کد خبر 450132

برنامه آموزش و پرورش برای تدریس ابتدایی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که افکار کوتاه اهداف بزرگ را محقق نمی‌سازد، گفت: کار در مقطع ابتدایی خطیر و پر مسئولیت است و درک مشترک باید تا سطوح پایین یک مجموعه توسعه یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محسن حاجی میرزایی عصر امروز در گردهمایی مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و معاونین آموزش ابتدایی استان ها که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: این  یک جلسه عادی نیست بلکه این یک جلسه استراتژیک و راهبردی است زیرا در این جلسه جهت گیری ها برای حرکت جدی و اساسی در دوره ابتدایی بررسی می شود، لذا همه همکاران با تمام وجود حضور داشته باشند.

وی افزود: در سی سال گذشته در هرجا حضور و مسئولیتی داشتم وقتی به مسائل و مشکلات کشور می اندیشیدم اگر سه راه حل پیدا می کردم که راهگشا بودند بدون شک یکی از آنها توجه به آموزش های عمومی بود.

حاجی میرزایی گفت: هیچ توسعه و پیشرفتی در کشور بدون توسعه آموزش های عمومی اتفاق نمی افتد و مقطع ابتدایی در جایگاهی است که می تواند در این زمینه مشگل گشا باشد.

وی ادامه داد: براساس آیات قرآن، ظرفیتی که در انسان نهفته است بسیار عظیم است و این ظرفیت در  دوران ابتدایی و در اختیار ما قرار دارد، لذامخاطبان ما در دوره ابتدایی کسانی هستند که دارای هدف هستند و دغدغه پیشرفت دارند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ما دائما در محیط های جدید یادگیری قرار می گیریم و دنیا به سرعت پیش می رود و  این حرکت و تغییر  در نظام هستی عمیق تر جریان دارد.

وی ادامه داد: توصیه می کنم هرکس در هر عرصه ای قرار گرفت نباید منفعل باشد زیرا جامعه ای که در برابر مشکلات می ایستد؛ شکست نمی خورد و در جامعه توسعه یافته، افراد در برابر مشکلات می ایستند.

عضو کابینه تدبیر و امید خاطرنشان کرد: هر تغییری، محیط اطراف خود را تحت تاثیر قرار می دهد و چیزی را می آورد؛ حال  اگر افراد درک درستی از این موضوع نداشته باشند این تغییرات از بین می روند.

وی با بیان اینکه جوامع  در برابر هر نوع تغییراتی، سه واکنش نشان می دهند؛ اضافه کرد: برخی حوادث را پیش بینی می کند و برای رویارویی با آن آماده می شوند، عده ای در اثنای حوادث و دگرگونی ها به سختی می افتند اما مقاومت می کنند اما برخی جوامع خود را رها می کنند و در تلاطم ها ازبین می روند؛ لذا تمام مشکلات برای این دسته آخر است. بنابراین آموزش و پرورش نیز از این قاعده استثنا نیست.

حاجی میرزایی اظهار کرد: امروزه همه چیز در حال تغییر است کرونا خیلی از تحولات را ایجاد کرد امروز باید ببینیم قدرت از چه حوزه ای به چه حوزه دیگری منتقل می شود، ظرفیت ذهنی آدم ها هستند که قدرت را برای انسان ها به وجود می آورند.

وی گفت: دوره ابتدایی یکی از مواردی است که برای حل مشکلات کشور به آن نیاز مندیم، فقر، عدالت اجتماعی، تورم و رشد تولید مسائلی هستند که علیرغم تغییر دولت ها همچنان باقی هستند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: طلایی ترین دوره یادگیری مربوط به دروس فیزیک و ریاضی نمی شود بلکه آن چیزی است که مربوط به آموزش های عموی و دوره ابتدایی می شود.

وی گفت:  نگاه ما باید آینده نگرانه باشد نه نگاه منفعلانه به گذشته و مشکلات موجود، باید ببینیم چقدر برای آموزش ها آمادگی داریم و چقدر نگاه ما واقع بینانه است .

حاجی میرزایی ادامه داد: هر مجموعه ای تلاش دارد مسائلی را مشخص کند و در سبد خود قرار می دهد اما معتقدم باید به جای برشمردن مشکلات، شایستگی ها را ارائه کرد و باید دید چقدر می شود به آنها اعتماد کرد.بنابراین همه ما در هر عرصه ای که هستیم  باید با بیانی قوی تر در کنار بیان مشکلات، شایستگی ها را مدنظر داشته باشیم و راه حل های منطقی برای آن مشخص کنیم.

وی افزود: باید بررسی کنیم ببینیم رویکردها در دوره ابتدایی چیست؟ آیا عزم کافی برای کار وجود دارد؟ در همه آموزش های دوره ابتدایی آنچه را که می خواهیم این است که فردی را تربیت کنیم تا توانایی؛ نوشتن، گفتن، دیدن، شنیدن، اندیشیدن و روی پای خود ایستادن را داشته باشد .

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: به روش هایی نیازمندیم تا افراد جریان یادگیری رابیاموزند اینکه چگونه از طبیعت، از حوادث، از مشکلات جامعه، از دیگران و... بیاموزند و چگونه با آنها تعامل برقرار کنند.

حاجی میرزایی افزود: یادگیری، انباشت دانش نیست بلکه مهارت یادگیری است یعنی؛ خوب دیدن، خوب شنیدن و خوب اندیشیدن است.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش دوره ابتدایی را نمی شود بدون خانواده فهم کردآموزش ابتدایی با مشارکت سایر بخش های یک جامعه  قابل آموختن است، لذا باید محتواها را اصلاح کرد البته در سازمان پژوهش تلاش داریم تا مواردی از تغییر محتواهارا در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب و ابلاغ کنیم.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم، چطور می توان یادگیری دانش آموز را با خانواده اش پیوند داد، اظهار کرد: اگر ایده های روشن و کاربردی داشته باشیم در جامعه خریدار خواهیم داشت، بنابراین معاونان آموزش ابتدایی باید عمیقا فکر کنند لذا باید توجه داشت با اندیشه های کوچک نمی شود اهداف بزرگ را محقق ساخت.

حاجی میرزایی افزود: نمی گویم مشکلات را نگویید بلکه در کنارش  راه حل نیز باید ارائه داد.

وی گفت: توصیه می کنم، با وجود تمام محدودیت ها و مشکلات باید قدم برداشت و تلاش کنید کار را جذاب تر و شیرین تر کنید، لذا در این شرایط باید از ظرفیت عظیم شاد استفاده کرد و بسیاری از مشکلات را رفع کرد.

وزیر آموزش و پرورش بر اهمیت تعامل تاکید و عنوان کرد: باید به درجه ای از توسعه یافتگی برسیم که بتوانیم حرفی را که امروز می گوییم آن را در کمترین زمان به دورترین نقاط کشور منتقل کنیم در غیر اینصورت نتوانسته ایم از ظرفیت شبکه شاد به خوبی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: هنر ما این است که تعامل و حس مشترک در یک مجموعه را از بالاترین مرتبه سازمانی تا پایین ترین سطح آن توسعه دهیم و برقرار کنیم و این موضوع بسیار مهم است.

وزیر آموزش و پرورش خطاب به مدیران کل و معاونانشان گفت: به اندیشه و تفکر میدان بدهید و آن را توسعه دهید، آرمان های جامعه در دوره ابتدایی وجود دارد بنابراین کار در این دوره، جزو خطیرترین مسئولیت هاست.

حاجی میرزایی اظهار کرد: مشکلات در برابر اراده بزرگ آدم ها، تعظیم می کنند لذا آرمان ها را جدی بگیرید تا مشکلات رنگ ببازند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۸ ۱۴

  ایکاش به مدیران مدرسه یاد میدادی با بهزیستی همکاری کنند تا شاهد کودک ازاری یا قتل بچه های طلاق بدست نامادری یا پدر یا مادر سنگدل نشیم توجه به دانش اموزان بیشتر کنید

  • محمد
   ۱۷ ۴

   یادمیدادی یعنی چه؟!تو بطن مدرسه برین یبار میبینی فرهنگیان عزیز خیلی کارادفراتر از وظیفه شون انجام میدن.شماهم توقع خدایی داری ازشون مگه بانی همه چی مدرسه هست.۴ساعت تومدرسه هستن بچه ها.۲۰ساعت پیش خودمونن چه گلی بسرشون میزنیم

  • حسین
   ۱ ۰

   عزیز من ربطی به مدیر مدرسه نداره ، اگر نمیدونی بهت میگم هیچ نهادی به اندازه مدرسه با سازمانهای دیگه تعامل نداره

 • ناشناس
  ۱۶ ۵

  به بچها رحم کنید مددکار بزارید با بچهای مشکل دار کمک بشه تا به قتل نرسن

 • 💎✨
  ۹ ۱

  ببخشید مدرسه ها رو باز میکنید متوسطه اول... خب به ما بگید تا بفهمیم

 • ناشناس
  ۲۸ ۱

  ما که نفهمیدیم تصمیمشون چیه ی مشت اراجیف تحویل دادن آخه تو این وضعیت کی می‌تونه اعتماد کنه بچه ش بفرسته مدرسه،مجازی هم که اصلا خوب نیست

 • ازل
  ۱۲ ۳

  جناب وزیر جان هرکه دوست داری سر حرفت وایسا برا استخدام حق التدریسا قبلیا که سر کارمون گذاشتن

 • ارمین
  ۸ ۰

  من هم از وزیر میخوام کاری کنند تمام معلمین اموزشی هر سال بالاجبار در ازمون علمی صلاحیت علمی در شهریور ماه هر سال شرکت کنند تا معلمین با سواد تر مشخص وحقوق بیشتری هم بهشون بدهند. نسبت به بقیه

 • فریبرز
  ۲ ۳

  از وزیر محترم خواهانیم برای ادامه کار بعد از بازنشستگی مدرک لیسانس را هم لحاظ‌کنند تا ما بتوانیم ادامه تدریس داشته باشیم

 • یاسمین
  ۷ ۲

  فقط میتونم بگم لطمه ی بزرگی به دانش آموزان وارد شد

 • ناشناس
  ۱۴ ۱

  این همه حرف زد آقای وزیر آخرش معلوم نشد برنامش برای سال بعد دقیقا چی هست هر کی فهمید به منم بکه

 • جوهر
  ۴ ۲

  سطوح پایین نه اقای وزیر !!!! سطوح هدف

 • اصغر بهمرد
  ۴ ۲

  آقای وزیر لطفا بازنشستگان نیمه اول سال ۹۸ را در یابید و رتبه بندی آنها را پیگیری نمایید چون همسان سازی هم به ما نداده اند

 • نگهداری
  ۲ ۲

  آقای وزیر لطفا از کنار مشکل رتبه بندی و همسان سازی بازنشستگان نیمه اول سال ۹۸ به راحتی نگذرید شما را به خدا این موضوع را تا اجرای کامل پیگیری کنید

 • ناشناس
  ۱ ۲

  لطفا به وعده خود در خصوص بازنشستگان نیمه اول سال ۹۸ عمل کنید والله این حق ماست لااقل فرصت دهید برگردند تا دیر نشده

 • ف.م
  ۵ ۵

  با سلام .چنانچه دانش اموزان فقط با برنامه شاد آموزش ببینن .باید منتظر مسئولانی خیلی بی سواد در سالهای اینده باشیم .


  چون دانش آموزان امروز آینده سازان ما هستند .

  و با برنامه شاد هیچ دانش آموزی با سواد نمیشه .

 • مینا
  ۳ ۲

  جناب وزیر کاش کمی درک داشته باشی و نهضتی را درک می کرد تو این شرایط سخت کرونایی و آرمون

 • شایان
  ۶ ۲

  سلام
  ایا مدرسه ها شهریور باز می شوند؟؟؟؟

 • سها
  ۳ ۲

  فقط آموزش آنلاین وغیر حضوری

 • محمد
  ۵ ۰

  اینقدر که از اهمیت دوره ابتدایی می گید چه کار مثبتی براش کردید؟بیشترین ظلم رو هم در حق ابتدایی می کنید.

 • ناشناس
  ۶ ۰

  متاسفانه سالهاست که نظاره‌گر عملکرد بسیار ضعیف معلمان نهضتی هستیم که رسمی شده‌اند و با سن بالا و سابقه چند سال مردودی در سوابق تحصیلی و سطح سواد بسیار پایین در کلاس حاضر شده
  اند، صرف اینکه خیلی سختی کشیدن این افراد پیر و خسته اما تازه کار چگونه می‌توانند نسلی پرنشاط و با سواد برای ما تربیت کنند و همین افراد همیشه مطالبه‌گر بودن و خواهان حقوق معلمین کشورهایی همچون کانادا هستند غافل از اینکه آنها نخبه هایشان معلم می‌شود ولی ما ضعیف‌ترین قشر را به لحاظ علمی سر کلاس حاضر کردیم و بدبختی جامعه ما هم از همین جا شروع میشه . به خدا سراغ دارم معلم تازه کاری رو که خیلی پیر و خسته اس و توان صحبت کردن با زبان ملی رو نداره ولی داره زبان انگلیسی تدریس می کنه ، به خدا با این اوضاع باید به حال آموزش و پرورش ایران گریست . بیچاره دانش آموزان گرفتار 😭

 • ناشناس
  ۴ ۱

  باسلام خدمت وزیرمحترم من بچه هام آلرژی دارن وخیلی میترسم بچموبفرستم مدرسه چون مثل کشورای دیگه بهداشت رعایت نمیشه توروخدا مدرسه هارو فعلابازنکنید آنلاین کارکنین

  • خودم
   ۱ ۰

   کاش این قدر کشورای دیگه را تو سر ایران نمی زدید. والا تواین ایام کرونا کشورای دیگه را هم عملکردشون را دیدیم

 • زهرا
  ۴ ۰

  یعنی تو این وضعیت میشه چه کار کرد درس دانش آموز که مهم تر از سلامتی نیست

 • زهرا
  ۳ ۰

  اگر کرونا همین جور زیاد بشه دیگه نمیشه مدرسه ها رو باز کرد پس رعایت کنید تا کمتر بشه وبه درس بچه ها لطمه نخوره اگر دلسوز بچه ها تون هستید.

 • مریم
  ۱ ۱

  دوستان هنوز دولت هم نمی دونه برای بازگشایی مدارس چه تصمیمی بگیره چون وضعیت کرونا معلوم نیست تا اون موقع به چه صورت هست .و تا واکسن ساخته نشه درگیریم فقط فعلاً رعایت کنید .

 • ؟
  ۶ ۰

  واقعا من نمیدونم چرا والدین به بازگشایی مدارس انقققد بی خیالن و اعتراضی ندارن.
  من به عنوان ولی دانش آموز به بازگشایی مدارس معترضم
  چون نمیتونم تو این وضعیت مرگ و میر زیاد بچه مو بفرستم مدرسه.

 • فرهنگی
  ۵ ۰

  آقای وزیر شما که از ترس کرونا به جای جلسات حضوری با ویدیو کنفرانس سر وته جلسه هاتون رو به هم میارید با چه رویی دم از بازگشایی مدارس می زنید؟ جان شما خیلی با ارزش تر از معلمان هست؟؟؟

 • م
  ۲ ۱

  شعارهای زیبا بسیار شنیده ایم این هم یک شعار دیگر اما این برنامه و پروسه اجرای کار نبود شعار بود جناب وزیر

 • ناشناس
  ۶ ۵

  من که دارم باز نشسته میشم از شر دانش آموزان و اولیای بی فرهنگ راحت میشم

  • ناشناس
   ۱ ۰

   خدارو شکر که بازنشسته میشه

  • ناشناس
   ۱ ۰

   خودت بی فرهنگی از طرز حرف زدنت پیداست

  • ناشناس
   ۲ ۰

   😀😀خوش به حالتون.

 • یاسمن
  ۱ ۰

  خدایا به زودی واکسن کشف بشه

 • مریم
  ۲ ۰

  تا واکسن تولید نشه کرونا هست. شاید با رعایت کردن شیوع کم بشه ولی از بین که نمیره انشاالله که به زودی یک واکسن موثر تولید بشه

 • ناشناس
  ۶ ۰

  بنظرمن بایدمدارس آنلاین بشه هزینه هاروکمترمیکنه. دربخش کارآفرینی سرمایه گذاری کردتامثل چین وژاپن وکره پیشرفت کرد

 • محمدی
  ۱ ۲

  سلام آخه فقط بچه ها برن مد سه کرونا میگرن من تو مجتمع مان پراز بچست که تو کوچن بازی میکنن پا کها پراز بچست بازار پراز بچست خوب مدرسم برن مجازی اصلا خوب نبود

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سلام منکه بادوتا دانش اموز ویک گوشی هوشمند پارسال کلافه شدم .خیلی سخت بود .بچه ها درس روجدی نمیگیرن که هیچ خانواده هاهم واقعا درگیر اموزش بچه ها میشن که باسواد خانواده ها خیلی مشکله وخودش شده معضل .
  بااین شرایط کرونا واموزش به این فکر میکنم یکسال مدرسه نروند بهتره تا اینکه هم اذیت بشیم وهم بی نتیجه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  صحبت ازپژمردن یک برگ نیست وای جنگل رابیابان می کند

 • ناشناس
  ۰ ۱

  اقای وزیر بازنشستگان نودوهفت را دریابید همسان سازی هم شاملشان نشد

 • فریبرز
  ۰ ۰

  به نظرم استفاده از معلمینی که فوق دیپلم یا لیسانس ابتدایی دارند بهتر از کسانی است که به صورت فله ای با دو هفته اموزس وارد ا پ میشوند

 • یاسین
  ۰ ۰

  واقعا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من می خوام تدریس طوری صورت بگیره که همه درسا رو یاد بگیرن.

 • فاطمه
  ۱ ۰

  دوستان فقط زیبا حرف میزنند،من با مدرک کارشناسی ارشد فلسفه تعلیم و تربیت و معدل ۱۷ از دانشگاه الزهرا،باید تو خونه سماق بمکم،در حالی که در شهر من کمبود معلم بیداد میکنه واز بازنشستگان دعوت به کار میشه،یک فردی که ۳۰ سال کار کرده واقعا توانایی کار کردن با این بچها رو داره،خداییش خدا شفاتون بده.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مدارس هیات امنایی فقط شدن راهی برای درآمدمدیران .هیچ خرجی واسه مدارس انجام نمیدن فقط فاکتورسازی الکی برای خروج پول ازحساب مدرسه .ی سری به دبیرستان هیات امنایی .. بزنید دوسرهیات امنایی هست اما مدرسه دهات وروستا هم ازآنجا آباد تراست .مدیراجازه دخالت هیات امنا رادرامورمالی نمیدهد وازجانب اداره هم حمایت میشودشکایات ما به وزارت هم به هیچ جانرسید

 • امیرعلی
  ۰ ۰

  دست همه اونایی که کار میکنن در هر زمینه ای درد نکنه. تو رو خدا یه کم شاکر باشین تا بچه ها هم پرتوقع نشن. خدایی معلم‌های غیر انتفاعی خیلی کار میکنن ولی قانع هستن. بعضی هاشون واقعا فرشته هستن بدون چیزی و توقعی زحمت میکشن. انشالله وزیران وسعت فکرشون گسترش بدن وبه معلم‌های غیر انتفاعی هم برسن.

 • ک.م
  ۰ ۰

  سلام اقای وزیر من خیلی نگرانم تو این وضعیت کرونا من چجوری بچه خودمو که هم بیماری اسم داره بزارم بره مدرسه .تو رو خدا یه فکری به حال بیماران بکنین .....با تشکر .

 • زهرا
  ۰ ۰

  من یک معلم هستم و دلسوز دانش آموزام هستم امیدوارم دولت روی یادگیری تخصص برای دانش آموزان کاری کند که اگه دانش آموز ادامه تحصیل نداد لااقل یک تخصص یاد گرفته باشه واز تخصص خود بتواند استفاده کند. همه که پزشک و مهندس نمی شن لطفاً برای نسل جدید کاری کنید از ما که گذشت.

 • یاسمن
  ۰ ۱

  والله معلم ها هم ا کلاس مجازی خسته شدند و میخوان حضوری باشه ولی جناب کرونا اجازه نمیده چه کار کنند سلامتی مهم تر از درس هست

 • فاطمه
  ۱ ۰

  سلام آقای وزیر با این وضعیت کرونا به فکر باز کردن مدارس نباشید سلامتی بچه ها واجبتره

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آقای وزیربه قول ووعده ای که میدهی عمل کن والاحرف زدن خیلی راحته عمل مهمه وکاربزرگی است به بازنشستگان کمک کنیدبه آن نوبخت بی خیال حقوق پایین وکم رایادآوری کن تاهمسان سازی رااجراکنه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام اگر یک روز سر کلاس در مناطق حاشیه شهر می رفت همچین حرف هایی نمی زد

 • باران
  ۰ ۰

  من کلا با بازگشایی مدارس مخالفم . تا زمانی که واکسن نزنیم همه در معرض خطر قرار داریم. بنابراین بهتره یا کلاس ها مجازی باشد یا تا یک سال هیچ تدرسی صورت نگیردو آموزش تعطیل شود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تا کشف واکسن باز شدن مدارس ممنوع. این شعار بنده.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاش امسال کلاس اولی ها سال تحصیلی نداشتند سال اینده به کلاس اول میرفتند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا دوس داری حرفیو بزنی که نمتونید بهش عمل کنید اینقد فیگور نیا که فلان میکنیم بهمان میکنیم جم کنید بابا همش حرف حرف حرف مخواید بچه هامونو بکشیم بفرسیم مدرسه مجازی هم مثل کلاسها حضوری بدرد نمخورن جم کنید دروتخته رو دکونتونو

 • یسنا
  ۰ ۰

  سلام من کلاس چهارم بودم . یه دانش آموز خیلی خوب.من خیلی علاقه دارم به ریاضی. اما متاسفانه این کرونا اومد من نتونستم فصل اشکال هندسی رو بفهمم . من اصلا از این برنامه شاد هیچی نفهمیدم . اصلا از طریق اینترنتی نمیشه درس خوند. لطفا آقای وزیر یه کاری کنید . ممنون

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری