کد خبر 448434

مرگ و میرها کاهش یافت، مبتلایان افزایش

هرچند آمار مرگ و میرهای کرونایی در خوزستان پایین آمده است اما شمار مبتلایان روزانه در حال افزایش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، بر اساس آخرین گزارش‌ها به نقل از مسئولان بهداشت و درمان استان خوزستان، 80 درصد ظرفیت بیمارستان های خوزستان تکمیل شده است. دکتر«فرهنگ کره ‌بند»، رئیس بیمارستان رازی اهواز هم از رخنه کردن شدید کرونا در خوزستان خبر داده و وضعیت بیمارستان‌های استان با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا را رو به وخامت اعلام کرده تا حدی که برای بستری بیماران کمبود تخت دارند .

درهمین حال دکتر«فرهاد ابول نژادیان»، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز با تأکید بر اینکه در چنین شرایط بحرانی اولویت ما رفع نیازها در زمینه کمبود تخت آی سی یو است، اعلام کرد: با پیگیری بسیج جامعه پزشکی خوزستان ۲نقاهتگاه در اهواز و به ازای هریک از شهرستان‌های استان نیز یک نقاهتگاه از سوی سپاه راه‌اندازی و تجهیز شده است.سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به وضعیت سایر بیمارستان‌های استان در حوزه دانشگاه و دانشکده‌های دیگر گفت: در آبادان ظرفیت بیمارستان طالقانی تکمیل وبیمارستان نفت نیز وارد مدار شده، اما بیمارستان نفت از نظر تجهیزات و نیروی انسانی کارآزموده کمبود دارد زیرا آبادان در مراقبت از بیماران، بسیار زیرفشار قرار دارد، بیماران کرونایی شادگان هم که زیرپوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان هستند، زیرپوشش اهواز قرار گرفته‌اند.

دکترابول ‌نژادیان با اشاره به اینکه از ۲۶ فروردین ماه آمارمبتلایان به کرونا درخوزستان روند صعودی پیدا کرد و از ۲ اردیبهشت ماه نیز وارد پیک بیماری شدیم، اظهار داشت: هم‌اکنون ظرفیت بیمارستان‌های طالقانی و رازی تکمیل شده، بعد از آن یک بلوک یکصد تختخوابی از بیمارستان «سینا»ی کارون وارد مدار شده که به‌دلیل نیاز به تخت آی سی یو، یک بخش سی سی یو در این بلوک تغییر کاربری داده و به‌ای سی یو تبدیل شده است.

درهمین حال دکتر«علی احسان پور»، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هم به خبرنگار ما گفت: تمام تلاش ما ارائه خدمات بهتر به بیماران است، اما با توجه به افزایش مبتلایان، برای بستری بیماران در اتاق‌های ویژه با کمبود تخت و دستگاه‌های کمک تنفسی مواجه شدیم که در صدد رفع این کمبودها هستیم.وی در حالی که آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا در استان را بالا نمی‌داند و معتقد است نسبت به زمان شیوع آن پایین هم است؛ افزود: خوشبختانه کاهش آمار مرگ و میر به‌دلیل مراقبت‌های خوبی بوده که از طرف کادر درمان انجام گرفته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تأکید براین که به نیروهای بیشتر و آموزش دیده برای بخش مراقبت‌های ویژه نیاز داریم، ادامه داد: در تعدادی از بیمارستان‌ها با کمبود دستگاه کمک تنفسی مواجه شدیم که خوشبختانه 20 دستگاه جدید ونتیلاتور تاکنون به دست ما رسیده و به بیمارستان‌هایی که نیاز بوده ارسال شده است، اما با توجه به افزایش بیماران به دستگاه بیشتری نیاز است.

دکتر احسان‌پور کمبود پرستار آموزش دیده در بخش مراقبت‌های ویژه را تأیید و خاطرنشان کرد: از وزارت بهداشت درخواست نیروهای مجرب و آموزش دیده در بخش مراقبت‌های ویژه کردیم که تاکنون ۳۸ پرستار از سوی معاونت پرستاری وزارت بهداشت به خوزستان اعزام شده و از این تعداد ۱۰ پرستار به آبادان، ۱۰ پرستار به دزفول و8  پرستار نیز به نیروهای پرستاری اهواز اضافه شده‌اند.

وی به کمبود تجهیزات پزشکی هم اشاره کرد و یادآور شد: تجهیزات پزشکی بستگی به میزان ابتلای بیماران دارد، اکنون که تعداد مبتلایان بالا رفته با کمبود یک سری از تجهیزات درمانی مواجه شدیم که این کمبودها درحال فراهم شدن است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباره بیمارستان‌هایی که بیماران کرونایی را پذیرش می‌کنند، گفت: درحال حاضر بیمارستان‌های قدیم آیت‌الله طالقانی، سلامت، میلاد تأمین اجتماعی و بقایی ۲ در اهواز و بیمارستان سینا در شهرستان کارون در حال پذیرش بیماران کرونایی در خوزستان هستند، در صورتی که بیمارستانی تکمیل ظرفیت شده باشد، بیمار به بیمارستان دیگری اعزام خواهد شد.

به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خوزستان ناشی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط اصناف، مردم و ادارات و همچنین افزایش بیماریابی است. مطابق برآوردها و در نتیجه‌ بررسی نرخ موارد بستری مبتلایان به کرونا تا ۳۰ خرداد ماه شهرهای آبادان، امیدیه، اندیمشک، ماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر و مسجدسلیمان در وضعیت قرمز قرار داشتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری