{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 437932

پس از روزها که سازمان ثبت احوال در این چالش قرار گرفته بود که چرا آمار مرگ ومیر زمستان۹۸ و فروردین۹۹ را اعلام نمی کند، سرانجام طی دوروز گذشته این آمار روی سایت این سازمان قرار گرفت و با توجه به ماجرای کرونا و برخی شائبه ها درباره تعداد قربانیان این ویروس، طبیعتا ذهن ها به سمت و سوی مقایسه این آمار با سال های گذشته سوق پیدا می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، بررسی ها حاکی از این است که آمارمرگ ومیر فقط در زمستان98  در مقایسه با همین آمار در زمستان های97 و 96 در برخی از استان ها همچون تهران، قم، مازندران و گیلان که از کانون های مهم کرونا بودند، تفاوت های معناداری را به ذهن متبادر می کند. در جدول زیر آمارمرگ و میر در سال های 96 و97 و98 در کنار هم آمده است:

 زمستان کم سفر

این آمارها در شرایطی رقم خورده است که با آغاز ماه اسفند و اعلام رسمی مبتلایان به کرونا در کشور به نوعی با کاهش سفرها و طبیعتا کاهش تعداد جان باختگان جاده ای روبه رو بوده ایم چنان که آمارهای پلیس نیز در چند وقت اخیر از تصادفات جاده ای همین موضوع را تایید می کند. درعین حال بررسی این آمارها در نگاهی کاوشگرانه تر  و جامع به همه استان ها بیشتر به ما کمک می کند که به ارزیابی دقیق تر کرونا بپردازیم. اما با نگاهی کلی به افزایش معنادار در برخی استان ها بر می خوریم که در دو زمستان 98 با 97 در قم آمار فوت شدگان 48 درصد، در گیلان 33 درصد، در مازندران 22 درصد با افزایش مواجه بوده است. در شرایطی که مقایسه آمارهای 97 با 96 همان طور که از جدول هم بر می آید چندان معنادار نیستند.

افزایش18هزارنفری فوتی ها

به هر روی از ارقام جدید ثبت احوال برمی آید تعداد مرگ ومیرهای سال98 نسبت به سال قبل از آن نیز 18هزارو147نفر بیشتر بوده که البته ماجرای کرونا در کشور از بهمن و بیشتر در اسفند شیوع یافته است. طبق اعلام ثبت احوال در سال ۹۸ ، ۳۹۵ هزار و ۳۹۲ نفر و در سال ۹۷،  ۳۷۷ هزار و ۲۴۵ فوتی ثبت شده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری