کد خبر 445609

رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کفن و دفن فوتی‌های کرونا

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: به مردم تهران اطمینان می دهیم در کنار رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی، ابعاد شرعی کفن و دفن در سازمان بهداشت زهرا(س) رعایت می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا زالی، در دیدار با مدیرعامل و پرسنل سازمان بهشت زهرا(س)، با اشاره به نقش بی بدیل این سازمان برای مقابله با بحران کووید ۱۹، تصریح کرد: قبل از بحران کرونا هم نحوه مدیریت بهشت زهرا نماد مدیریتی عالمانه و هوشمندانه در تسریع امور و رضایتمندی مراجعان محسوب می شد، طبیعی است چنین مدیریتی در برخورد با بحران متفاوت، بیشتر جلوه پیدا می کند.

وی ادامه داد: این بحران محک و سنجه مدیریت تطبیقی در کشور و به طور اخص در استان تهران بود، تیم سازمان بهشت زهرا سرافراز و رو سپید بود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه افرادی که به آرامستان ها مراجعه می کنند در اوج سوگواری بسیار متالم هستند، تصریح کرد: در اینچنین غلیان هیجانات منفی فرد، صحبتی از رضایتمندی و توجه به فرآیند محوری، ممکن است گزاف باشد، اما وقتی مردم متاثر از مدیریت هوشمندانه و منظم بهشت زهرا تقدیر می کنند، این بسیار ستودنی است.

زالی افزود: تاکنون به رغم تراکم شدید کار در بحران کرونا، حتی یک مورد گزارش مبنی بر انجام نشدن امور یا موکول آن به زمان دیگر در بهشت زهرا مشاهده نشد. این  نشان می دهد اوج کرامت و تکریم خانواده سوگواران صورت گرفته است.

وی با اشاره به شرایط موجود در آرامستان و تدفین غریبانه فوتی ها توسط بازماندگان بر اثر کرونا، ادامه داد: اگر کارکنان بهشت زهرا وارد عمل نمی شدند، کار بر روی زمین می ماند چون برخلاف شرایط معمول باید از نزدیکی خانواده ها به متوفیان جلوگیری می شد. حرف از حماسه آفرینی در این سازمان مستند است و کلامی احساسی نیست.

زالی بیان کرد: یکی از نقاط داغ برای گسترش بیماری در اپیدمی ها آرامستان ها هستند، چراکه رعایت پروتکل های بهداشتی در میان افراد متالم و متاثر بسیار کمرنگ است. اوج رعایت ملاحظات بهداشتی در بهشت زهرا به نقطه ای رسید که نه تنها این آرامستان به نقطه شیوع این بیماری تبدیل نشد بلکه به عنوان نقطه ای امن در کاهش و تقلیل ابتلا عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه این موضوع یک افتخار بین الملی است، گفت: تمامی کارها در سازمان بهشت زهرای تهران بر اساس نظم و اصول حاکم بر کرامت، رسومات و تشریفات بدون کاستی صورت گرفت که تبلور و تجلی یک زنجیره مدیریتی کامل است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، عنوان کرد: رعایت پروتکل های بهداشت و صیانت از شهروندان که برنامه راهبردی این سازمان بود، به خوبی محقق شد. در این بحران هیچ دغدغه ای در خصوص سرایت بیماری از آرامستان در ذهن اعضای ستاد نبود.

وی صیانت از پرسنل بهشت زهرا را نیز امری بسیار مهم دانست و اظهار کرد: به دلیل شتاب و چالش هایی که در اپیدمی ها وجود دارد، یکی از گروه های آسیب پذیر، پرسنل آرامستان ها است. انجام ۵ مرحله غربالگری در سازمان بهشت زهرا گام بسیار مهمی محسوب می شود. اقدامات بهداشتی در این آرامستان باید مستند و در مجلات بین المللی چاپ شود.

زالی در ادامه این دیدار برای ثبت علمی این افتخار بهداشتی اعلام آمادگی کرد و گفت: برخی از گروه ها و اقشار خدمت رسان خوشنامان گمنامند. حماسه آفرینی آنها را باید به مردم نشان دهیم.

وی تصریح کرد: پیوست عالمانه آکادمیک در میان گروه مدیریتی و خدماتی سازمان بهشت زهرا به خوبی دیده می شود.

زالی در پایان بر کاربرد لفظ حماسه آفرینی در مجموعه بهشت زهرا تاکید کرد و گفت: به طور ویژه از رئیس و کارکنان این سازمان قدردانی می کنم. اشتراک نگاه جهادی و علمی موجب شد، آرامستان بهشت زهرا تبلور یک حماسه ملی و فراملی باشد.

در ادامه فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، در جمع کارکنان خدوم این سازمان حضور یافت و ضمن تقدیر و تشکر از تلاشگران این حوزه برای مقابله با کرونا، خطاب به آنها گفت: وظیفه خود می دانم از طرف اعضای ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از مساعی، تلاش های ارزنده شبانه روزی، سخت کوشانه و جهادی برادران و خواهران در بهشت زهرا قدردانی ویژه داشته باشم.

وی ادامه داد: پرسنل بهشت زهرا، حماسه آفرینان ایثارگری هستند که با تلاش مضاعف، رضایتمندی را بر دل و روح جریحه دار خانواده های متوفیان که سوگوارانه و با غم و اندوه به آنها مراجعه می کردند، نشاندند. 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، عنوان کرد: یکی از گروه هایی که پیشتاز خدمت رسانی برای مقابله با کرونا در شهر تهران بودند و بسیار خوش درخشیدند، کارکنان سازمان بهشت زهرا هستند، باید به آنها خداقوت گفت.

زالی با اشاره به لزوم پرداختن بیش از پیش به نقش پرسنل این سازمان در رسانه ها، اظهار کرد: هر چه در رسانه ها، به ویژه رسانه ملی از تلاش های آنها یاد شود، باز هم  کافی نیست، زحمات کارکنان بهشت زهرا به قدری برجسته و ستودنی است که زبان از تقدیر آنها قاصر است.

وی سختی کار پرسنل این سازمان را کنار مسئولیت معمولشان، تطهیر و تدفین پیکر متوفیان بر اثر کرونا اعلام کرد و افزود: در این بحران آنها حتی از دیدن خانواده هایشان نیز محروم بودند، اما نه تنها در ایران این کار به یک کار ممتاز خدماتی تبدیل شد، بلکه این افراد یک حماسه بین المللی آفریدند و دست مریزاد ویژه باید به آنان گفت.

زالی با بیان اینکه انجام کار کارکنان در بهشت زهرا چه در ابعاد تطهیر، تغسیل و تکفین بسیار پیچیده است، گفت: در کنار همه تلاش های سختی که انجام شد، دو موضوع مورد غفلت واقع نشد و آن هم حفظ کرامت متوفیان است. به رغم اینکه بیماران عفونی بودند، خطر سرایت وجود داشت و کار با اینها جسارت متفاوتی می خواست، اما باز هم در این مورد کوتاهی رخ نداد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، ادامه داد: دومین نکته جامعه ایرانی و اسلامی، علاوه بر حفظ مسائل انسانی، دغدغه وابستگان متوفیان وجود کاستی های شرعی در جریان کار غسل دادن و کفن و دفن متوفی است. در این خصوص اطمینان خاطر به مردم تهران می دهیم در کنار رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی، ابعاد شرعی، انسانی و حقوق مربوط به متوفیان در حداکثر استاندارد انجام می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر