کد خبر 422917

تولید واکسن کرونا چقدر زمان می‌خواهد؟

رئیس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران گفت: ۶۷ روز از شناسایی ویروس کرونا می گذرد. تحقیقات برای تولید واکسن و دارو شروع شده اما از الان تا حدود ۹ یا ۱۲ ماه دیگر طول می‌کشد تا به واکسن آن دست پیدا کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ریچارد برنان روز شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره شرایط مقابله ایران با ویروس کرونا افزود:  البته تلاش کردیم که از همکاران ایرانی خود هم برای تولید واکسن استفاده کنیم. در مورد ابولا ۶ ماه پس از شروع بیماری، واکسن آن تهیه شد. در مورد کرونا هم تحقیقات را شتاب داده‌ایم.

ویروس کرونا جدید است و شاید باعث شگفتی باشد که اخبار این ویروس ۶۸ روز پیش به دست ما رسید و از آن آگاه شدیم و اولین مورد نیز در ایران ۱۷ روز پیش شناسایی شد. سرعت گسترش کرونا در جهان بسیار سریع است. تمام کشورها و نه فقط ایران هم با این چالش مواجه هستند. در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره ویروس کرونا داریم و از طرفی اطلاعات زیادی هم درباره آن نداریم.

برنان گفت: یکی از دشمنان مقابله با ویروس کرونا، اخبار جعلی و شایعه است. اطلاع رسانی درباره ویروس کرونا باید دقیق انجام شود.

وی ادامه داد: بر این باور هستیم که اگر اقدامات ضروری و اولویت‌دار را اجرا کنیم، می‌توانیم با این شیوع مقابله کرده و به آن خاتمه بدهیم. برای شکست دادن این ویروس همه باید دست به دست هم بدهند. اطلاعات غلط درباره ویروس کرونا، کار پزشکان و پرستاران را به شدت سخت می‌کند. به همین دلیل در چند روز گذشته، تیم سازمان جهانی بهداشت و موسسه روبرت کخ و CBC چین جلساتی با مسئولان ایران داشته‌اند. تبادل اطلاعات و تجربه‌های زیادی انجام شده است و از طرفی درس‌های فراوانی از سیستم بهداشت و درمان ایران گرفتیم.

برنان گفت: باید به پزشکان و پرستاران و کارکنان مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها خسته نباشید بگوییم و به آنها اعلام کنیم که به وجودشان افتخار می‌کنیم.

تبادل اطلاعات در زمینه کرونا مهم است

برنان درباره تبادل اطلاعات درباره کرونا گفت: تبادل اطلاعات در زمینه ویروس کرونا بسیار اهمیت دارد و این تبادل اطلاعات هم از طرف ایران و هم از طرف سایر کشورها به ایران باید انجام شود. این بیماری جدید است و تبادل اطلاعات در این زمینه بسیار مهم است.

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت از کمک‌های فنی تا زنجیره تامین را انجام می‌دهد. در سطح بین المللی نیز باید با اطلاع رسانی غلط مقابله کرد. یکی از کارهایی که در ایران می‌توانیم انجام دهیم، کمک به پیشرفت دانش ایران در زمینه ویروس کرونا است.

اولویت‌های وزارت بهداشت ایران درست و بجا است

رئیس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران درباره عملکرد وزارت بهداشت ایران در مقابله با کرونا گفت: اخبار کذب و غلط می‌تواند تاثیر زیادی بر آحاد جامعه بگذارد. زیرا در حال حاضر اطلاعاتی که خانواده‌ها نیاز دارند، این است که بدانند چطور از این بیماری پیشگیری کنند و اگر کسی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شد، چه کاری باید انجام بدهند. حضور ما در ایران، به دلیل ارزیابی سیستم بهداشتی ایران در واکنش به شیوع ویروس کرونا نیست. اولویت‌هایی که توسط وزارت بهداشت ایران مشخص شده، کاملا درست و به جا است.

وی ادامه داد: برای شکست کرونا تنها نیاز به دخالت سیستم بهداشت و درمان نیست، بلکه تمام دولت و همه جامعه باید در این زمینه مداخله کند تا بتوان آن را شکست داد. در این بازه زمانی کوتاه، وزارت بهداشت ایران پیشرفت‌های خوبی داشته است. پیشرفت‌های شگفت انگیزی در زمینه درمان و آزمایشگاه تشخیصی ویروس کرونا و اطلاع رسانی در ایران اتفاق افتاده است. همچنان کارهای زیادی قابل انجام است و وزارت بهداشت مسیر را به درستی پیش می‌رود.

کشورهای منطقه از تجربه ایران استفاده کنند

برنان در پاسخ به سوالی درباره مقایسه تجربه دیگر کشورهای منطقه مدیترانه شرقی در مقابله با کرونا نسبت به ایران اظهار کرد: تنوع کشورها در منطقه مدیترانه شرقی زیاد است و ایران یکی از قوی‌ترین سیستم‌های بهداشتی را در منطقه دارد. پیشرفت‌های ایران در زمینه مبارزه با کرونا خوب بوده است. انتظار می‌رود کشورهایی که توسعه یافته‌تر هستند، واکنش قوی‌تری در برابر کرونا داشته باشند و به همین دلیل نمی‌توان کشورها را با هم مقایسه کرد.

وی ادامه داد: بقیه کشورها در منطقه و دنیا می‌توانند از تجربه ایران در مبارزه با ویروس کرونا استفاده کنند و کارهایی که در ایران انجام شده را در کشور خود اجرایی کنند. سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر هیات‌هایی را به همه کشورها اعزام می‌کند و امیدواریم کارشناسانی از ایران هم بتوانند این هیات‌ها را همراهی کنند تا از اطلاعات و دانش ایران هم استفاده کنیم.

پشتیبانی از تامین مایحتاج ایران برای مقابله با کرونا 

رئیس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر کنترل کرونا در ایران گفت: تاریخ تجربه در حوزه سلامت نشان می‌دهد در زمان شیوع بیماری‌های عفونی برخی اقدامات و قوانین رعایت نمی‌شوند. در مورد تامین مایحتاج بهداشتی کشور چه در زمینه کیت‌های تشخیصی و اقلام بهداشتی و ماسک و ابزار آزمایشگاهی و داروها، تمام حمایت و پشتیبانی خود را می‌کنیم تا این موارد را برای جمهوری اسلامی ایران تامین کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان نماینده سازمان جهانی بهداشت چند ماهی هست که با وزارت بهداشت همکاری کرده و از سلامت مردم صیانت می‌کنیم و اقداماتی برای کاهش تحریم‌های یک جانبه انجام شده که به تامین داروهای ضروری مربوط بوده است.

قرنطینه باید بر اساس شواهد علمی باشد

برنان در پاسخ به سوالی درباره اهمیت کنترل و غربالگری و محدودیت‌های تردد در شهرها اظهار کرد: پیش از اینکه درباره قرنطینه یا محدودیت تردد صحبت کنیم، باید درباره بهداشت فردی صحبت کنیم. همان طور که بارها گفتیم، افراد باید دستان خود را بارها و بارها شست‌وشو بدهند. بنابراین دستان خود را مرتب بشوئید و شاید بتوانید از محلول‌های مبتنی بر الکل هم استفاده کنید. همچنین از دست زدن به صورت خودداری کرده و اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، از دستمال یا آرنج خود استفاده کنید و با استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده، سطوح را تمیز نگه دارید. همچنین از ترددهای غیرضروری به جز موارد ضروری، پرهیز کنید. از اجتماعات بزرگ هم خودداری کنید. این‌ها اقدامات بسیار ساده و در عین حال موثر برای جلوگیری از پیشرفت بیماری است. دقیقا به همین دلیل است که هر یک نفر از ما وظیفه و نقشی در جلوگیری از شیوع بیماری ایفا می‌کنیم.

وی ادامه داد: راه‌های متفاوتی برای اعمال قرنطینه وجود دارد و این می‌تواند یکی از راه‌های موثر برای جلوگیری از گسترش بیماری باشد. در عین حال اقداماتی که در مرزها انجام می‌شود هم می‌تواند به جلوگیری از گسترش بیماری کمک کند.

رئیس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران بیان کرد: محدودیت در تردد و قرنطینه باید بر اساس مستندات و شواهد علمی باشد. بنابراین اگر به صورت مفرد، محدودیت تردد و قرنطینه انجام شود، تاثیرات منفی روی زندگی اجتماعی و اقتصادی افراد خواهد داشت و با ضررهایی همراه خواهد بود.

نمی‌توانیم روند بیماری را پیش بینی کنیم

برنان همچنین درباره زمان عادی شدن شرایط و عبور از کرونا در جهان گفت: در هیچ جای دنیا نمی‌توانیم روند پیشرفت بیماری را پیش بینی کنیم. البته مواردی مثل رعایت اقدامات پیشگیری در این زمینه را می‌دانیم. از طرفی مردم باید اطلاعات درست و به موقع داشته باشند که در این زمینه رسانه‌ها نقش برجسته دارند و نباید شایعه و اطلاعات غلط را منعکس کنند.

وی ادامه داد: اگر اصول بهداشتی رعایت شود، می‌توان کرونا را کنترل کرد. در حال حاضر کشورهای زیادی با این بیماری درگیر هستند  نمی‌توان زمان مشخصی برای عبور از این بیماری اعلام کرد.

رییس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران در ادامه این نشست خبری اظهار کرد: در بحث‌های اطلاعاتی و علمی می‌دانیم که با چه نوع ویروس در ارتباط هستیم و ویروس‌های هم خانواده آن چیست. در حال حاضر به دنبال این هستیم که چطور جلوی شیوع آن را بگیریم و چه اقدامات شخصی می‌توانیم به کار بگیریم. مورد بعدی، شناسایی سریع بیماران احتمالی بعدی است.

به ۹ تا ۱۲ ماه برای تولید واکسن کرونا نیاز داریم

برنان درباره واکسن این بیماری نیز گفت: در حال حاضر تحقیقات زیادی در حال انجام است. تست‌های جدید آزمایشگاهی نیز انجام شده و این در حالی است که فقط ۶۷ روز از شناسایی بیماری می‌گذرد. تحقیقاتی در مورد داروهای موجود در حال انجام است تا ببینیم چقدر می‌توانند موثر باشند.

وی ادامه داد: در مورد ابولا نیز ۶ ماه پس از شروع بیماری، واکسن آن تهیه شد. در مورد کرونا هم تحقیقات را شتاب داده‌ایم. از الان تا حدود ۹ یا ۱۲ ماه دیگر طول می‌کشد تا به واکسن آن دست پیدا کنیم. البته تلاش کردیم که از همکاران ایرانی خود هم برای تولید واکسن استفاده کنیم.

ابزار شکست کرونا را داریم

برنان گفت: ابزار شکست این ویروس را در اختیار داریم و دولت و مردم این تعهد و عزم را برای شکست کرونا دارند. بخش‌های مختلفی مثل حمل و نقل و کسب و کار باید نقش خود را برای شکست کرونا انجام دهد. در نتیجه ابزار را در اختیار داریم و باید نقش خودمان را اجرا کنیم تا کرونا شکست بخورد.

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت به طور مستمر اطلاع رسانی انجام می‌دهد و اگر دانش جدیدی به دست ما برسد، حتما در زمینه آن اطلاع رسانی می‌کنیم.

آمریکایی‌ها هنوز صحبتی درباره برای کمک به ایران نکرده‌اند

رییس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران در پاسخ به سوالی در مورد دریافت کمک از آمریکا برای مبارزه با کرونا در ایران بیان کرد: مایل هستیم که همه کمک‌ها را از طرف همه کشورها بپذیریم، اما در حال حاضر هیچ گفت‌وگویی مبنی بر دریافت کمک از ایالات متحده آمریکا انجام نشده است و اگر چنین موردی باشد، باید دو طرف تمایل به دریافت کمک داشته باشند.

لوازم مراقبت‌های بهداشتی در همه دنیا دچار کمبود است

برنان درباره مراقبت از کادر بهداشتی و درمانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند نیز گفت: در بازدیدهایی که انجام شده از یک بیمارستان و یک کلینیک بازدید کردیم. در مورد هر ویروس این نگرانی را داریم که در محیط‌های درمانی شیوع پیدا کند. اقدامات ایران برای مقابله با این ویروس در مراکز درمانی شگفت انگیز است. حمایت از کادر بهداشتی و درمانی یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت ایران است. در حال حاضر در کل دنیا در مورد لوازم مراقبت‌های بهداشتی دچار کمبود هستیم.

وی ادامه داد: مصمم هستیم که با دولت ایران همکاری کنیم تا مطمئن شویم به صورت مستمر و مداوم، این لوازم به دست مردم ایران و به خصوص کادر بهداشتی و درمانی می‌رسد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران نیز در این زمینه گفت: اگر اقلام یا کالاهایی دچار کمبود است، این طور نیست که از آن آگاه نباشیم، بلکه به دنبال حل مشکل کمبود کالاهای بهداشتی هستیم.

وضعیت بیمارستان‌های ایران برای درمان مبتلایان به کرونا

کریستوف آندریاس هاملمان، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بیمارستان‌های ایران برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا اظهار کرد: امروز در هر شهر و استان، چندین بیمارستان و پایگاه سلامت برای مراقبت از بیماران مبتلا به ویروس کرونا اختصاص داده شده است. این هیات در سفر بعدی به قم خواهد رفت. از شرایط بالینی بیماران اطلاعات بسیار خوبی داریم و به طور مداوم از طرف پزشکان و پرستاران ایمیل دریافت می‌کنیم و از شرایط بیمارستان‌ها آگاه هستیم. سازمان جهانی بهداشت نیز همکاری کامل با وزارت بهداشت انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های جهانی، تامین اقلام بهداشتی در حال حاضر دشوار است. البته سازمان جهانی بهداشت نهایت تلاش خود را برای تامین این اقلام انجام می‌دهد.

پویش ملی برای شکست کرونا مطلوب است

هاملمان نیز بیان کرد: من هم در تهران زندگی می‌کنم و ۱۰ همکار ما از خارج از کشور آمدند و وزارت بهداشت ایران همکاری مناسبی با هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت داشته است. ما از بیمارستان‌ها بازدید کرده و با کادر پزشکی مستقیم صحبت کردیم و هرجا که خواستیم سر زدیم. البته سوالات زیادی وجود دارد. پویش ملی برای شکست کرونا نیز بسیار مطلوب است.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران ادامه داد: در وزارت بهداشت و خطوط مقدم افراد زیادی با ویروس کرونا مبارزه می‌کنند و اگر شبکه سازی با سازمان جهانی بهداشت وجود داشته باشد، می‌توان تجربه ایران را به سایر کشورها منتقل کرد.

انتقال تجربه ایران درباره کرونا

حمیدرضا جمشیدی، دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز در این نشست خبری بیان کرد: امروز جهان با بیماری جدیدی روبه‌روست که نیازمند همکاری‌های بین المللی است. در نتیجه به تبادل اطلاعات و تجربه‌ها از طرف سازمان جهانی بهداشت و سایر کشورها در زمینه بیماری ناشی از کرونا نیاز داریم. به همین دلیل تیم سازمان جهانی بهداشت از ۱۲ اسفند ۹۸ وارد ایران شده‌اند.

وی گفت: جلسه‌های متعددی با مدیران وزارت بهداشت ایران برگزار شده و همچنین از بیمارستان‌هایی مانند مسیح دانشوری بازدید کرده‌اند. همه بازدیدها و جلسه‌های متعدد به دو منظور انتقال تجربه ایران به دنیا و انتقال تجربه ایران به سایر کشورها در زمینه کرونا انجام شده است.

وی ادامه داد: امروز بیش از ۹۵ درصد واکسیناسیون‌های پایه در ایران پوشش داده شده و ایران یکی از بهترین سیستم‌های مراقبت‌های بهداشت اولیه در منطقه را دارد. در حال حاضر ۳۰ هزار بهورز و ۲۰ هزار مراقب بهداشتی در شهرها آماده باش هستند. طبیعی است که مانند همه کشورهای دنیا به دلیل حجم و گسترده بودن این اتفاق، نقص‌هایی وجود دارد که تلاش می‌کنیم در روزهای آینده این مشکلات برطرف شود.

دو شرط موفقیت در مبارزه با کرونا

جمشیدی گفت: بعد از چند روز اولی که به شدت تحت فشار ویروس بودیم، باید خود را جمع کرده و صحنه مبارزه با بیماری را از آی سی یو به نقطه شروع می‌کشاندیم. این نقطه شروع فضاهای عمومی و منازل مردم است. به طور طبیعی در روزهای اول، ویروس کرونا ما را مدیریت کرد، اما الان به جایی رسیدیم که ما می‌توانیم ویروس را مدیریت کنیم. شرط موفقیت ما در این مسیر، دو اصل کلیدی است. اول حضور فعال همه بخش‌های خارج و داخل وزارت بهداشت در زمینه مبارزه با کرونا و دوم مشارکت مردم است.

دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه داد: اخبار و اطلاعات نشان می‌دهد که مردم وارد صحنه درگیری با ویروس شده‌اند. البته هنوز جای کار زیادی داریم. دیشب بررسی کرده و دیدیم که برخی از مردم از فرصت تعطیلی مدارس استفاده کرده و به سمت استان‌های شمالی رفته‌اند. هنوز مراکز خرید و برخی خیابان‌ها شلوغ و پرترافیک است. افراد سوال می‌کنند چه وقتی از شر این بیماری خلاص می‌شویم و پاسخ این است که وقتی از شر این ویروس راحت می‌شویم که همه دست به دست هم داده و با این ویروس مبارزه کنیم. راهبرد غیرفعال این است که بنشینیم تا ویروس ما را آلوده کند. در حالی که باید فعالانه به ویروس حمله کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر