{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 438077

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: نظام رتبه‌بندی معلمان باید تبدیل به قانون شود تا امکان تغییر در آن بر اساس سلایق افراد وجود نداشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سید محمدجواد ابطحی در خصوص نظام رتبه‌بندی معلمان که دولت باید لایحه آن را به مجلس ارائه کند، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه قید شده که دولت باید برای نظام رتبه‌بندی معلمان لایحه بدهد چراکه اگر قانون نشود این امکان وجود دارد که دولت‌های بعدی یا وزرای مختلف قصد داشته باشند آن را در شرایط مختلف با سلایق خود تغییر دهند، به همین دلیل باید لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان تبدیل به قانون شود تا امکان تغییر پیدا نکند.

وی افزود: هنوز این لایحه ارائه نشده است و بخشنامه‌ای سال گذشته به نام نظام رتبه‌بندی داده شد که مورد اعتراض همه قرار گرفت و در کمیسیون آموزش با وزیر آموزش و پرورش در این خصوص صحبت شد و تذکر داده شد که این شیوه رتبه‌بندی معلمان صحیح نیست.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی، گفت: امسال نشست مشترکی با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و نماینده تشکل فرهنگیان و کمیسیون آموزش و تحقیقات برگزار شد که مقرر شد موارد خواسته شده برای نظام رتبه‌بندی معلمان در لایحه آورده شود که البته هنوز عملی نشده است.

ابطحی ادامه داد: عمر مجلس دهم رو به پایان است و فرصت بررسی این لایحه در صورت ارائه شدن را ندارد، اما حتماً باید مجلس یازدهم یکی از مطالباتش در حوزه فرهنگیان این باشد که نظام رتبه‌بندی معلمان را قانونمند کند و از دولت بخواهد که لایحه را ارائه کند.

نظام رتبه‌بندی معلمان، سبب رقابت علمی میان فرهنگیان می‌شود

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: تحقق نظام رتبه‌بندی معلمان از نظر علمی تأثیر زیادی دارد و رقابت خوبی میان فرهنگیان در سطوح مختلف رخ می‌دهد و آگاهی و مهارت‌های معلمان بالا می‌رود. یکی دیگر از مزایای نظام رتبه‌بندی معلمان بالا رفتن سطح رفاه و معیشت آنان است. برای مثال بسیاری از فرهنگیان که هم‌اکنون با مدرک دکتری در آموزش و پرورش مشغول به کار هستند با اجرای نظام رتبه‌بندی، ۸۰ درصد از حقوقِ اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را دریافت خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: هر مملکتی که بخواهد در زمینه‌های مختلف حتی مسائل اقتصادی و تولیدی به پیشرفت برسد باید در وهله اول به آموزش و پرورش توجه کند. یکی از نگرانی‌ها در مورد کرونا این است که وقفه علمی ایجاد کرده و دانش آموزان با اطلاعات علمی کمتر به مقاطع بالاتر می‌روند. بنابراین نگاه مسئولان کشور باید این باشد که معلم محور توسعه است و از هر نظر دستگاه آموزشی کشور باید قوی باشد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رتبه بندی برای معلمان اسفند۹۸ از اخکام حذف شد!

 • سمانه
  ۰ ۰

  پس معلم ابتدایی اگر توان مالی نداشته باشد در دانشگاه پیام نور و آزاد مدرک بگیرد بمیرد؟ فکری بحال ادامه تحصیل معلمان ابتدایی در دانشگاه دولتی هم بکنید. چون اگر قبول شویم کلاس ها در طول ایام هفته است و باز معلم ابتدایی از ادامه تحصیل جا میماند. چون به شخصه بنده توان مالی ادامه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی را ندارم و به شدت دوست دارم مدرکم را بگیرم.

 • فرهنگی
  ۰ ۰

  رقابت علمی که هیچ رقابت پولی میشه!!!!!!!!!!

 • فریبرز
  ۰ ۰

  بالاخره این رتبه بندی باید تا کی ورد زبانها باشد و هیچ خبری از اجرای ان نباشد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری