کد خبر 444158

رمز و رازهای موفقیت در امتحانات آنلاین

آزمون آنلاین را همچون حضوری جدی بگیرید و فقط به فکر کسب نمره قبولی نباشید تا سال آینده دچار مشکل نشوید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، امتحانات پایان سال شروع شده اما با توجه به شیوع بیماری کرونا، حال و هوای متفاوتی نسبت به سال‌های قبل دارد. امتحانات امسال برای عده‌ای از دانش‌آموزان به صورت غیرحضوری و برای پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود. در ادامه یک سری توصیه‌های کلی برای موفقیت دانش‌آموزان در امتحانات مطرح می‌شود و چند نکته‌ای هم درباره امتحانات آنلاین خواهم گفت.

  اولویت اول‌تان کتاب درسی باشد

باتوجه به برنامه امتحانی ارائه شده توسط مدرسه، برای خودتان برنامه‌ای مدون تنظیم و فصل‌های کتاب را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید. در هر روز قسمتی از آن را مطالعه و همزمان نمونه سوالات دوره‌های گذشته را نیز بررسی کنید. در ضمن و با توجه به این‌که در امتحانات نهایی طراحان نگاه ویژه‌ای به متن کتاب و تمرین‌های کتاب درسی دارند، مطالعه کامل کتاب درسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  دشمنان تمرکز را بشناسید

روزهای قبل از امتحان هر چیز را که باعث حواس‌پرتی می‌شود، کاملا کنار بگذارید زیرا توجه به دیگر چیزها باعث از بین رفتن تمرکز شما می‌شود. کاهش تمرکز روی درس، خود به خود اضطراب به وجود می‌آورد. همچنین اوراق امتحانی نوبت‌های گذشته خود اعم از ترم و نیم‌ترم و ماهانه و ... را مجدد مرور کنید تا اولا نوعی مرور کرده باشید و ثانیا، اشتباهاتی را که در آن زمان مرتکب شده‌اید، مجدد تکرار نکنید.

  شب بیداری مفید نیست

شب بیداری و درس خواندن شبانه نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند تاثیر منفی در عملکرد یک شخص بگذارد و باعث شود استرس بیشتری را تجربه کنید. پس بهتر است در فصل امتحانات هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابید تا بتوانید صبح به موقع از خواب بیدار و با حداکثر انرژی در جلسه فیزیکی یا مجازی امتحان حاضر شوید. همچنین  روز قبل از امتحان، سعی کنید خلاصه درس، فیش برداری و فهرست نکات مهم را ‌مرور و سپس در پوشه‌ای جمع‌‌آوری کنید.

  5 توصیه برای موفقیت در آزمون آنلاین

برای دانش‌آموزانی که امسال باید در آزمون آنلاین شرکت کنند، علاوه بر رعایت نکات بالا چند توصیه دیگر ضروری به نظر می‌رسد.

  در اتاق یا محلی که قرار است آزمون بدهید، عوامل مزاحم از جمله تلفن‌ثابت، تلویزیون و ... را از خود دور کنید تا حواس‌تان پرت نشود.

  برای هر وسیله‌ای که قرار است آزمون دهید، از درستی سخت‌افزار و نرم‌افزار آن اطمینان حاصل کنید و از داشتن اینترنت مناسب مطمئن شوید تا در زمان برگزاری امتحان به مشکل نخورید.

 به نظر می‌رسد که متاسفانه بعضی از دانش‌آموزان، آزمون آنلاین را جدی نگرفته اند و حتی به دنبال شیوه‌هایی برای تقلب هستند و بابت این اتفاق، احساس موفقیت و خوشحالی هم می‌کنند. در این بین، توصیه اکید می‌شود که آزمون آنلاین را همچون آزمون حضوری جدی بگیرید چون سال بعد به پایه بالاتر خواهید رفت و اگر مطالب را به خوبی فرانگرفته باشید، دردسرهای زیادی خواهید داشت. فقط به فکر کسب نمره قبولی نباشید و بدانید باید به مطالب کل کتاب مسلط باشید تا در سال آینده دچار مشکل نشوید.

 هر چند دقیقه‌ یک بار، یک نسخه از پاسخ‌های خود را ذخیره کنید یا اسکرین شات بگیرید که اگر در حین آزمون مشکلی پیش آمد، نگران نشوید.

 حتما وسایل و مکان مطالعه را قبل از شروع آزمون، مرتب و منظم کنید. همچنین تنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان است، دم دست و مقابل‌تان قرار دهید. اصلی ترین هدف تان این باشد که برای شرکت در آزمون آنلاین، تمرکزتان را بالا ببرید تا تمام عوامل حواس پرتی را از خودتان دور کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ملیحه فراهانی
    ۰ ۰

    سلام خسته نباشید... مطالب خوبی بود و کاملا کاربردی بود... منتها برای دانش آموزی که انگیزه زیادی داره برای درس خوندن حتی بصورت انلاین و تنهایی خوبه... ولی برای بچه هایی که تو مدرسه هم بزور معلم درس می خوندن و خیلی انگیزه ندارن... خیلی نمی تونه موثر باشه... بنظرم حضور معلم هس که بچه ها رو وادار به درس خوندن می کنه... حتی تو این روزایی که بچه ها تو خونه هستن، حضور یک معلم و پیگیری اون هست که باعث میشه که بچه ها یکم تمرین کنن، حتی برای قبولی هم که شده یکم درس بخونن... مثلا اگه معلمی باشه که هر روز باهات تمرینارو چک کنه، تمام مطالب درسی که عقب موندی رو بهت یاد بده، بگه که چه مباحثی مهم هست یا از چه مباحثی سوال میاد .. انگیزه زیادی برای درس خوندن پیدا می کنن...من خودم معلم خصوصی رو تو این دوران به هرچیزی ترجیح میدم که هم تنبل نشم و بتونم درس بخونم و هم کمکم کنه که حداقل برای سال بعد پایه ضعیفی نداشته باشم... یعنی اگه دغدغه ای هم داشته باشم برای سال بعد و کتابای جدیدم باشه تا مشکلات درسی سال قبلم.. خودم با سرچ معلم خصوصی تو گوگل تونستم یک سایت معتبر پیدا کنم برای گرفتن معلم ... چون بشدت نگران هستم و نمی خوام با طولانی خونه نشستن پشتم باد بخوره و تنبل بشم...