تب سنج داره هیچی ندارم اصلا فاصله گذاری رعایت نمیشه امیدوارم کرونا نصیب خودتون بشه

 • ناشناس
  ۳ ۰

  اصلا نه تب سنجی می کنن دو تا امتحان اول هم محلول ضد عفونی نبود تا دستهامون رو بعد وقبل امتحان ضد عفونی کنیم

 • علی
  ۳ ۴

  خوشم میاد هنوز دارین اعتراض میکنین دست خوش بابا دست خوش

 • فاطمه
  ۸ ۰

  سلام وزیر اموزش وپرورش تو که ادعای فرهنگی بودن و عقل و شعور ومیکنی واقعا نمی فهمی که بچهای که یکسال انلاین درس خواندن وبا کتاب وکمک دوست وپدرو مادر امتحان دادن که حالا این قدر امتحان سخت در میاوری یا با صطلاح کتاب براشون حذف کردی چهار تا صفحه عکس با پنج تا صفحهای که مطلب خاصی نبوده دیگه چطور میخواهی این بچه ها قبول بشن این عدالت هست

 • محمد
  ۴ ۰

  خداوکیلی، جان مادرتون اینقدر دروغ تحویل مردم ندین .فاصله دو متر و ضد عفونی و تب سنج و .... همش بخدا دروغه . امتحانات رو که به تعویق ننداختید حداقل دروغ نگید . اینقدر مدارس تهران رو چک میکنید و میگین پروتکل رعایت میشه که میدونم اینم دروغه و از قبل هماهنگ میشه ، یه بار هم به مناطق محروم سر بزنید که اصلا نمیدونن الکل چی هست . کم دروغ بگید مسوولان عزیز . بخدا من دیگه حالم از این همه ریا به هم میخوره . الان با این همه کذب دارین مردم و دانش آموزان رو توجیه میکنید ؟ شما که هر غلطی میخوایید میکنید . هیچ دانش آموزی هم توجیه نمیشه . دوستان ، مسوولین که سر جلسه حضور پیدا نمیکنن ولی بدونید والله پروتکل ها رعایت نمیشه . همیشه استارت موج های جدید کرونا رو آموزش پرورش و ستاد مقابله با کرونا با تصمیمات نادرست زدن . این بار هم به همت آموزش پرورش و کرونا های جهش یافته هندی و آفریقایی وارد پیک پنجم میشیم

 • ناشناس
  ۶ ۰

  ینی چی اینا دارن همینطوری برای خودشون میگن برای ما حتی اون شخص کرونا داشته گفت به کسی نگو و گذاشتنش توی کلاس ما به همه بچه ها گفته بود که نزدیک‌من نشید من کرونا دارم حتی گواهی اورده بود معاونای ما گفتن به ما ربطی نداره و دستوری ندادن که اگر کرونا داشت نمیتونه امتحان بده بعد اینا میگن خوب بوده و فاصله گذاری بوده؟:|
  خیلی مسخرس حتی سوالاشونم اولین امتحان اسون بود ولی الان مثل چی دارن امتحانارو سخت میگیرن این واقعا خیلی مسخرس:||||

 • anpdos10
  ۵ ۰

  چرا عکسایی میزارین ک تب بچه ها رو میگیرین .والا من سال دوازدهم هستم و از اول امتحانات هیچ تب سنجی ندیدیم و تموم بچه ها وارد سالن میشن .جالب اینجاست ما در سالن تعدادمان بالاست و اینها اجازه حضور در فضای باز حیاط مدرسه را نمیدن.
  امتحان فلسفه و جامعه بسیار بسیار افتضاح بود و اصلا قابل مقایسه با سال پیش نبود .واقعا دوازدهم هاب پارسال خوش له حالشان سد ک امتحانات ساده ای دادند و فقط ما هستیم ک بدترین موقعیت را داریمو هرروز وضع بدتر میشود

 • nilou
  ۴ ۰

  امتحانا به جای اینکه آسان تر باشه سخت تر هم شده نسبت به سالای قبل. نه الکلی نه ماسکی چرا الکی میگید؟ تازه هیچ دبیری هم نمیاد که توضیح بده درمورد سوالا. سخت ترین سال تحصیلی امسال هست و همیشه همینطوری برعکس بوده. اموزش مجازی و امتحان حضوری. هه

 • یه نهمی بد بخت
  ۲ ۰

  سلام

 • فاطمه
  ۵ ۰

  والا سطح سوالا یکی درمیون سخته برای رشته انسانی فلسفه طوری بود که همه دنبال نمره ۱۰ بودن تا نیفتن سلامت دو تا سوال از حذفیات دادن ولی عربی سطح سوالاش خوب بود

 • نازنین زهرا
  ۱ ۱

  به هیچ عنوان پروتکل ها رعایت نمی‌شود و دارن به طور مستقیم با جون بچه ها بازی میکنن من خودم دانش اموزم خودم با چشمای خودم میبینم که داریم بازیچه تصمیم غلط یک سری آدم میشیم

 • عارفه
  ۰ ۰

  به هیچ وجه وضعیت امتحانات خوب نیست اصلا پروتکل ها رعایت نمیشه و اینکه امتحان حضوری برای اموزش مجازی اصلا منصفانه نیست اصلا اونم برای نهایی واقعا که

 • جواد
  ۰ ۰

  1 این که سوال هاش سخت هست و میگن حذف کردیم خوب چه فایده حجم سوال ها رو بیشتر کردین و 2 این که پروتکل های بهداشتی خیلی هم رعایت نمیشه
  مدرسه ما 150 تا نهمی داره خب این همه دانش آموز قبل امتحان همه تو حیاط دور هم جمع میشن بعد از اون ور میگن پروتکل ها رو رعایت کنید خب چطوری رعایت بشه وقتی 150 تا دانش آموز میاد امتحان

 • م
  ۰ ۰

  😅جالبه متفاوت واسه اموزش پرورش😅

  ما کشکیم این وسط آیا؟واسه ما متفاوت نبوده؟😂