کد خبر 473590

سرکنسولگری ایران در دبی؛

دیه دو صیاد مقتول ایرانی در دبی پرداخت شد

سرکنسولگری ایران در دبی اعلام کرد که دیه کامل دو صیاد مقتول ایرانی که در مرداد ماه سال جاری در دبی جان خود را از دست دادند، از سوی دولت امارات پرداخت شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دبی مطالب منتشر شده از سوی برخی سایت‌ها درباره دو صیاد ایرانی را غیردقیق عنوان و اعلام کرد: ۲۷ مرداد ۹۹ بدنبال حادثه تیراندازی به شناور ایرانی که ظاهرا وارد آب‌های امارات شده بودند متاسفانه دو تن از صیادان ایرانی جان خود را از دست دادند.

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دبی پس از هماهنگی با ادارات کل ذیربط وزارت امور خارجه بلافاصله علاوه بر ارسال یادداشت اعتراض به وزارت خارجه امارات، از طرق دیپلماتیک و گفت و گوهای مستمر با مقامات این کشور موفق شد در کوتاهترین زمان ممکن علاوه بر دریافت یادداشت تاسف و عذرخواهی طرف اماراتی و ازادی صیادان ایرانی، دیه کامل را نیز دریافت کند.

دیه کامل قتل غیرعمد در امارات دویست هزار درهم است و حسب فقه مالکی و قانون امارات چیزی بنام تغلیظ دیه (افزایش مبلغ دیه) در ماه‌های حرام وجود ندارد. با این وجود دولت امارات به خانواده هرکدام از مقتولین سیصد هزار درهم نقد پرداخت کرد.

 بر اساس اعلام سرکنسولگری ایران در دبی، ‌حل سریع و چند روزه این ماجرا (که مسبوق به سابقه نیست) و می‌توانست در شرایط کنونی به بحرانی در روابط تبدیل شود، نتیجه حسن نیت طرفین و پیگیری جدی وزارت خارجه و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دبی بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر