کد خبر 512768

اجتماع ماه، مریخ و ستاره دبران؛

آخرین پدیده نجومی سال ۹۹

یک مدرس و پژهشگر نجوم از اجتماع «ماه» و «مریخ» و «ستاره دبران» خبر داد و گفت: در ۲۹ اسفند در ساعت ۱۹:۴۱، شاهد آخرین پدیده نجومی سال هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، عمران مرادی در خصوص معرفی آخرین رویدادای نجومی سال ۹۹، اظهار کرد: ۲۱ اسفند، اجتماع ماه، عطارد و مشتری رخ می‌دهد که در ساعت ۵:۵۳ سحرگاه سوژه مناسبی برای عکاسی نجومی است.

وی افزود: در پدیده اجتماع تعدادی از اجرام آسمان در کنار هم دیده می‌شوند. در این تاریخ، کوچکترین و بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی در کنار ماه قرار می‌گیرند.

۲۲ اسفند؛ رصد هلال آخر رجب

این پژوهشگر گفت: ۲۲ اسفند شاهد رصد هلال آخر ماه رجب ۱۴۴۲ هجری قمری خواهیم بود که احتمالا با چشم مسلح امکان پذیر است.

مرادی در توضیح رصد هلال ماه‌های قمری، اظهار کرد: تمام ماه‌های قمری دو هلال اول و آخر دارند که هلال آخر هر ماه در سمت شرق و قبل از طلوع خورشید دیده می‌شود و هلال اول هر ماه در سمت غرب و هنگام غروب خورشید قابل مشاهده است.

۲۴ اسفند؛ رصد هلال اول شعبان

وی افزود: هلال آخر ماه رجب در ساعت ۶:۱۶ سحرگاه ۲۲ اسفند، قابل مشاهده است که بیشتر در مرکز و جنوب ایران دیده می‌شود. هلال اول شعبان نیز در تاریخ ۲۴ اسفند در ساعت ۱۸:۳۲ در هنگام غروب خورشید با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

این مدرس نجوم رصد هلال ماه‌های رجب و شعبان که منتهی به ماه رمضان هستند را دارای اهمیت اعلام کرد و گفت: رصد هلال این ماه‌ها کمک می‌کند تقویم با دقتی داشته باشیم.

۲۹ اسفند؛ اجتماع ماه، مریخ و ستاره دبران

مرادی آخرین پدیده نجومی اسفند امسال را اجتماع ماه، مریخ و ستاره دبران معرفی کرد و افزود: ۲۹ اسفند در ساعت ۱۹:۴۱ شاهد اجتماع ماه، مریخ و ستاره دبران هستیم که این سه جرم به هم نزدیک و در یک محدوده دیده می‌شوند.

وی با تاکید براینکه دو جرم مریخ و ستاره دبران در یک زمینه با هم اشتراک دارند، تصریح کرد: هر دو قرمز رنگ هستند، اما دلیل آن‌ها متفاوت است. مریخ به زمین نزدیک‌تر است و دلیل قرمزی آن خاک مملو از ترکیبات آهن است، اما ستاره دبران از زمین بسیار دور است و به دلیل اینکه در دوران پیری ستاره‌ای به سر می‌برد، قرمز دیده می‌شود.

مرادی توضیح داد: ستارگان همانند انسان‌ها بازه عمر دارند. در دوران جوانی سفید و یا آبی هستند و هرچه به سن ستاره افزوده می‌شود، رنگ آن زرد، نارنجی و سپس قرمز می‌شود. یک ستاره قرمز در مرحله میانسالی و پیری قرار دارد.

این پژوهشگر نجوم خاطرنشان کرد: ستارگان در مرحله میانسالی پف می‌کنند و قرمز می‌شوند و دمای آن‌ها کاهش می‌یابد.

مرادی در توضیح ستاره دبران گفت: این ستاره سیزدهمین ستاره درخشان آسمان است و ۲۵ برابر بزرگتر از خورشید و ۱۵۰ برابر درخشان‌تر از آن است. ۶۷ سال نوری با زمین فاصله دارد و این درحالی است که خورشید حدود ۸ دقیقه نوری با زمین فاصله دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر