کد خبر 486723

بر اساس پیش‌بینی دولت اعلام شد؛

سهم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بودجه۱۴۰۰

سهم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آخرین لایحه بودجه دولت دوازدهم مشخص شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا، دولت لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس کرد. در این لایحه مجموع اعتبارات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۱۳.۹۴۳.۲۲۴ میلیون ریال (۱۳۹۴ میلیارد و ۳۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) برآورد شده است.

این بودجه در دو بخش اعتبارات هزینه‌ای به مبلغ ۶۰۱۱ میلیارد و ۱۳۸ میلیون ریال و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به مبلغ ۷۹۳۲ میلیارد و ۸۶ میلیون ریال محاسبه شده است.

مجموع اعتبارات مصوب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۲.۷۲۸.۷۱۸ میلیون ریال بود که بودجه ۱۴۰۰ در مقایسه با آن، حدود ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، بودجه این وزارتخانه در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال قبل‌تر، یعنی ۱۳۹۸ نیز همین درصد افزایش را تجربه کرده است. این درحالی است که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ماه‌های اخیر بارها به بحران مالی و وضعیت نامناسب بودجه این وزارتخانه اشاره کرده است.

در لایحه بودجه ۱۴۰۰، اعتبارات پژوهشگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش هزینه‌ای ۷۳۳.۰۰۰ میلیون ریال و در بخش تملک داریی‌های سرمایه‌ای ۴۰.۰۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

برای کمک به مرکز مطالعاتی منطقه‌ای حفظ میراث فرهنگی ناملموس در آسیای میانه و غربی مبلغی بالغ بر ۴۰.۰۰۰ میلیون ریال در این لایحه درنظر گرفته شده است.

مصارف تعیین‌شده برای بودجه پیشنهادی دولت در بخش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شرح زیر است:

مصارف بودجه در بخش میراث فرهنگی

مصارف بودجه در بخش گردشگری

مصارف بودجه در بخش صنایع دستی

برنامه‌های پژوهشی و پژوهشگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
مرکز مطالعات منطقه‌ای حفظ میراث فرهنگی ناملموس
بیشتر بخوانید
ارسال نظر