کد خبر 473819
ماجرای پرداخت فوق العاده کادر درمان؛

شرط برقراری فوق العاده کادر درمان چیست؟

با توجه به تعهد سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت ماهانه فوق العاده ویژه از مهر ماه به کادر درمان، دریافت لیست مشمولان و همچنین پرداخت از محل صرفه جویی اعتبارات در اختیار، ابهاماتی را در این خصوص ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اخیرا محمدباقر نوبخت در مکاتبه‌ای با وزیر بهداشت با اشاره به مذاکرات و توافق به عمل آمده در خصوص برقراری فوق‌العاده ویژه کارکنان بهداشت و درمان موضوع بند ١٢ ماده 54 دستورالعمل اداری و استخدامی کارکنان غیر هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشکده های علوم پزشکی در احکام پرسنلی در ماه‌های آتی؛ تاکید کرده بود، مقتضی است نسبت به ارائه پیشنهاد تعداد مشمولان و برآورد اعتبار مورد نیاز در چارچوب قوانین و مقررات مربوط و از محل صرفه‌جویی اعتبارات در اختیار جهت بررسی و اقدامات بعدی، اقدام لازم به عمل آورید.

چندی قبل از طرف مقامات مختلف اعلام شد که با توجه به شیوع بیماری کرونا و زحمات مضاعف کادر درمان و کارکنان مرتبط با حوزه بهداشت و درمان، فوق العاده ویژه مشمول کارکنان و کادر درمان خواهد شد. بر این اساس سازمان برنامه و بودجه کشور، متعهد شد که از مهرماه ماهانه فوق العاده ویژه کرونا را به وزارت بهداشت بپردازد.

نکته جالب توجه اینکه اخیرا موضوع تخصیص 1650 میلیارد تومان اعتبارات وزارت بهداشت در رسانه های مرتبط با سازمان برنامه و بودجه منتشر شده است. اما بررسیها نشان می‌دهد، این تخصیص یک تخصیص روتین و معمول مرتبط با پرداختهای عادی وزرات بهداشت بوده و ارتباطی با پرداخت فوق العاده ویژه وعده داده شده با کادر درمان ندارد.

ویروس کرونا , سازمان برنامه و بودجه کشور ,

بررسی مکاتبه رئیس سازمان برنامه با وزیر بهداشت نشان می‌دهد، وزارت بهداشت ابتدا بایستی نسبت به تهیه لیست مشمولان فوق العاده ویژه اقدام کرده، لیست مذکور به سازمان  برنامه ارسال شود تا در سقف اعتبارات مصوب در از محل صرفه جوییها تخصیص مرتبط صورت گیرد.

ویروس کرونا , سازمان برنامه و بودجه کشور ,

چالش مهمی که در اینجا وجود دارد این است که رفته رفته به روزهای پایانی مهر ماه نزدیک می‌شویم و تهیه احکام جدید حقوق با اعمال فوق العاده ویژه ها کار آسانی به نظر نمی‌رسد. این درحالی است که وعده پرداخت و افزایش مذکور از مهر ماه داده شده است. برای نهایی شدن این فرایند ابتدا باید لیست مورد اشاره به سازمان برنامه ارسال شده، توافقهای مربوطه صورت گیرد، در نهایت موارد در احکام عمال شود و در مرحله آخر پرداختها صورت گیرد.

در ابلاغیه 30 بهمن ماه رئیس سازمان برنامه وبودجه در خصوص اعمال افزایش  50 درصد فوق العاده ویژه (امتیازات فصل دهم) دستگاههای اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری آمده بود، منابع مورد نیاز برای اجرای این بخشنامه در سال 1399 از محل اعتبارات هزینه‌ای مصوب دستگاه‌های اجرایی، با تأکید بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و درآمدهای حاصل از فروش اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول مازاد، با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و هم‌چنین سایر موارد پیشنهادی دستگاه‌های اجرایی با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین می‌شود.

ابلاغیه 30 بهمن ماه 1398 رئیس سازمان برنامه  و بودجه به دستگاههای مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری در ادامه قابل مشاهده است.

ویروس کرونا , سازمان برنامه و بودجه کشور ,

گفتنی است، با توجه به اینکه دانشکده های مرتبط با وزارت علوم و وزارت بهداشت به صورت هیئت امنایی اداره می‌شوند، عملا مشمول 50 درصد فوق العاده‌ای که مباحث آن در اواخر بهمن 98 مطرح شد، نیستند. بلکه بایستی مبالغ مربوطه از محل درامدهای اختصاصی وزارت بهداشت پرداخت شود که در ماه های اخیر با توجه به شیوع کرونا کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. حالا باید به صورت شفاف اعلام شود موضوع "صرفه جویی اعتبارات در اختیار" برای پرداخت  فوق العاده مذکور از کدام محل صورت خواهد گرفت و چه اقدامی برای تحقق آن صورت گرفته است. همچنین وزارت بهداشت در خصوص اماده سازی لیست مشمولان و اجرای توافق با سازمان برنامه در چه مرحله ای قرار دارد؟

ارسال نظر