کد خبر 435748

معاون کل وزیر بهداشت:

روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده است

معاون کل وزیر بهداشت و درمان گفت: روند بیماری کرونا در کشور نزولی شده و هفته آینده اسامی شهرستان های سفید در کشور اعلام می شود ولی مردم همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، ایرج حریرچی پنجشنبه شب در جلسه ستاد کرونای استان قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: شرایط کشور عادی نیست و با یک بیماری و انتقال گسترده می‌تواند کشور را به شرایط قبلی بازگرداند و ما را به بحران دیگری برساند.

وی بیان کرد: مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت‌ها شرایط عادی شده و از رعایت پروتکل‌های بهداشتی خودداری کنند زیرا هنوز در بیمارستانها در حال مقابله و درمان بیماری هستیم.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: سه استراتژی باید در این شرایط مورد توجه همه شهروندان باشد و همه اقدامات در این جهت تعریف شود تا به وضعیت حاد نرسیم در غیر این صورت محدودیت‌ها اعمال می‌شود.

وی اضافه کرد: باید رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه به نکات بهداشتی در بازگشایی اماکن به دقت مورد توجه قرار گیرد تا در کنار آن کسب و کارها بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و این توجه حتی از گذشته هم بیشتر باشد و در رفت و آمدها لحاظ شود.

حریرچی تصریح کرد: همه کشورهای موفق در مبارزه با کرونا نسبت به شناسایی افراد مبتلا جدی بوده اند و ما نیز باید این استراتژی را مورد توجه قرار دهیم و با غربالگری و تست افراد نگذاریم افراد آلوده مشکل ساز شوند.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: نکته سوم این که همه کسانی که با بیماران کرونایی تماس داشته اند حتماً باید مورد تست و غربالگری قرار گیرند زیرا می‌توانند افراد زیادی را آلوده کنند و این دغدغه جدی است.

حریرچی اظهار داشت: خوشبختانه در استان قزوین اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و منطقه‌ای که در اسفند ماه شرایط خوبی نداشت و آمار بالایی ثبت شده بود امروز به شرایط عادی و کنترل شده رسیده که مرهون تلاش کادر درمانی و پزشکی و همکاری و تعامل مردم و مسئولان است.

وی اضافه کرد: دو ماه است مدارس و دانشگاه‌ها که برای ما بسیار مهم هستند و نیز مراکز کسب و کار، بازار، مساجد و نمازهای جمعه تعطیل شده تا بتوانیم بیماری را مدیریت کنیم و امرو.ز اگر دچار اطمینان و غرور کاذب شویم به روزهای قبل بازخواهیم گشت.

حریرچی یادآور شد: کشور را به مناطق سفید، زرد و قرمز تقسیم بندی کرده ایم و هر شهرستانی که به سمت بهبود شرایط و کاهش بیماران مبتلا برود و در کمتر از دو هفته تنها ۴ بستری داشته باشد در وضعیت سفید قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: هر شهرستانی که سفید اعلام شود محدودیت‌ها برداشته شده و بازگشایی مراکز تعطیل شده بیشتر می‌شود و برای نمونه ورزشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها هم می‌توانند فعال شوند.

حریرچی اضافه کرد: البته هر شهرستانی که شرایط سفید دارد اگر شهروندانش نکات بهداشتی را رعایت نکنند و بی احتیاطی شود و شاهد افزایش بیماری باشیم بلافاصله زرد اعلام شده و محدودیت‌ها ر ا اعمال می‌کنیم لذا بهتر است شهروندان مناطقی که زرد یا سفید است نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به عادی شدن شرایط که در اکثر بیمارستانها ایجاد شده باید به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی کنیم که بخش‌های دیگر مراکز درمانی آلوده ویروس نشود.

معاون کل وزیر بهداشت یادآور شد: تا زمانی که حتی یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا داشته باشیم شرایط عادی نیست و باید مردم مراقبت کنند و امیدواریم بتوانیم با مشارکت مردم بر ویروس غلبه کنیم.

بیمارستانها عاری از آلودگی است

حریرچی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه یک ترس کاذبی در برخی بیماران که نیازمند مراجعه به درمان هستند ایجاد شده که از مراجعه به بیمارستانها نگران هستند و فکر می‌کنند آلودگی وجود دارد ولی ما اطمینان می‌دهیم که هیچ آلودگی در بیمارستانها نیست و کسانی که بیماری حادی دارند نباید جان خود را به خطر انداخته و از مراجعه برای درمان خودداری کنند.

فرسودگی تخت‌های بیمارستانی قزوین بالاست

وی در خصوص وضعیت درمانی استان هم گفت: میانگین سرانه تخت در کشور به ازای یک هزار نفر ۱.۷۲ صدم و در استان قزوین ۱.۶۵ صدم است و فاصله شما زیاد نیست ولی آمار تخت‌های فرسوده شما بالاست که باید برای بازسازی و نوسازی آن کمک کنیم.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: البته در این میان دانشگاه علوم پزشکی قزوین از دانشگاه‌های بزرگ و مهم است و ما هم کمک می‌کنیم تا طرح‌های توسعه بیمارستانی را اجرا کنید.

۹۰ درصد بیماران در استان باید درمان شوند

وی اضافه کرد: با امکانات خوبی که دارید سیاست ما این است که باید ۹۰ درصد بیماران در داخل استان درمان شوند و بجز جراحی‌های خاص در بقیه موارد نیازی نیست که اعزام بیمار داشته باشید.

حریرچی گفت: از ما بخواهید تجهیزات شما را تکمیل کنیم تا همه بیماران در داخل استان درمان شوند و کسی به تهران و سایر استان‌ها برای معالجه مراجعه نکند.

معاون کل وزیر بهداشت قرار است از بیمارستان بوعلی قزوین هم بازدید کن

بیشتر بخوانید
ارسال نظر