کد خبر 454693

دستور جدید آموزش و پرورش درباره شهریه مدارس

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: مدارس دولتی و هیئت‌امنایی هنگام ثبت‌نام مجاز به دریافت شهریه نیستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، زهرا مظفر در مورد دریافت شهریه مدارس در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ اظهار کرد: تعریف شهریه در مدارس مختلف متفاوت است. مدارس دولتی و هیئت‌امنایی به‌هیچ‌عنوان مجاز به دریافت شهریه نیستند مگر آنکه اولیا با اختیار خود و به‌صورت داوطلبانه در هزینه‌های مدرسه مشارکت کنند و در این زمینه هیچ اجباری وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه دریافت شهریه در مدارس غیردولتی، سمپاد و شاهد قانونی است، افزود: در مدارس غیردولتی به دلیل اینکه فضای مدرسه در اکثر موارد استیجاری بوده و پرداخت حقوق معلمان که عموماً معلمان غیررسمی هستند، بر عهده مدرسه است، شهریه مصوب قانونی دریافت می‌شود. مدارس شاهد تنها سرانه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی را دریافت می‌کنند که با توجه به اطلاعیه‌ای که از سوی ستاد ثبت‌نام مدارس شاهد منتشر شد در ثبت‌نام سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به دلیل ویروس کرونا هنوز وضعیت مدارس برای تشکیل کلاس‌های حضوری یا فعالیت در فضای مجازی مشخص نیست، در زمان ثبت‌نام ۵۰ درصد کمک سرانه از اولیا دریافت می‌شود و مدارس سمپاد هم بنابرخدماتی که در طول سال آینده ارائه می‌شود مقدار دریافتی را مشخص کنند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با توجه به تعریف شهریه مصوب گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که از وزارت آموزش‌وپرورش به استان‌ها ارسال‌شده فعالیت‌هایی مانند هزینه سرویس، غذا یا فعالیت‌های حرفه‌ای و ورزشی مانند؛ استخر، شنا، اردوها که در تعهد مدارس غیردولتی یا مدارس دولتی هستند به‌عنوان خدمات آموزشی غیررسمی یا فوق‌برنامه آموزشی و پرورشی محسوب شده و مشمول شهریه خواهند شد.

وی افزود: در خصوص شهریه دریافت شده از اولیا در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ از طرف وزارت آموزش‌وپرورش به مدارس بخشنامه شد که از ابتدای اسفندماه تا پایان خردادماه خدماتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، به دانش آموزان ارائه نشده پس از تصویب در شورای مدرسه به خانواده‌ها عودت داده شود.

مظفر در مورد میزان شهریه مصوب مدارس تصریح کرد: بر اساس تصمیمی است که در شورای نظارت استان گرفته می‌شود در هر استان با توجه به شرایط استان و خدمات ارائه ‌شده توسط مدارس، شهریه مدارس غیردولتی متفاوت است و اولیا می‌توانند با مراجعه به پرتال مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی و با واردکردن مشخصات و کد مدرسه مقدار شهریه مصوب سال تحصیلی آینده را کنند. همچنین مدارس موظف‌اند بر اساس این میزان مصوب، در هنگام ثبت‌نام شهریه دریافت کنند.

مدارس غیر دولتی برای سال تحصیلی آینده خدمات بیشتری نسبت به مدارس دولتی ارائه می‌دهند

وی با اشاره به اینکه میزان شهریه مصوب دوره دوم متوسطه در تهران حداکثر ۱۷ میلیون است، بیان کرد: اولیا مختار به انتخاب مدارس برای دانش آموزان هستند. مدارس غیردولتی برای کمک به مدارس دولتی و آموزش‌وپرورش تشکیل‌شده‌اند و با توجه به اینکه دقیقا نمی‌دانیم در سال آینده با چه شرایطی روبرو هستیم، می‌توان پیش‌بینی کرد که مدارس غیردولتی به دلیل تعهداتی که به والدین و دانش آموزان دارند و انتظاراتی که اولیا از مدرسه خاص دارند قطعاً خدمات بیشتری نسبت به مدارس دولتی به دانش آموزان ارائه می‌کنند و در سال گذشته مدارس دولتی صرفاً بر اساس همان ساعات رسمی مصوب خدمات خود را ارائه کردند ولی سایر مدارس غیردولتی و خاص تمام تعهدات خود را در طول شبانه‌روز به دانش آموزان ارائه کردند.

مردم به عنوان ناظر همگانی تخلفات مدارس را گزارش دهند

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با اشاره به اینکه مدارس باید برنامه‌های فضای مجازی خود را به اولیا اطلاع دهند، گفت: اگر در این میان مدرسه‌ای تخلف کرد اولیا می‌توانند با مراجعه به پورتال وزارت آموزش در سامانه http://shekayat.medu.ir/ یکی از لینک‌های ثبت شکایت، گزارش‌های مردمی و نظارت همگانی بر ثبت‌نام را انتخاب کرده و تخلفات احتمالی مدارس را به ما اطلاع دهند.

مظفر افزود: در لینک ثبت شکایت هویت شاکی و گزارش دهنده کاملاً مشخص است، شاکی می‌تواند با کد رهگیری شکایت را تا حصول نتیجه دنبال کند و معمولاً مدت‌زمان پاسخ‌دهی بین شکایات درج‌شده، بین ۷ تا ۱۰ روز کاری است.

وی گفت: در لینک گزارش‌های مردمی و نظارت همگانی بر ثبت‌نام، هویت فرد گزارش دهنده مشخص می‌شود و کد دریافت می‌شود ولی گزارش دهنده نمی‌تواند گزارش خود را پیگیری و رصد کند و این تعهد در اداره کل ارزیابی عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش ایجاد شده که به‌صورت روزانه تمامی فرم‌ها و گزارش‌هایی که توسط اولیا ثبت و رصد می‌شود و از طریق استان و مناطق پیگیری می‌شود تا مشکل حل شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات در پایان گفت: البته ستادهای ثبت‌نام مستقر در هر منطقه و استان نیز برای مراجعه حضوری و دریافت شکایات اولیا آماده‌به‌خدمت است که توصیه می‌شود به دلیل شیوع بیماری کرونا از مراجعه حضوری به ستادهای ثبت‌نام خودداری شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  همش حرف مفت ازدرمدرسه میری داخل یه فیش میدن دستت میگن بروسیصدهزارتومن بانک ملی واریزکن الان مدارس اراک بیایدرسیدگی کنیدببینم راست میگیدیاحرف مفته

 • علیرضا
  ۴ ۲

  کاش مدارس دولتی توسعه پیدا می کردند و کمبود شدید نیرو با استخدام صدها هزار و بیشتر نیرو جبران می شد و بار مالی خانواده ها کم می شد و جوان جویای کار در سازمانی که کمبود دارد استخدام می شد و در عوض یارانه و سبد معیشتی ثروتمند و مغازه دار میلیاردر و ......قطع می شد

 • ناشناس
  ۱۶ ۰

  ایناهمش درحدشعاره تاپول ندی ثبت نام نمیکنند

 • ناشناس
  ۱ ۱

  راستی عزیزان مسوول به مردم گفته اید که چرا جوانان درس خوانده را بعنوان معلم استخدام نمی کنید ولی چند سال است بازنشستگان خسته از کار را سر کلاس ها می فرستید ماشاالله به این درایت

 • ناشناس
  ۲ ۰

  پول گرفتن را گزارش کردم نتیجه چی شد عذر خودم را خواستند دوستان شما هم به پول گرفتن ادامه دادند

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سلام.پس چرا مدرسه نیمه دولتی ششصد هزارتومن به اجبار می گیرد .هیچ کسی هم نمی تواند حرف بزند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟،؟؟؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چرا باید مدرسه نمونه دولتی شهریه وایرزکنیم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  همش الکیه الان مدرسه نمونه دولتی افتضاح شده و اصلا بدرد نمی خوره

 • ناشناس
  ۱ ۱

  کاش صدها هزار جوان در اموزش و پرورش که کمبود نیرو دارد استخدام شوند و مدرسه درست شود تا تراکم ۴۴شهرهای تهران به استاندارد نزدیک شود و جوان ازدواج کند و جامعه پویاتر شود ولی گازوئیل مجانی عرضه میشه و عده از رانت بازی گلخانه و قاچاق می کنند و عده ای هم شش واحد خانه مغازه چند میلیاردی و ویلا دار یارانه بگیر هستند

 • ناشناس
  ۱ ۲

  سلام چرا الکی میگید من هم آخرسال هزینه مازاد سرویس پرداخت کردم وهم برای ثبت نام هزینه گرفتن. لطفا اگه راست میگین پیگیری کنین

 • ...
  ۰ ۰

  سلام اینها همش حرفه ما نیم سال اول نصف شهریه را پرداخت کردیم برای نیم سال دوم که کرونا امد و مدارس از طریق فضای مجازی بود تا فرون آخر را از ما گرفتن هم تو گروه تذکر داران هم پی وی پیام دادن انقدر زنگ زدن که مجبور شدیم شهریه را پرداخت کنیم تازه مدرسه هئیت امنای بود و شغل ما هم جزو آن دسته از مشاغل بود که کرونا بهش آسیب رساند

 • خداشناس
  ۰ ۰

  هم شهریه اجباری هست وهم برگشت شهریه سرویس مدارس دروغه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری