کد خبر 515837

پاسخ به شایعات درباره واکسیناسیون پاکبان‌ها

همزمان با شروع واکسیناسیون پاکبانان در شیراز، اهواز و مشهد شایعاتی علیه این اقدام آغاز شد و برخی از افراد در فضای مجازی اعلام کردند فاز تست انسانی واکسن تولید مشترک ایرانی بر روی پاکبانان انجام می‌شود. این شایعات با واکنش مسئولین وزارت بهداشت همراه بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، همزمان با شروع اولویت واکسیناسیون پاکبانان در شیراز، اهواز و مشهد دور جدیدی از هجمه‌ها و شایعات علیه این اقدام آغاز شده است به طوری که برخی از افراد در شبکه‌های مجازی اعلام کردند فاز تست انسانی واکسن تولید مشترک ایرانی بر روی پاکبانان انجام می‌شود.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستادملی مقابله با کرونا درباره این شایعات گفت: تزریق عمومی واکسن ایرانی هنوز آغاز نشده است و این واکسن‌ها در حال گذراندن مراحل تست هستند و واکسن‌هایی که برای پاکبانان در نظر گرفته شده است همان واکسن‌های هستند که برای کادر درمان استفاده شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا پاکبانا‌ن در اولویت تزریق واکسن قرار گرفته‌اند توضیح داد: حدود ۳۰ هزار دوز واکسن کرونا برای پاکبانان کشور در نظر گرفته شده است. رئیسی افزود: این موضوع را فراموش نکنید که صدای این قشر از جامعه به گوش نمی‌رسد درحالی که آن‌ها روزانه با پسماند‌های پزشکی و زباله‌های عفونی ارتباط دارند و آن‌ها را جمع آوری می‌کنند و آن‌ها مصداق افرادی هستند که به صورت مستقیم با کرونا در ارتباط هستند. خدمتکاران بیمارستان‌ها نیز در اولویت تزریق واکسن هستند و برای آن‌ها نیز واکسن تزریق شده است.

وی با اشاره به این موضوع که واکسن این دسته از افراد هیچ تفاوتی با پزشکان ندارد، گفت: برای پاکبان‌ها از واکسن‌های وارداتی روسی و چینی که توسط وزارت بهداشت تایید شده است استفاده شده است، اما برخی افراد با شایعه‌سازی به دنبال زیر سوال بردن این اقدام هستند که همین موضوع مظلومیت آن‌ها را نشان می‌دهد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه باید از این اقدام مهم دفاع کرد اظهار داشت: یکی از افرادی که به طور جدی پیگیر این مطالبه بوده است بنده بوده‌ام به دلیل اینکه این قشر از جامعه تریبونی برای مطالبه ندارند و بنده برای واکسیناسیون غسال‌ها و پاکبانان اصرار داشتم هرچند این افراد جزو گروه‌های پزشکی نیستند، اما به اندازه افرادی که در آی سی یو مشغول به کار هستند در معرض خطر قرار دارند.

وی گفت: بر اساس سند ملی مقابله با کرونا پاکبانان و کادر درمان بر مسولان ارجحیت دارند و واکسیناسیون این افراد با اولویت انجام می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: عده‌ای نیز به دنبال القای این موضوع هستند که واکسن بی کیفیت به پاکبانان تزریق شده است درحالی که اغلب این قشر زحمت کش واکسن روسی دریافت کرده‌اند هرچند وزارت بهداشت سبدی از واکسن‌های چینی و روسی را توزیع کرده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ششصد هزار دوز واکسن توزیع شده است، اظهار داشت: سی هزار دوز تعداد زیادی نیست که عده‌ای تلاش می‌کنند با زیر ساتل بردن این موضوع واکسیناسیون را به سمت گروهی که در اولویت نیستند سوق دهند. برخی افراد بی ملاحظه با انداختن ماسک خود در خیابان یا پیاده رو پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند که همین ماسک‌ها نیز توسط پاکبانان جمع آوری می‌شوند.

مطالعه بالینی واکسن ایرانی کوبایی در ۷ دانشگاه علوم پزشکی منتخب

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز در این خصوص گفت: فاز ۳ کلینیکال ترایال مشترک موسسه فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران بعد از تعطیلات نوروزی انجام خواهد شد و بدین منظور ۱۰۰ هزار دز واکسن بالقوه در روز‌های پایانی سال گذشته ارسال شده است.

وی با بیان اینکه فاز ۳ این مطالعه بالینی در کوبا در روز‌های اخیر آغاز شده و بعد از تعطیلات نوروزی در ۷ دانشگاه علوم پزشکی منتخب در گروه‌های داوطلب انجام خواهد شد اظهار داشت: این موضوع هیچ ارتباطی با برنامه واکسیناسیون کشوری علیه کووید۱۹ نداشته و ندارد. در صورت موفقیت فاز ۳ و نتایج آن، این واکسن در هر دو کشور ایران و کوبا وارد فاز تولید انبوه و استفاده عمومی خواهد شد.

جهانپور افزود: واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در ایران فعلا صرفا با واکسن‌های دارای مجوز مصرف، شاما واکسن اسپوتنیک وی، واکسن کوواکسین، واکسن سینوفارم انجام می‌شود و بزودی واکسن آسترزنکا/آکسفورد تولیدی کره جنوبی نیز به این کمپین خواهد پیوست.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: مطالب عنوان شده تحت عنوان واکسیناسیون افراد در کمپین واکسیناسیون عمومی با واکسن مشترک کوبا و پاستور کذب محض بوده و البته زاییده اذهان بیمار و مغرض است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر