کد خبر 520526

یک مقام مسئول خبر داد؛

تغییرات جدید در نحوه استخدام معلمان

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کمبود معلم از سال ۱۴۰۳ کاهش می‌یابد،گفت: از این به بعد استخدام معلم فقط براساس استانداردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، قاسم احمدی لاشکی در پاسخ به این پرسش که آیا آیین‌نامه جذب و ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تدوین می‌شد و گواهی صلاحیت معلمی و نسبت دانش‌آموز به کارکنان آموزشی جزو آن بود، تدوین شده است؟ اظهار کرد: این آیین‌نامه در دست بررسی و بخشی از آن انجام شده است، پس از این و بعد از اینکه قانون آخر الحاق تبصره 10 ماده 17 اجرایی شد و حدود 88 هزار نفر استخدام شدند که هم اکنون 55 هزار نفر را ساماندهی کرده و مابقی را نیز ساماندهی خواهیم کرد، الزاماً براساس آئین‌نامه و استانداردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی، معلمان جذب می‌شوند؛ این آیین‌نامه هنوز نهایی نشده  و در مراحل پایانی است.

پیش از این در تاریخ 9  آذر 99، حسن روحانی رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه جلسه 833 شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 27 آبان 1399 با عنوان ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» را به هیات وزیران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

این ماده واحده به هیات وزیران، وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی با 6 تبصره ابلاغ شده است که بر اساس آن وزارت آموزش و پرورش مکلف است به استناد سیاست‌های کلی تحول در نظام آموزش و پرورش (ابلاغی مقام معظم رهبری) منابع انسانی مورد نیاز خود در مشاغل آموزشی و تربیتی را در چارچوب شایستگی‌های مندرج در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و بر اساس شرایط و ضوابط مصوب شورای عالی آموزش و پرورش، صرفاً از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر فنی شهید رجایی تأمین کند و هر گونه استخدام خارج از این طریق ممنوع است.

 در تبصره 1 این ماده واحده آمده است: دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر فنی شهید رجایی علاوه بر جذب دانشجو معلم و هنرآموز موضوع ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و ماده 1 اساسنامه دانشگاه تربیت دبیر فنی شهید رجایی، می‌توانند از ظرفیت علمی سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه برای تربیت نیروهای آموزشی و تربیتی موردنیاز استفاده کنند.

ضوابط و مقررات مربوط به این تبصره، ظرف مدت سه ماه با پیشنهاد توسط شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسد.

همچنین در تبصره 5 این ماده واحده تأکید شده است که شرط اشتغال به حرفه معلمی در تمام مدارس (اعم از دولتی و غیر دولتی)، دارا بودن «گواهینامه صلاحیت معلمی» به عنوان مستند رسمی احراز توانایی یک فرد برای ایفای نقش معلمی خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا نیروی خدماتی استخدام نمی شود؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام لطفا نیروهای پیس دبستانی بعد ۹۱ را تبدیل وضعیت بفرمایید.قریب ۷سال هست ما با جان و دل برای فرزندان این مرز و بوم انجام وظیفه میکنیم ضمن خدمت و کلیه کلاسها و کارگاه ها و.....را شرکت کردیم .لطفا رسیدگی کنی و تبدیل وضعیت بفرمایید تشکر

 • احمد
  ۳ ۰

  سلام...لااقل معلم ها را از بین حق التدریس و معلم هایی که در آزاد هستند و در غیرانتفاعی درس میدهند بگیرید..

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابامن 4سال پشت کنکورم وبارتبه 1000هرسالش ردمیشم حداقل یک کاری برای ماکنیداون تکمیل ظرفیتوبدیدماخلاص سیم این عدالت نیست مسخره عاموخاص شدیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  نهضت بعد ۹۲ رو جذب کنید لطفا

 • ناشناس
  ۰ ۱

  سلام لطفا اگه ممکنه از نیروهای آزاد مدارس غیردولتی هم جذب کنید 8 سال که غیر دولتی بودم اگه آموزشیار نهضت یا خرید خدمت بودم تا حالا رسمی آموزش و پرورش شده بودم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باسلام لطفا نیروهای پیش دبستانی ازسال 91 به بعد رو هم تعيين تکلیف کنید یه قانونی هم واسه بعد 91 بزارید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام ،شما رو به خدا قسم ،برای جذب نیرو یه سهمیه ایی هم برای مدارس غیر دولتی در نظر بگیرید،بنده بعداز ۱۷ سال سابقه بلاتکلیفم وهمچنان امید به جذب دارم .

 • بهار
  ۰ ۰

  سلام وخداقوتبنده ازسال ۹۱تا به حال مربی پیش دبستان بودم واقعا باجون ودل کاردم با حقوق۲۵۰هزار تومن،واقعا این عدالت هست که بااین حقوق کارکنیم عمرو وجونیمونو داریم میزاریم،با بیمه ده روزه،بخدا ظلمه اون دنیا باید پاسخگو باشید