کد خبر 489789

با وجود عقب ماندگی مزدی اکثر کارگران؛

کرونا کارگران را از اضافه کاری هم محروم کرد

در شرایطی که اکثر کارگران عقب ماندگی مزدی دارند, کرونا باعث شده است که کارگران نتوانند کسری درآمد خود را با اضافه کاری جبران کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عمده ترین مشکلات کارگران این روزها بحث عدم همخوانی درآمد و هزینه های آنهاست. در شرایطی که درآمد کارگران از هزینه های کمتر است, کارگری وجود ندارد که از سرناچاری دست به هر کار کاذبی بزند تا بتواند سفره خانواده خود را پر کند.

 رشد30تا180درصدی کالاها باعث شده است که هزینه زندگی و معاش کارگران چندین برابر دستمزد و درآمد آنها شود. زمانی بود که تورم کمتر و حقوق کارگران هم می توانست حداقل نیمی از هزینه ها را پوشش دهد. در چنین شرایطی کارگران با اضافه کاری و دستفروشی تلاش می کنند تا هزینه ها و درآمد سربه سر شود.

اما اکنون کارگران به جایی رسیده اند که علاوه بر حذف بسیاری از اقلام خوراکی مورد نیاز بدن از سفره خانواده خود, به خاطر شرایط کرونا و کم شدن ساعات کاری و کاهش ظرفیت خط تولید واحدهای تولیدی دیگر امکان اضافه کاری و دستفروشی هم ندارند و از سوی دیگر اگر زمانی می توانستند با حداقل حقوق نیمی از ماه را سپری کنند, با افزایش چندین باره قیمت ها, شرایط آنها به گونه ای شده است که با حداقل حقوق خود تنها می توانند 10 روز از ماه بگذرانند. بسیاری از کارشناسان با افزایش قیمت مسکن معتقدند که اکثر کارگران حداقل 2سوم حقوق خود را صرف اجاره بها می کنند و همین باعث شده است که سفره معاش آنها کوچک و بسیاری از مواد غذایی برای همیشه از سفره کارگران حذف شده است. در شرایطی که کارگران در بهترین حالت 3میلیون تومان درآمد دارند, بسیاری از نمایندگان کارگران وکارشناسان اقتصادی معتقدند که خط فقر 10میلیون تومان شده است.

حمیدرضا امام‌قلی‌تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور درباره مشکلات کارگران در تأمین امرار معاش و هزینه‌های تحصیل فرزندان خود در شرایط دشوار قدرت خرید گفت: در چندسال اخیر آحاد جامعه و علی‌الخصوص کارگران کشورمان تحت تأثیر شدیدترین فشارهای اقتصادی همچون افزایش افسارگسیخته تورم، کاهش درآمد و کاهش قدرت خرید و افزایش فقر روبه‌رو بوده‌اند که در این اواخر مهمان ناخوانده‌ای به‌نام کرونا به آن اضافه شده است. این معضلات، مدیریت و روال عادی زندگی کارگران را تحت‌الشعاع قرار داده و آنها را در تأمین هزینه‌های روزانه به بن‌بست رسانده است از طرفی در یکی دو ماه اخیر تحمیل هزینه‌های تحصیل فرزندان کارگران چالش دیگری است که آنها را به‌طور فزاینده‌ای با چالش مواجه نموده است زیرا درآمد ناچیزشان حتی کفاف تأمین هزینه‌های مسکن‌شان را نخواهد داد.

 وی ادامه داد: در این شرایط توانایی تأمین مخارج دیگری چون تحصیل فرزندان خود را ندارند، زیرا عوامل فوق منجر به سقوط این قشر به پایین‌تر از خط فقر و فقر مطلق شده است، این موضوع از این حیث مورد تأکید می‌باشد که براساس تعریف سازمانهای جهانی خط فقر را حداقل درآمدی می‌داند که یک نفر بتواند در یک کشور زندگی نماید باتوجه به برآورد حدود 10میلیون‌تومانی خط فقر کشورمان برای یک خانواده 4نفره و دریافت خوشبینانه حقوق ماهیانه سه میلیون تومان به‌راحتی می‌توان اثبات نمود که کارگران (بیش از نیمی از جمعیت کشورمان) در فقر مطلق به‌سر می‌برند.

فرامرز توفیقی،‌رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار گفت: بدون شک باید به زودی برای معیشت کارگران فکری کنند که اگر نکنند حتی فردا هم دیر است. نرخ کالاهای مختلف از جمله گوشت، برنج، شوینده، لبنیات و … هر روز در حال افزایش است؛ متولیان امر می‌گویند این افزایش قیمت‌ها منطقی است اما نمی‌گویند که چه کسی قرار است این کالاها را بخرد. کارگر و بازنشسته‌ای که در ایده‌آل‌ترین شرایط 3 میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرد که به عبارتی روزی 100 هزار تومان می‌شود، چگونه می‌تواند با این قیمت‌ها تاب بیاورد؟

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار افزود: افزایش قیمت‌ها از دید متولیان منطق دارد اما این منطق از منظر ما فقط به دلیل سوءتدبیر و عدم مدیریت است. چرا منطق متولیان یک بار به سمت ترمیم دستمزد کارگران حرکت نمی‌کند؟ آیا افزایش و ترمیم دستمزد کارگران بی منطقی است؟

وی ادامه داد: سبد معیشت کارگران را با نرخ 4 میلیون و 940هزار تومان امضا کردند و حقوق فقط 3میلیون تومان است. از سویی دیگر در حال حاضر سبد معیشت به بالای 8میلیون تومان رسیده است اما حقوق ترمیم نمی‌شود. سال 99که سال انفجار گرانی و تورم است، چرا باید متولیان در برابر ترمیم حقوق کارگران سکوت کنند.

توفیقی گفت: برخی از نمایندگان مجلس خبر از برگزاری جلسه با دولت برای ترمیم دستمزد کارگران می‌دادند و می‌گفتند که برای سال 1400فرمول تعیین دستمزد تغییر خواهد کرد، اما آیا کارگران تا سال 1400دوام خواهند آورد؟

زمانی کارگران می‌توانستند برای پرکردن شکاف درآمد و هزینه اضافه‌کاری کنند، اما ادامه شیوع کرونا و اثرگذای آن بر تولید، امکان اضافه‌کاری را به نحو محسوسی کم کرده است.

کارگران این روزها حال و روز خوبی ندارند, زمانی بود که وقتی با در بسته روبرو می شدند, برای جبران کسری ها با یک کار یا یک شیفت کار اموراتشان نمی گذرد, اضافه کاری می کردند,‌اما اکنون شرایط به گونه ای که این امکان هم برای کارگران از بین رفته است. همین باعث شده است که تعدا افراد بیشتری به زیرخط فقر رفته اند.

 به اعتقاد کارشناسان بازار کار, شرایط باید به گونه ای باشد که دستمزد بدون نیاز به اضافه کار حداقل درآمد را جبران کند. اما اکنون چنین نیست. ضرورت دارد دولت  با کمک‌های حمایتی جلو این سقوط را بگیرد.  چراکه فقر تبعاتی دارد که دیگر از حوزه اقتصاد فراتر می‌رود و به مسائل اجتماعی، فرهنگی و امنیتی دامن می‌زند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر