کد خبر 502761

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی اعلام شد؛

۳۰کشور دارای بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا (کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد به روز رسانی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، گزارشی نوشت که از زمان آغاز واکسیناسیون جهانی علیه بیماری مرگبار کرونا در یک ماه گذشته، تاکنون بالغ بر از ۳۷ میلیون و ۹۰۰ دوز واکسن در ۵۱ کشور جهان تزریق شده است.

تعداد کل مبتلایان تعداد کل فوت شدگان تعداد کل بهبود یافتگان 
۱۰۳.۹۳۳.۵۹۷ ۲.۲۴۷.۷۴۹ ۷۵.۷۳۱.۹۵۵

۳۰ کشور دارای بیشترین تعداد مبتلایان 

ردیف نام کشور  مبتلایان فوت شدگان  بهبود یافتگان 
۱ آمریکا  ۲۶.۹۱۱.۳۷۵ ۴۵۴.۲۱۳ ۱۶.۶۲۹.۵۳۰
۲ هند ۱۰.۷۶۷.۲۰۶ ۱۵۴.۵۲۲ ۱۰.۴۴۸.۴۰۶
۳ برزیل ۹.۲۳۰.۰۱۶ ۲۲۵.۱۴۳ ۸.۰۷۷.۹۶۷
۴ روسیه ۳.۸۶۸.۰۸۷ ۷۳.۶۱۹ ۳.۳۱۸.۱۷۳
۵ انگلیس ۳.۸۱۷.۱۷۶ ۱۰۶.۱۵۸ ۱.۶۷۳.۹۳۶
۶ فرانسه ۳.۱۹۷.۱۱۴ ۷۶.۰۵۷ ۲.۸۹۶.۶۵۱
۷ اسپانیا ۲.۸۳۰.۴۷۸ ۵۸.۳۱۹ -- 
۸ ایتالیا ۲.۵۵۳.۰۳۲ ۸۸.۵۱۶ ۲.۰۱۰.۵۴۸
۹ ترکیه  ۲.۴۷۷.۴۶۳ ۲۵.۹۹۳ ۲.۳۶۲.۴۱۵
۱۰ آلمان ۲.۲۲۶.۶۵۲ ۵۷.۸۲۲ ۱.۹۳۵.۶۰۰
۱۱ کلمبیا ۲.۰۹۴.۸۸۴ ۵۳.۹۸۳ ۱.۹۳۸.۳۲۲
۱۲ آرژانتین ۱.۹۲۷.۲۳۹ ۴۷.۹۷۴ ۱.۷۲۱.۶۵۰
۱۳ مکزیک ۱.۸۶۴.۲۶۰ ۱۵۸.۵۳۶ ۱.۴۱۲.۳۹۳
۱۴ لهستان ۱.۵۱۵.۸۸۹ ۳۸.۲۲۲ ۱.۲۷۶.۶۳۶
۱۵ آفریقای جنوبی ۱.۴۵۳.۷۶۱ ۴۴.۱۶۴ ۱.۲۹۹.۶۲۰
۱۶ ایران ۱.۴۲۴.۵۹۶ ۵۸.۰۳۸ ۱.۲۱۶.۳۰۵
۱۷ اوکراین ۱.۲۲۱.۴۸۵ ۲۲.۷۶۸ ۱.۰۲۳.۹۱۵
۱۸ پرو  ۱.۱۳۸.۲۳۹ ۴۱.۰۲۶ ۱.۰۵۲.۰۵۰
۱۹ اندونزی ۱.۰۸۹.۳۰۸ ۳۰.۲۷۷ ۸۸۳.۶۸۲
۲۰ جمهوری چک ۹۸۷.۳۲۹ ۱۶.۳۹۲ ۸۷۵.۳۱۳
۲۱ هلند ۹۷۸.۴۷۵ ۱۳.۹۹۸ ---
۲۲ کانادا ۷۷۸.۹۷۲ ۲۰.۰۳۲ ۷۰۵.۶۵۹
۲۳ رومانی ۷۲۸.۷۴۳ ۱۸.۳۳۵ ۶۷۴.۵۹۴
۲۴ شیلی ۷۲۷.۱۰۹ ۱۸.۴۵۲ ۶۸۱.۹۸۱
۲۵ بلژیک ۷۱۰.۱۵۳ ۲۱.۰۹۲ ۶۴۰.۰۵۲
۲۶ پرتغال ۷۲۰.۵۱۶ ۱۲.۴۸۲ ۵۲۶.۴۱۱
۲۷ اسرائیل ۶۴۶.۲۷۷ ۴.۷۹۶ ۵۷۳.۱۵۰
۲۸ عراق ۶۱۹.۹۳۶ ۱۳.۰۴۷ ۵۹۲.۱۲۹
۲۹ سوئد ۵۶۶.۹۵۷ ۱۱.۵۹۱ --
۳۰ پاکستان ۵۴۶.۴۲۸ ۱۱.۶۸۳ ۵۰۱.۲۵۲

اخبار خاص کرونا وپیامدهای آن

ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

این در حالی است که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهش شان را در نشریه "بیماری‌های عفونی بالینی" منتشر کرده‌اند.

این پژوهشگران پس از یازده ماه، با بررسی نتایج قبلی، ۳۹ نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده‌اند که دو هفته قبل از اعلام رسمی چین، در خون شان پادتن کرونا وجود داشته است. اولین مورد کرونا در آمریکا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد.

 شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

شرکت "مادرنا"، که یک شرکت آمریکایی است هم روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ۹۹ اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

 دانشگاه آکسفورد انگلیس نیز نتایج مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا تولیدی خود را اعلام کرده که براساس آن این واکسن تا ۷۰ درصد باعث جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ می‌شود و در صورت بالا بردن دُوز می‌تواند تا ۹۰ درصد نتیجه‌بخش باشد.

با کشف واکسن کرونا در تعدادی از کشورها، واکسیناسیون در این کشورها آغاز شده است. خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت که از زمان آغاز واکسیناسیون جهانی علیه بیماری مرگبار کرونا در یک ماه گذشته، تاکنون بالغ بر از ۳۷ میلیون و ۹۰۰ دوز واکسن در ۵۱ کشور جهان تزریق شده است.

در حال حاضر شمار روزانه تزریق واکسن کرونا در کشورهای مختلف در جهان به ۲.۴۴ میلیون دوز رسیده است.

واکسیناسیون کرونا در ۱۴ دسامبر در میان کادر درمانی در آمریکا شروع شد که بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را در جهان به خود اختصاص می‌دهد.

گزارش های خبری نشان می‌دهد در حال حاضر در اکثر کشورهای ثروتمند و پیشرفته طرح واکسیناسیون علیه ویروس کرونا آغاز شده است.

این در حالیست که تاکنون هنوز خبری در خصوص آغاز واکسیاسیون کرونا در کشورهای متوسط و فقیر منتشر نشده است.

پیش‌تر سازمان بهداشت جهانی ضمن هشدار در خصوص احتمال بروز شکاف میان کشورهای فقیر و غنی نسبت به دردسترس بودن واکسن کرونا هشدار داده بود.

رییس جمهوری اسلامی ایران نیز با بیان این که مانع تراشی‌های دولت ترامپ درتامین نیازهای ضروری مردم از جمله واکسن در ذهن و خاطر جهانیان خواهد ماند، تاکیدکرد: ساخت واکسن با کمک دانشمندان ایرانی و خرید آن از خارج از کشور در دستور کار است.

روحانی گفت: ستاد ملی برای مهار کرونا تلاش‌های خود را با دو اولویت هدف گذاری کرده است. اولویت نخست، اجرای پروتکل‌ها و مراقبت‌های اجرایی در غربالگری و فاصله گذاری هوشمند به عنوان تضمین شده ترین راه است که علائم مثبت آن را در کنترل موج جدید شاهد بودیم.

روحانی اولویت دوم را تامین و تهیه واکسن دانست و افزود: مقدمات و مسیر ساخت این واکسن با اتکا به توانایی دانشمندان و مراکز تخصصی داخلی فراهم شده و تهیه و خرید آن از خارج از کشور نیز در دستور کار است.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفت: تست های انسانی واکسن کرونای ایرانی انجام شده و مجوز مرحله چهارم تست انسانی این واکسن از کمیته پایش داده و ایمنی دریافت شده است.

 حامد حسینی روز ۲۷دی افزود: در این مرحله هم هفت داوطلب دیگر، واکسن ایرانی را دریافت می کنند.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه مدت زمان تزریق واکسن این مرحله یک هفته‌ای است، افزود:درمرحله چهارم تست انسانی واکسن کرونا با دوز ۵ میکروگرم آغاز می شود، دوز قبلی واکسن یا ۳ میکروگرم یا واکسن نما (پلاسبو) بود؛  به این معنی که از ۱۴ داوطلب اول ۱۲ داوطلب دوز سه میکروگرم و ۲ داوطلب هم پلاسبو را دریافت کردند.

وی ادامه داد: واکسن مرحله دوم برخی از داوطلبان این هفته تزریق می شود. تاکنون ۱۴ داوطلب در سه مرحله واکسن ایرانی کرونا را دریافت کردند.  

اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد

دومین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی نیز روزهای ۱۵ و ۱۶ دی ماه به چهار داوطلب دیگر صورت گرفت.

مصطفی قانعی رییس کمیته ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد : هر چندتولید واکسن در ۶ یا ۷ شرکت ایرانی آغاز شده اما تزریق همگانی واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود تا بهار سال آینده در کشور شروع می شود.

وی افزود: واکسنی که با مشارکت کوبایی ها در ایران تولید می شود در فاز نخست در کوبا به ۵۶ نفر و در فاز دوم به بیش از ۱۰۰ نفر دیگر در این کشور تزریق شده اما در فاز سوم قرار است همزمان با کوبا در ایران نیز به چندین هزار نفر تزریق شود.

وی تاکید کرد: هر چندتولید واکسن در شرکت های ایرانی آغاز شده اما به نظر می رسد که زودتر از همه در ایران واکسن کوبایی وارد بازار شود و سایر واکسن ها نیز طی یک یا دو هفته دیگر مطالعات بالینی آنها آغاز شود.

در همین حال کارشناسان و متخصصان تاکید کرده اند که واکسن‌های کرونا موجب ایمن‌سازی دریافت‌کنندگان واکسن در برابر ویروس می شوند اما نمی‌توانند کووید ۱۹ را ریشه کن‌کنند و مانع شیوع آن شوند؛ بنابراین استفاده از ماسک تا پایان واکسیناسیون ضروری است.

«جونگ نان شان» پزشک مشهور چینی که چندی پیش برای خدمات برجسته خود جهت مقابله با کرونا نشان افتخار ملی این کشور را دریافت کرد، گفت:می‌دانستیم که ویروس کرونا از انسان به انسان منتقل می‌شود اما اکنون نمونه‌هایی از سرایت آن از محیط به انسان نیز پیدا شده است.

شان که ریاست مرکز ملی تحقیقات بالینی بیماری‌های تنفسی چین را هم بر عهده دارد، افزود: این کشف یک پدیده جدید برای همه ما به شمار می‌رود و باید نسبت به این مساله بیشتر توجه شود.

وی تاکید کرد: پژوهشگران باید در مورد این پدیده نوظهور، شیوه سرایت آن و چگونگی پیشگیری و مهار آن تحقیقات لازم را انجام و نتایج آن را در اختیار مردم و پزشکان قرار دهند.  

اظهارات جونگ در میان شیوع موارد زیادی از ویروس کرونا در شهرهای چین صورت گرفت که ناشی از آلودگی بسته بندی خارجی غذاهای وارداتی با زنجیره سرد بود.

سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمند به خاطر دعوا و منازعه بر سر واکسن انتقاد کرده است.

این انتقاد سازمان پس از آن اعلام شد که اتحادیه اروپا گفت محدودیت‌هایی برای صادرات واکسن تولید شده در کشورهای این اتحادیه وضع می‌کند.

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بار دیگر نسبت به ملی‌گرایی در زمینه واکسن هشدار داده و گفته چنین مساله‌ای می‌تواند باعث گسترش همه‌گیری شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه در این کشور خبر داد.

کیانوش جهانپور گفت که "سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک وی، محصول شرکت گامالی کشور روسیه را به شکل "محلول فریزشده و ویال های تک دوز/پنج دوز در ایران صادر شد. "

جهان‌پور افزود که روند بررسی واکسن‌های دیگری از مبدا هند، چین، روسیه کماکان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر