کد خبر 524333

درباره ویروس‌های جهش یافته کرونا بیشتر بدانید

از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا در سطح جهان، سویه‌های جدیدی پدیدار شده اند که نگرانی‌هایی ایجاد کرده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، همه ویروس ها، از جمله ویروس‌های کرونا می‌توانند با گذشت زمان تغییر کنند؛ این موضوع می‌تواند به ایجاد سویه‌های مختلف ویروس با ویژگی‌های مختلف منجر شود.

در حالی که تغییرات بسیار کم و متفاوتی در توالی ژنتیکی ویروس کرونا وجود دارد، ۳ سویه اصلی از این ویروس وجود دارد (که به آن‌ها انواع جهش یافته نیز گفته می‌شود) که در حال حاضر با سرعت بیشتری در گردش هستند.

سویه انگلیسی (کنت)، سویه آفریقای جنوبی و سویه برزیلی، که هر کدام از طریق ترکیب خاصی از جهش‌ها شناسایی می‌شوند.

حتی اگر این گونه‌ها در مکان‌های مختلف بوجود آمده باشند، جهش‌های مشابهی دارند.

معمول است که ویروس‌ها با گذشت زمان تغییر می‌کنند؛ بنابراین تعجب آور نیست که ویروس کرونا هم تغییر شکل داده است.

وقتی ویروسی مانند کووید-۱۹ وارد بدن می‌شود، به سرعت شروع به تکثیر می‌کند؛ هر بار که این ویروس تکثیر می‌شود، ممکن است ویروس کمی تغییر کند؛ این فرآیند جهش نامیده می‌شود.

بر اثر جهش، سویه‌های جدید بیشتری به وجود می‌آیند و همچنین ممکن است سویه‌های جدید با هم مخلوط شوند و حتی انواع جدیدتری ایجاد کنند.

علائم انواع جدید کووید چیست؟

بسیاری از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، بدون توجه به اینکه از کدام سویه رنج می‌برند، هیچ علائمی ندارند؛ و هیچ علامت واحدی وجود ندارد که بدان معنی باشد که شما به طور قطع به ویروس مبتلا شده اید و یا نشده اید.

بنابراین، اگر نگرانی دارید که ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، بهترین کار این است که خود را قرنطینه کرده و آزمایش تشخیصی کرونا را انجام دهید.

سویه‌های جدید ویروس کرونا همان علائم اصلی ویروس اولیه، از جمله درجه حرارت بالا، سرفه مداوم و از دست دادن حس چشایی یا بویایی را به همراه دارند.

برخی تحقیقات اولیه در مورد سویه انگلیسی انجام شده است که نشان می‌دهد علائم آن بسیار شبیه سایر گونه‌های کروناست.

طبق این تحقیقات، براساس آزمایش‌های انجام شده در انگلیس، ۳۵ درصد از افرادی که آزمایش سویه انگلیسی مثبت داشتند، سرفه گزارش کردند، در حالی که ۲۷ درصد از سویه‌های دیگر مثبت سرفه را گزارش کرده بودند.

علائم رایجی که برای سویه انگلیسی گزارش شده است مشابه انواع دیگر است؛ به عنوان مثال خستگی (۳۲ درصد از افراد مبتلا به نوع انگلیسی)، درد عضلانی (۲۵ درصد)، تب (۲۱ درصد) یا گلو درد (۲۱ درصد). این سطوح از علائم، مشابه با سطوح سویه‌های دیگر است.

از دست دادن حس چشایی یا از دست دادن حس بویایی در افراد مبتلا به سویه جدید انگلیسی کمی کمتر مشاهده می‌شود؛ ۱۵ درصد از افراد مبتلا به سویه انگلیسی هر یک از این علائم را گزارش می‌کنند، در حالی که ۱۸ درصد از افراد دارای سویه‌های دیگر آن علائم را گزارش داده اند.

دانشمندان در انگلیس و در سطح جهانی سخت تلاش کرده اند تا انواع جدید را هنگام ظهور تشخیص دهند؛ به این ترتیب ما می‌توانیم درک بهتری از ویروس، سهولت انتشار و میزان تاثیر واکسن‌ها بر آن‌ها داشته باشیم.

درنهایت، اگر مشکوک به ابتلا به یک سویه خاص ویروس کرونا و یا به طور تأیید شده مبتلا باشید، بعید به نظر می‌رسد که علائم شما تفاوت زیادی با علایم افراد مبتلا به سویه‌های دیگر داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر