کد خبر 434361

کرونا در کیش تمام نشده است

در این روزها در رسانه‌های ملی ومنطقه‌ای دوتیتر باهم گفت‌و‌گو داشتند.تیتر اول «کیش، کرونا را مات کرد» و تیتر دوم «کیش، مات کرونا شد». برخی هم تیتر زدند «کیش جزیره عاری از کرونا». «کرونا در کیش، تمام شد» شکل افراطی‌تر تیتر در برخی از رسانه‌های برخط پرمراجعه بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران،  همه این تیترها احساسی وجنجالی بود. دکتر رضانیا در مصاحبه با رسانه‌ها ضمن اعلام این خبر که بیماران بستری در بخش حاد تنفسی بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش به صفر رسیده است، بدرستی تشریح کردند که این به معنای «مات کردن کرونا در کیش»، «عاری شدن کیش از کرونا»، «تمام شدن کرونا در کیش» و «مات شدن کیش دربرابر کرونا» نیست. این مصاحبه مصادف شد با خبر دیدار دکتر مظفری رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و ارائه گزارش اقدام‌های شورای سلامت جزیره در مسیر مدیریت ومقابله با ویروس کرونا. در این دیدار شاه‌بیت سخن دکتر جهانگیری این بود که «کیش در مدیریت و مقابله با ویروس کرونا می‌تواند الگویی برای کشور باشد».کرونا در کیش تمام نشده است. اتفاقاً در کمین است.» کیش، سرعت شیوع کرونا را کم» و«اندازه اپیدمی را کوچک» کرده است. در «منحنی اپیدمی تأخیر» ایجاد کرده است. در جزیره «کرونا تمام نشده است». کیش، جزیره عاری از کرونا نیست. بین کنترل سرعت شیوع وکوچک کردن اندازه اپیدمی با تمام شدن کرونا فرسنگ‌ها فاصله است. بین این دو مفهوم اشتباه نکنیم.

سیاست شورای سلامت همچنان بیماریابی فعال، رهگیری و ردیابی موارد در تماس با بیماران مثبت، قرنطینه افراد دارای ارتباط با بیمار کرونایی و درمان بیماران مثبت است. نباید توصیه سازمان بهداشت جهانی را فراموش کنیم: «بیماریابی فعال کنید. موارد در تماس با بیماران را رهگیری و ردیابی کنید. قرنطینه کنید. درمان کنید. نگران این هستم که با بیان این باور غلط مردم دچار رفتارهای پرخطر شوند. تلاش جدی خواهیم داشت تا مانع شکل‌گیری این احساس نادرست در فضای عمومی جزیره شویم که «کرونا تمام شده است»، این باور، باور بسیار خطرناکی است. آسیب زاست. تغییر رفتار به نفع گسترش ویروس ایجاد می‌کند. نداشتن بیمارمثبت بستری در بیمارستان پیرو سیاست انتقال بیمار خوش حال از بیمارستان به نقاهتگاه برای ادامه درمان است. والبته «کنترل سرعت شیوع»، «کوچک کردن اندازه اپیدمی» و «ایجاد تأخیر در منحنی اپیدمی»، «دستاورد بزرگی» بود که با تلاش شبانه روزی و هوشمندانه پرسنل بهداشت و درمان جزیره به‌دست آمد. همت بلند و ستودنی مردان و زنان از خود گذشته در«شورای سلامت»، «مرکزتوسعه سلامت» و «بیمارستان کیش» را با ترویج و فرهنگ‌سازی برای رعایت رفتارهایی که حافظ این دستاورد است ارج نهیم. قطعاً فریاد پایان کرونا در کیش نمی‌تواند حافظ این دستاورد باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • farshad salehi
    ۰ ۰

    به جای این حرفا بگویید " انشالله که این روند محفوظ بماند و برای دیگر مناطق الگو باشد".