{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 435943

از امروز هیچ شهروندی نمی‌تواند بدون ماسک وارد مترو شود. این یک هشدار جدی برای حدوداً ٥٠ درصد شهروندانی است که در این مدت پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگرفته و بدون دستکش و ماسک در خیابان‌ها تردد کرده یا از حمل‌ونقل عمومی استفاده کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، امروز البته درباره طرح‌های ترافیکی که حدوداً یک‌ماه است تعطیل شده و علت افزایش ٧٥ درصدی ترافیک در نقاط مرکزی پایتخت هم معرفی می‌شود، تصمیم‌گیری خواهد شد. ظاهراً قرار است با تغییر ساعات اجرای طرح بزودی شاهد از سر گرفتن طرح‌های ترافیکی در محدوده مرکزی شهر باشیم. به گفته محمدعلیخانی، عضو شورای شهر در طرح جدید تدابیری اندیشیده شده که کارکنان ادارات قبل از ساعت ۸ در طرح حضور یابند و از ساعت ۲ تا ۴ بدون هزینه خارج شوند. با این توصیف استفاده از مترو که در روزهای اخیر بنا به‌گفته علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای تهران به ٥٧٠ هزار نفر افزایش یافته، با آمار بالاتری مواجه خواهد شد. در روزهای اوج کرونا در تهران اگرچه حمل‌ونقل عمومی تعطیل نشد، اما تعداد مسافران به‌طور روزانه به کمتر از ١٠٠ هزار نفر رسید که با اجرای مرحله اول بازگشایی‌ها برای مشاغل کم خطر، این آمار به حدوداً ٣٠٠ هزار نفر افزایش یافت و حالا در مرحله دوم، درحالی که هنوز مرحله سوم بازگشایی‌ها برای شروع به‌کار مشاغل پر ریسک اجرا نشده، عدد به حدود ٦٠٠ هزار نفر رسیده است! نگرانی‌ها البته زمانی اوج می‌گیرد که اجرای دوباره طرح ترافیک در نقاط ممنوعه، استفاده از خودروهای شخصی را کاهش داده و استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی را بشدت افزایش دهد. در این صورت آیا باید منتظر افزایش تعداد مترو سواران به روزهای عادی، یعنی حدوداً یک میلیون و ٨٠٠ هزار نفر مسافر روزانه باشیم؟! البته آن‌طور که استاندار تهران گفته تا زمانی که مقدمات حفاظت فیزیکی در حمل‌ونقل عمومی افزایش نیابد، طرح ترافیک اجرایی نمی‌شود. انوشیروان محسنی بندپی درباره نرخ مصوب ماسک می‌گوید: «قطعاً قیمت ماسک‌ها در ورودی مترو و ایستگاه اتوبوس 2 تا 5 هزار تومان خواهد بود و کسانی که قصد استفاده از حمل‌ونقل عمومی را دارند می‌توانند با تهیه ماسک‌های خانگی به این شیوه که از پارچه کتان یا نخی استفاده کنند و داخل آن دستمال کاغذی بگذارند از حمل‌ونقل عمومی بدون هیچ مشکلی استفاده کنند.»

 اجرای طرح اجباری شدن ماسک در مترو یکی از راهکارهایی است که قرار است تضمین‌کننده سلامت شهروندان در این شرایط باشد، اما اگر شهروندی همکاری نکند و ماسک خود را در طول سفر برداشته و با تلفن همراه یا با دیگران شروع به صحبت کند، نمی توان امیدی به موفقیت این طرح داشت! فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو با بیان اینکه به‌هیچ وجه اجازه ورود افراد بدون ماسک به داخل مترو داده نمی‌شود  می‌گوید: برای اینکه همه شهروندان بتوانند از ماسک استفاده کنند، در مرحله اول در ۲۵ ایستگاه پر مسافر که بیش از ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان در آنها تردد می‌کنند، ماسک با قیمت مصوب عرضه می‌کنیم، این ایستگاه‌ها شامل تهران (صادقیه)، کرج، گلشهر، امام خمینی(ره)، شهرری، پانزده خرداد، تئاتر شهر، میدان آزادی، بیمه، آزادگان، میدان محمدیه، شادمان، سعدی، فرهنگسرا، فردوسی، خیام، پایانه جنوب، جوانمرد قصاب، میدان انقلاب اسلامی، حسن آباد، شهدای هفتم تیر، شهید نواب صفوی، دروازه دولت، میدان شهدا و سبلان است که بتدریج بر تعدادشان افزوده می‌شود. شهروندانی که در این دو هفته از مترو استفاده کرده‌اند از خلوتی قطار شهری رضایت داشته‌اند، بسیاری از آنها در نبود تاکسی‌ها به اجبار به سراغ مترو رفته‌اند و جالب اینکه با وجود برگشت دوباره دستفروشان اما اغلب مسافران صندلی برای نشستن داشته‌اند، آنها می‌گویند که بیشتر مسافران از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند. در این مدت تعداد مسافران تاکسی‌ها ٨٠ درصد کاهش یافته است، در حوزه اتوبوسرانی نیز مردم تمایل چندانی به استفاده از اتوبوس‌ها ندارند. آن‌طور که محمود ترفع، مدیرعامل اتوبوسرانی گفته است، ریزش مسافران اتوبوس موجب کاهش شدید درآمد آنها از محل خرید بلیت شده است.بنابراین سؤال اینجاست چرا با وجود مد‌های مختلف حمل و نقل، مردم بیشتر از مترو استفاده می‌کنند؟! افزایش کرایه‌های تاکسی بویژه در مسیرهای طولانی و همین‌طور سرشکن کردن کرایه بین سه مسافر در تاکسی‌ها علی‌رغم غیر قانونی بودن، البته در این بی‌رغبتی بی‌تأثیر نبوده است! از طرفی اتوبوس‌های دربستی هم با کرایه مصوب و رعایت پروتکل فاصله اجتماعی توانسته‌اند مسافران اتوبوس‌های شهری را به‌سمت خود جذب کنند.

 

 

ارسال نظر

  • پیام
    ۰ ۰

    خیلی کار خوبی کردن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری