کد خبر 468090

بررسی راهکارهای مبارزه با نیازهای کاذب مصرفی

لیست سیاه خرید!

نیازهای آدمی را پایانی نیست.....این جمله نیاز به فهم عمیقی ندارد، چرا که تبلیغات هرروزه در انواع رسانه های جمعی و وسایل ارتباطی گویای همین مسئله است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، نیازهای جدیدی که به صورت متداول برای انسان شکل می گیرد همیشه هم نیاز واقعی نیست! این که شما "نیاز" را چه چیزی بدانید مهم است! یکی از مهم ترین مشکلات انسان عصر کنونی این است که در تشخیص انواع نیاز با مشکل رو به روست، یا به عبارتی نمی تواند آن چه واقعا و حتما مورد نیاز ش است را به درستی شناسایی کند! اگر قرار بر طبقه بندی انواع نیاز باشد می توان آن را مانند دسته بندی کتاب های ابتدایی به خوراک، پوشاک، مسکن تقسیم کرد؛ اما مسئله فراتر از این حرف هاست! نیاز امروز جامعه بشری علاوه بر تامین این سه نیاز که در حدود مختلف برآورده می شود، نیاز به بی نیازی است! به زبانی دیگر بشر نیاز دارد تا چند صباحی زیست و زندگی خود را از دایره نیازهای کاذب خارج کند، خرید سالی ۱۰ جفت کفش! قطعا نیاز واقعی نیست و درست کردن ۱۰مدل غذا برای یک مهمانی شام نیز نیاز واقعی نیست! مشکل از آن جایی شروع می شود که نیازهای روزمره و عادی با تجمل،تفاخر و اختلافات طبقاتی و....گره می خورد! آن جاست که نیاز واقعی رنگ باخته و تنها پیشی گرفتن از دیگران و چشم و هم چشمی نیاز و مقدار آن را تعیین می کند! بنابراین تشخیص نیاز واقعی از نیاز کاذب موضوعی مهم است چرا که در شرایط اقتصادی کنونی و باتوجه به روند صعودی تورم، کمتر کسی می تواند به نیازهای کاذب و موقتی پیرامونِ زندگی اش جامه عمل بپوشاند!

 حرف اول:  چگونه نیاز واقعی را شناسایی کنیم؟

لطفا اگر به چیزی نیاز دارید ابتدا به ضرورت تهیه آن توجه کنید که اگر فلان کالا یا خدمات تهیه نشود چه تاثیری بر روند زندگی شما خواهد داشت؟ این که با برآورده نشدن فلان خواسته تا چه میزان آرامش و رفاه زندگی شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟ پاسخ به همین سوالِ کوتاه می تواند تا حد زیادی جلوی بروز نیازهای کاذب را بگیرد، به طور مثال تهیه پوشاک به صورت متداول و برای هر مهمانی و دورهمی کار واجبی است؟ آیا وقت آن نرسیده با حساب جیب خودمان صادق باشیم تا نیازهای کاذب راه را بر مسیر اقتصادی زندگی ما نبندد؟

حرف دوم: به سرمایه گذاری جدی فکر کنید!

این که دایم بهانه بازار متلاطم را بگیرید و برای سرپوش گذاشتن بر عدم سرمایه گذاری یا تامین نیازهای کاذب خود، تشویش بازار را بهانه کنید تنها موجودی حساب شما را اندک تر خواهد کرد! شما با اندکی تفکر و تعیین صحیح نیازها و برآورد آن می توانید سرمایه ای هرچند کوچک را فراهم کنید چرا که بسیاری از اتفاقات مالی شگفت انگیز از توجه به سرمایه های اندک پدید آمده است.

حرف سوم: لیست سیاه تهیه کنید

یک لیست تهیه کنید و نام آن را لیست سیاه بگذارید و میان نیازهای واقعی و کاذب خود مرزی را تعیین کنید، سپس به مدت یک ماه نیازهای کاذب و واقعی خود را جداسازی کنید و هرکدام را جداگانه بنویسید و در نهایت برآورد هزینه کنید که لیست نیازهای کاذب و واقعی شما در طول یک ماه چه هزینه ای را بر سبد خانوار گذاشته است؟

حرف چهارم: تبدیل نیازهای کاذب به سرمایه گذاری

در نهایت هزینه نیازهای کاذب خود را به سبد سرمایه گذاری خود اضافه کنید هرچند که این سرمایه کم باشد اما در بلند مدت می توانید روی این سرمایه گذاری برای اهداف مهم خود حساب کنید! نکته مهم این که این سرمایه را به صورت پول نقد نگهداری نکرده و آن را به روش هایی که ارزش پول حفظ شود نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر