کد خبر 474016
وزیر آموزش‌وپرورش در آئین رونمایی از کتاب خیر مدرسه‌ساز:

مدرسه‌سازی سرآمد همه‌کارهای خیر در کشور است

وزیر آموزش‌وپرورش در آئین رونمایی از کتاب خیر مدرسه‌ساز ناصر قفلی، مدرسه‌سازی را تمدن سازی و فرهنگ سازی عنوان کرد و گفت: مدرسه‌سازی سرآمد همه‌کارهای خیر در کشور است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، عصر امروز محسن حاجی میرزایی در آئین رونمایی از کتاب خیر مدرسه‌ساز ناصر قفلی که در دفتر وزیر برگزار شد، اظهار کرد: از کسی که آثار وجودی‌اش در طی دهه‌های گذشته نقش‌آفرین بوده و باعث افتخار جامعه است، قدردانی می‌کنم.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: خداوند گروهی از مردم را بر گروه دیگری از مردم برتری داده است، که این برتری ممکن است در سلامتی، دارایی و یا سایر زمینه‌ها باشد، بنابراین همان‌طور که خداوند در قرآن کریم فرموده است وضعیت‌های متفاوت انسان ها منطق قرآنی دارد زیرا قرآن می‌گوید انسان‌ها را متفاوت خلق کردیم تا ببینیم چه طور عمل می‌کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: دوره حیات انسان بسیار گذرا است و فرصت‌های زندگی مانند ابرهای بهاری به‌سرعت می‌گذرند اما آنچه باقی می‌ماند موفقیت افراد در آزمون‌هایی است که خداوند در مسیر انسان قرار داده است. این فرصت‌ها ممکن است اموال فراوانی باشد که خداوند به فرد می‌دهد تا شاهد مشارکت او در امر خیر باشد.

وی ادامه داد: انسان عاقل کسی نیست که خوب را از بد تشخیص دهد بلکه کسی است که خوب را از خوب‌تر و بد را از بدتر تمیز دهد.

وی اظهار کرد: عرصه کارهای خیر بسیار وسیع است و از تامین معیشت و سر پناه و … تا شرایط پیشرفت برای دیگران در این عرصه قرار دارد اما مدرسه‌سازی سرآمد همه‌کارهای خیر در کشور است زیرا مدرسه ساختن فقط احداث یک ساختمان نیست بلکه با این عمل شرایط هویت‌سازی و شخصیت‌سازی انسان‌ها شکل می‌گیرد.

وی افزود: می‌توان آینده جامعه را در وضعیت مدارس آن جامعه مشاهده کرد؛ بنابراین کسانی که مدرسه می‌سازند در حال فرهنگ‌سازی و تمدن سازی برای جامعه خود هستند.

حاجی میرزایی با بیان اینکه بی‌عدالتی قبل از آنکه در اقتصاد، سیاست و قدرت شکل بگیرد در نابرابری آموزشی صورت می‌گیرد، گفت: همه انسان‌ها مستعد رشد هستند پس جامعه باید شرایط رشد افراد را فراهم کند؛ بنابراین کسانی که این شرایط را فراهم می‌کنند حق بزرگی به گردن جامعه دارند.

وی تصریح کرد: اشاعه فرهنگ مدرسه‌سازی از مدرسه‌سازی بسیار مهم‌تر است زیرا این فرهنگ عرصه را برای فعالیت همه افراد در امر خیر فراهم می‌کند.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به طرح آجر به آجر برای ساخت مدارس افزود: آینده مدرسه‌سازی در ایران درخشان است و طرح آجر به آجر تلاش دارد تا این فرهنگ بالنده شود و توسعه یابد؛ بنابراین روزی را آرزو می‌کنم که جمعیت ۸۰ میلیونی ایران در این امر بتوانند مشارکت کند و سهیم باشند زیرا جامعه‌ای که مدرسه بسازد قدر مدرسه را بهتر می‌داند.

حاجی میرزایی بابیان اینکه مدرسه‌سازی هوشیاری، آگاهی، اراده و تصمیم می‌خواهد، گفت: تحولاتی که در امر مدرسه‌سازی در این دولت انجام شده بسیار چشمگیر است اینکه سی درصد مدارس را خیرین ساخته‌اند افتخارآمیز است اما اینکه همچنان مدارس نامطلوبی داریم ناراحت‌کننده است؛ بنابراین نیازمند مشارکت هوشمندانه و هوشیارانه همه مردم در این طرح هستیم.

وی در پایان از همه خیرین به‌ویژه ناصر قفلی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز و خانواده‌اش که حامی او در مدرسه سازی بوده‌اند و خودشان هم در این موضوع مشارکت کرده اند، تقدیر کرد.

گفتنی است؛ سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس مدتی است که در راستای تکریم خیرین گرانقدر مدرسه ساز و به منظور معرفی اقدامات و زندگی ارزشمند خیرین مدرسه ساز، نسبت به تهیه و تدوین کتاب زندگی‌نامه خیرین مدرسه ساز کرده است.

ناصر قفلی که اکنون مسئولیت جامعه خیرین مدرسه ساز کشور را عهده دار شده است، به همراه خانواده خود تاکنون ۸۰ مدرسه در مناطق مختلف کشور از جمله خراسان، سیستان و بلوچستان، مازندران، گلستان و تهران احداث کرده است.

کتاب زندگی‌نامه دکتر قفلی در ۱۱ فصل تدوین شده است که مروری بر زندگی و کارنامه ارزنده ناصر قفلی و همسر ایشان رزماری قفلی است. این کتاب به همت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس تهیه، تدوین و آماده شده است.

ارسال نظر