کد خبر 496158

توصیه‌های امنیتی برای استفاده کودکان از تلفن همراه

امروزه با توجه به شیوع بیماری کرونا و گسترش آموزش از راه دور و مجازی، استفاده از تلفن همراه در بین کودکان در حال افزایش است؛ به ‌همین ‌دلیل آموزش مناسب والدین به فرزندان خود در زمینه استفاده ایمن از تلفن همراه و کنترل‌کردن فعالیت‌های کودکان می‌تواند تا حدی با تهدیدات امنیتی مقابله کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای. رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: والدین باید به فرزندانشان برای استفاده از تلفن هوشمند، درباره ایمنی و مسئولیت‌پذیری، آموزش‌های لازم را ارائه دهند.

دسترسی کودکان را محدود کنید: تلفن همراه و شرکت‌های تلفن سیار (wireless company) معمولا امکاناتی را در زمینه تنظیمات حریم خصوصی و کنترل‌های ایمنی کودک ارائه می‌دهند. بیشتر شرکت‌ها به والدین امکان خاموش‌کردن قابلیت‌هایی مانند دسترسی به وب، ارسال پیام کوتاه یا دانلود‌کردن را می‌دهند. برخی تلفن‌های همراه سلولی، خاص کودکان ساخته شده‌اند. این تلفن‌ها برای استفاده ساده طراحی شده‌ و دارای قابلیت‌هایی مانند دسترسی محدود به اینترنت، مدیریت دقیقه (minute management)، حفظ حریم خصوصی شماره‌ها و دکمه‌های تماس اضطراری هستند. الزام استفاده از تلفن‌های محافظت‌شده با کلمه عبور: کلمه عبور، کد عددی یا اثر انگشت می‌تواند منجر به عدم دسترسی مزاحمان به تلفن شود. این کار نه‌تنها می‌تواند از «تماس تصادفی» (pocket dialing) جلوگیری کند، بلکه می‌تواند به حفظ اطلاعات و عکس‌ها در برابر دسترسی افراد غیرمجاز کمک کند.

هنگام اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدئوها مراقب باشید: اشتراک‌گذاری و اجتماعی‌بودن می‌تواند فرصت‌ها و چالش‌هایی ایجاد کند. این ابزارها می‌تواند باعث ایجاد خلاقیت و سرگرمی کودک شود اما از طرفی دیگر می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در زمینه اعتبار و ایمنی اشخاص شود. بیشتر تلفن‌های همراه قابلیت عکس‌گرفتن و تصویربرداری را دارند و به اشتراک‌گذاری و گرفتن تصاویر را در هر لحظه آسان می‌کنند. فرزندانتان را تشویق کنید که به حفظ حریم خصوصی خود و دیگران قبل از به اشتراک‌گذاری تصاویر و فیلم‌ها از طریق تلفن همراه فکر کنند. قبل از ارسال تصاویر یا فیلم‌ها، از کسی که در تصویر یا فیلم است اجازه بگیرند. اینکه از ابتدا به اندازه کافی هوشمند باشیم که چه تصویر یا فیلمی به اشتراک گذاشته شود نسبت به اینکه بعدا بخواهیم خسارت را کنترل کنیم، ساده‌تر است. استفاده از اپلیکیشن‌ها را محدود کنید: اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی ممکن است اطلاعات شخصی را جمع‌آوری و به اشتراک بگذارند، ممکن است رایگان باشند، ولی فرزندان شما را ترغیب به پرداخت پول کنند یا شامل تبلیغات باشند و به رسانه‌های اجتماعی متصل باشند، اما این برنامه‌ها ممکن است به شما درباره کارهایی که انجام می‌دهند چیزی نگویند؛ بر این اساس کارهایی وجود دارند که شما و فرزندتان می‌توانید قبل از دانلود برنامه برای یادگیری درباره برنامه‌های کاربردی انجام دهید.

تصاویر انتشاریافته از این برنامه را بررسی کنید، توضیحات مربوطه، رده‌بندی محتوایی و نظرات کاربران را بخوانید، درباره توسعه‌دهنده برنامه تحقیق و بررسی کنید برنامه کاربردی چه اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند. شما می‌توانید استفاده از اپلیکیشن‌ها توسط کودکان را محدود کنید؛ بنابراین قبل از اینکه تلفن یا تبلت خود را به فرزندتان بدهید، به تنظیمات آن نگاه کنید. محتوا را به آنچه مناسب سن کودک شماست محدود کنید، کلمه عبوری را تنظیم کنید که برنامه‌های کاربردی بدون آن نتوانند دانلود شوند و کودکان نتوانند بدون آن چیزی بخرند. همچنین خدمات داده و وای‌فای را خاموش کنید تا به اینترنت متصل نشوند. همچنین می‌توانید تلفن را در حالت پرواز قرار دهید.

در همین حال بهترین راه برای مراقبت در قبال برنامه‌های کاربردی کودکان، تست و بررسی توسط والدین است. با فرزندان خود درباره قوانین خرید و استفاده از این برنامه‌های کاربردی صحبت کنید.

از حریم خصوصی کودکان خود محافظت کنید: به کودکان خود یادآوری کنید که متن‌هایی که از افراد ناشناس دریافت می‌کنند نادیده بگیرند؛ یاد بگیرند که چگونه شماره‌هایی را در تلفن همراه خود مسدود کنند، از ارسال شماره تلفن خود به صورت آنلاین اجتناب کنند، هرگز اطلاعات شخصی یا مالی خود را در پاسخ به پیامکی ارائه ندهند. کودکان باید پیامک هرزنامه‌ای را تشخیص دهند؛ به فرزندان خود در تشخیص پیامک هرزنامه‌ای کمک کنید و نتایج این نوع پیامک‌ها را توضیح دهید. این پیامک‌ها اغلب وعده هدایای رایگان را می‌دهند یا از شما خواسته می‌شود اطلاعات کاربری خود را تأیید کنید تا از این طریق شما اطلاعات شخصی‌تان را آشکار کنید. این پیامک‌ها همچنین می‌توانند منجر به شارژ هزینه‌های ناخواسته در صورت‌حساب تلفن همراه شما شوند و می‌توانند کارایی تلفن همراه شما را پایین بیاورند.

مقابله با تهدیدات امنیتی موبایل: خانواده‌ها باید صورت‌حساب تلفن همراه خود را بررسی کرده و ببینند آیا هزینه‌های غیرمجازی در صورت‌حساب خود مشاهده می‌کنند یا خیر. همچنین به فرزندان خود بگویند پیام‌هایی که اطلاعات شخصی را درخواست می‌کنند حذف کنند، حتی اگر وعده هدیه رایگان را می‌دهند.

باید توجه داشت که شرکت‌های قانونی اطلاعاتی مانند شماره‌حساب‌ها یا کلمات عبور را از طریق ایمیل یا متن درخواست نمی‌کنند؛ بر این اساس به لینک‌هایی که در پیامک می‌آید پاسخ ندهید و روی آنها کلیک نکنید؛ لینک‌ها می‌توانند بدافزاری را نصب کنند و شما را به سمت سایت‌های کلاهبرداری ببرند که اطلاعات شما را سرقت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر