کد خبر 501567

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

کرونا چه تاثیری بر روند مشاغل داشت؟/ کاهش چشمگیر ساعات کاری در دوران بیماری همه‌گیر

به دنبال شیوع ویروس کرونا و اختلالات ایجاد شده توسط آن، به رغم اینکه مشاغل زیادی از دست رفت، ساعات کاری در سراسر جهان نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت و سبب از دست رفتن درآمد مشاغل به میزان قابل توجهی شد.

اقتصادآنلاینمهسا نجاتی؛ از آنجا که ده‌ها میلیون نفر به دلیل بیماری همه‌گیر کووید-19 شغل خود را از دست داده‌اند یا ساعات کاری آنها کاهش یافته، بحران فعلی، بازار کار را در سراسر جهان در مقیاسی بی‌سابقه مختل کرده است.

بر اساس آخرین نسخه ارائه شده توسط سازمان بین‌المللی کار ، 114میلیون شغل در سال 2020 از دست رفت که در مجموع به همراه کاهش ساعات کاری افراد شاغل، سبب رسیدن از دست رفتن ساعات کاری به چهار برابر بیشتر از دوران بحران مالی در سال 2009 شده است.

سازمان بین‌المللی کار تخمین زده که ساعات کاری از دست رفته در سال 2020 (در مقایسه با سطح پیش از بیماری همه‌گیر)، معادل 255میلیون شغل تمام وقت بوده که منجر به از دست رفتن 3.7تریلیون دلار از درآمد مشاغل شد. این میزان حتی بدتر از تخمین ارائه شده در بهار سال 2020 بود. در این زمان سازمان بین‌المللی کار پیش‌بینی کرده بود که درآمد از دست رفته در مشاغل بین 860میلیارد تا 3.44تریلیون دلار برای کل سال باشد.

همانطور که در نمودار ارائه شده مشاهده می‌شود، اختلالات بازار کار در سه ماهه دوم 2020، زمانی که قرنطینه‌های گسترده منجر به از دست رفتن ساعات کاری معادل 525میلیون شغل شد، آشکارتر است.

تا پایان سال 2020، از آنجا که میلیون‌ها نفر به مشاغل خود بازگشتند یا به دورکاری روی آوردند، وضعیت به میزان قابل توجهی بهبود یافته بود. با این حال، سازمان بین‌المللی کار انتظار ندارد ساعات کاری جهانی در سال 2021 به سطح پیش از دوران کرونا بازگردد.

در نمودار ارائه شده، وضعیت ساعات کاری از دست رفته در سراسر جهان را مشاهده می‌کنید؛

photo_2021-01-28_11-58-23

بیشتر بخوانید
ارسال نظر