کد خبر 502554

شب گذشته؛

لیست نامزدهای صلح نوبل منتشر شد

لیست نامزدهای دریافت صلح نوبل منتشر شده و همانند هر سال در میان آنها نام هایی دیده می شوند که هیچ رابطه ای میان آنها و صلح دیده نمی شود.

به گزارش رویترز، مهلت تکمیل فهرست نامزدهای پیشنهادی دریافت جایزه صلح نوبل شب گذشته به پایان رسید و نام تعدادی از نامزدهای دریافت این جایزه مشخص شد، اما این امر به معنای تأیید نهایی این فهرست از سوی کمیته نوبل صلح نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بر همین اساس نام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در کنار سازمان بهداشت جهانی، «الکسی ناوالنی» منتقد سرسخت کرملین و «گرتا تونبرگ» فعال جوان محیط زیست به فهرست نامزدهای جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۱ راه یافته است.

هزاران نفر، از قانون‌گذاران نروژی و اعضای پارلمان‌های سراسر دنیا گرفته تا برندگان دوره‌های پیشین این جایزه معتبر جهانی، برای پیشنهاد کاندیدای دلخواهشان واجد شرایط محسوب می‌شوند.

قرار گرفتن نام افرد همچون ترامپ و ناوالنی در این فهرست واقعاً جای سوال دارد. مشخص است که غرب برای تحت فشار قرار دادن بیشتر روسیه نام ناوالنی را به این لیست اضافه کرده و نام ترامپ نیز در تلاش برای تبرئه او از جنایت‌های متعددی است که در چهار سال گذشته از سوی آمریکا در نقاط مختلف جهان صورت گرفته است.

بررسی‌های خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که تونبرگ، ناوالنی، سازمان بهداشت جهانی و برنامه جهانی کوواکس که تضمین‌کننده دسترسی عادلانه کشورهای فقیر به واکسن کرونا است، به فهرست نامزدهای پیشنهادی قانون‌گذاران نروژی راه یافته‌اند.

نکته قابل توجه فهرست امسال اما قرار گرفتن نام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، در کنار کنشگرانی از سراسر دنیا و همچنین نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (یو. ان. اچ. سی. آر) است.

نام شماری از فعالان سیاسی بلاروس از جمله سویاتلانا تسیخانوسکایا، رهبر مخالفان حکومت الکساندر لوکاشنکو و نیز ماریا کولسنیکووا، عضو شورای هماهنگی مخالفان و از رهبران اصلی اعتراضات خیابانی بلاروس، نیز در فهرست نامزدهای ۲۰۲۱ به چشم می‌خورد.

برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۱ قرار است در ماه اکتبر (پاییز سال ۱۴۰۰) اعلام شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر