{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 421297

با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران و از طرفی بازار داغ سالن‌های آرایش در آستانه سال نو، با رعایت نکردن بهداشت فردی و جمعی، کرونا در کمین این مکان‌ها است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این روزها شیوع بیماری کرونا تمامی مردم جهان را نگران کرده است و کشور ایران نیز مستثنی از این ویروس نیست.

با تدبیر و همکاری مسوولان دستگاه‌های اجرایی مکان‌های عمومی از قبیل مدارس، ادارات، محیط‌های فضای سبز و پارک‌ها، اتوبوس‌های درون شهری و سایر هر روز با مواد ضدعفونی کننده شستشو داده می‌شود اما مکان‌های دیگری از جمله آرایشگاه‌های عمومی باید توسط صاحبان این کسب و کارها ضدعفونی شود.

 برای بررسی این موضوع به تعدادی از آرایشگاه‌های زنانه سطح شهر بیرجند سر زد، در برخی سالن‌ها نکات بهداشتی در خصوص پیشگیری از ویروس کرونا بر دیوار و جلوی چشمان مشتری نصب و به موضوع داغ مشتریان تبدیل شده بود.

اما در برخی سالن‌ها نیز انگار هیچ خبری از شیوع این بیماری در کشور و استان نبود، نه از محلول ضدعفونی خبری بود، نه ماسک و دستکش، یکطرف سالن در حال رنگ کردن مو، آنطرف‌تر اصلاح صورت، سمت دیگر زیبایی ناخن و تقریبا همه آرایشگران سرشان در لاک خودشان بود.

برخی مشتری‌ها با ماسک فیلتردار، برخی با دستکش و ماسک ساده، برخی نیز بدون هیچ وسیله بهداشتی وارد می‌شدند و انگار با دیدن افرادی که ماسک زده‌اند تازه به فکر می‌افتادند ویروس کرونا جدی است.

در برخی سالن‌ها نیز زنان گوش در گوش هم در صف انتظار بودند، هرازگاهی که وسواس ویروس کرونایی می‌گرفتند، از داخل کیفشان اسپری ضدعفونی کننده را بیرون آورده و به اصطلاح کرونا را از خود دور می‌کردند.

با صدای فیس فیس اسپری ضدعفونی کننده چشمان سایر مشتری‌ها به سمت فرد مذکور می‌رفت و این سبب می‌شد همدیگر را به استفاده از ماده ضدعفونی تعارف کنند، عده‌ای سوال می‌کردند از کجا تهیه کرده‌اید ما هرچه گشتیم پیدا نکردیم!

تقریبا تمامی آرایشگران از دستکش‌های پارچه‌ای برای اصلاح صورت مشتری و دستکش‌های یکبار مصرف برای رنگ مو و سایر فعالیت‌ها استفاده می‌کردند اما این مشتری‌ها بودند که حتی نسبت به تهیه وسایل شخصی خود اقدام نکرده بودند.

یکی از آرایشگران گفت: ‌سال‌های قبل در روزهای پایانی سال سالن جای سوزن انداختن نبود هر چه هم به عید نزدیک‌تر می‌شدیم شلوغ‌تر می‌شد و تا ساعات پایانی سال همه مشغول بودیم.

وی که تمایلی به ذکر نام خود نداشت افزود: از دو ماه قبل عده‌ای نوبت گرفته‌اند تا دم عید دستی به سر و روی‌شان بکشند اما مدام تماس می‌گیرند و در ارتباط با رعایت بهداشت و تمیزی محیط از ما سوال و جواب می‌کنند برخی نیز نوبت‌ها را کنسل می‌کنند.

وی بیان کرد: سالن آرایشگاه ما مدام با محلول ضدعفونی کننده وایتکس و آب در حال ضدعفونی است، اما خواهش می‌کنیم شهروندان نسبت به تهیه وسایل شخصی خود اقدام کنند.

یکی دیگر از آرایشگران نیز گفت: به مشتری‌ها توصیه می‌کنیم در صورتیکه علائمی مانند سرفه و عطسه دارند به آرایشگاه مراجعه نکنند چون ممکن است یک سرماخوردگی ساده باشد اما شرط عقل حکم می‌کند که با این علائم مراجعه نکنند.

بیتا بهاری افزود: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سعی می‌کنیم مشتری‌ها به صورت نوبتی و راس ساعت وارد شوند اما در حین روز افراد زیادی بدون هماهنگی نیز مراجعه و منتظر می‌شوند.

وی اظهار داشت: کاش مانند ادارات و دستگاه‌های اجرایی محلول ضدعفونی کننده محیط در اختیار سالن‌های آرایش عمومی نیز قرار می‌گرفت چون گیر آوردن محلول در شرایط کنونی از هیچکس ساخته نیست از طرفی هزینه‌های تهیه آن نیز مقرون به صرفه نیست.

بسته بودن یکی از سالن‌های آرایش و نصب تابلوی «تا اطلاع ثانونی تعطیل می‌باشد» نظرم را جلب کرد لذا برای بررسی دلیل آن با شماره‌ای که روی بنر سالن بود تماس گرفتم و جویای موضوع شدم.

مدیر داخلی این آرایشگاه گفت: هر چند ایام پایانی سال اوج مشتری‌های صنف ما است اما سلامتی خود و همشهریانم را بر کسب درآمد ترجیح دادم و موقتا این هفته را تعطیل کردم.

وی بیان کرد: از یکماه قبل افرادی زیادی برای سالن نوبت گرفته بودند که با تک تک آنها تماس گرفته و نوبتشان را کنسل کردیم و به وقت دیگری موکول شد، عده‌ای گلایه کردند و عده‌ای نیز خوشحال شده و قدردانی کردند.

وی تاکید کرد: اکنون که مدام از طریق رسانه ملی و شبکه‌های مجازی در ارتباط با راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا اطلاع رسانی می‌شود اگر ما مردم همکاری نکنیم تلاش مسوولان نیز بی نتیجه خواهد بود پس خانه‌نشینی را ترجیح می‌دهیم.

یکی دیگر از آرایشگران گفت: سالن در حالت عادی روزانه هشت تا ۹ ساعت باز است اما روزهای مانده به عید گاهی تا ۱۲ الی ۲ شب مشتری‌ داریم.

مریم امیرآبادی افزود: رعایت بهداشت در داخل سالن بر عهده ما است اما مشتری‌ها باید بیشتر مراقب باشند و نسبت به تهیه وسایلی مانند قیچی، موچین، حوله، نخ، دستکش، ماسک و از این قبیل اقدام کنند.

وی تصریح کرد: نه تنها در این ایام که در تمام طول سال به مشتریان خود توصیه می‌کنیم وسایل شخصی به همراه داشته باشند اما عده خیلی محدودی به این مساله توجه می‌کنند.

رییس اتحادیه پیرایش‌گران و آرایش‌گران زنانه خراسان جنوبی هم گفت: به تمامی سالن‌های آرایشی توصیه کرده‌ایم محیط را به صورت مستمر ضدعفونی و گندزدایی کنند.

هما چمنی افزود: اینکه اتحادیه مواد ضدعفونی کننده در اختیار سالن‌ها قرار دهد در توان ما نیست اما اگر مدیران داخلی سالن‌ها نیز می‌توانند نسبت به تهیه و ضدعفونی محیط کار اقدام کنند باید سالن را تعطیل کنند.

وی بیان کرد: به شاغلان این صنف در آرایشگاه‌ها توصیه شده حتما از وسایل یکبار مصرف استفاده کرده و دست‌های خود را به صورت مکرر با آب و صابون بشورند.

رییس اتحادیه پیرایش‌گران و آرایش‌گران زنانه خراسان جنوبی تصریح کرد: هیچ چیز به اندازه سلامتی شهروندان اهمیت ندارد لذا از مسوولان تقاضا داریم برای تامین مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش در استان اقدام کنند چون صنف ما نیز در این خصوص مانند همه شهروندان گلایه دارند.

در حال حاضر ۶۰۰ آرایشگاه زنانه در استان خراسان جنوبی وجود دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند عصر دیروز (یکشنبه)  گفت: تاکنون ۱۵ نمونه مشکوک به کرونا از استان خراسان جنوبی به تهران ارسال شده که نتیجه ۱۲ مورد منفی و سه مورد مثبت اعلام شده است.

محمد دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: تاکنون ۱۳۰ بیمار دارای علائم تنفسی به بیمارستان‌های استان مراجعه کرده‌اند.

وی اضافه کرد: از آنجا که هر بیماری که به بیمارستان مراجعه می‌کند مورد بررسی قرار می‌گیرد، تاکنون بیش از ۸۰ نفر از بیمارستان مرخص شدند و تعدادی نیز برای درمان سایر بیماری‌ها به بخش‌های دیگر منتقل شدند و تحت درمان قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: بررسی‌های اولیه نشان ‌دهنده این است که بیماران مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی، در سایر استان‌ها حضور داشته‌اند و به احتمال زیاد در خارج استان مبتلا شده‌اند البته نیاز به بررسی‌های تکمیلی دارد و بعدا به اطلاع مردم خواهد رسید.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ظهر روز گذشته اعلام کرد: تاکنون ۹۷۸ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۵۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

کیانوش جهانپور درباره آخرین آمارهای ابتلا به ویروس کرونا در کشور بیان کرد: ۳۸۵ مورد جدید از ظهر دیروز تا امروز به طور قطعی به ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد ۳۰ نفر در قم، ۱۷۰ مورد در تهران، ۲۸ مورد گیلان، ۴۴ مورد مرکزی، ۱۳ مورد اصفهان، ۸ نفر استان فارس، ۱۷ مورد خراسان رضوی، دو مورد کرمانشاه، هشت نفر لرستان، سه مورد سمنان، ۱۱ مورد مازندران، ۳ نفر در همدان، دو نفر در خراسان جنوبی، ۳۱ مورد البرز، دو مورد هرمزگان، ۹ مورد خوزستان، یک مورد سیستان و بلوچستان، یک نفر ایلام، دو نفر استان کرمان (اولین موارد تشخیصی) به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۱ نفر دیگر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۷۵ مورد بهبود یافته و ترخیص شده از بیمارستان نیز در کشور داریم که عدد قابل توجهی است.

جهانپور گفت: بیشترین موارد ابتلای جدید به ویروس کرونا در روزهای اخیر در استان تهران مشاهده شده است. بعد از استان تهران، شرایط شیوع سریع بیماری در استان مرکزی دیده می‌شود. استان مازندران و نوار شمالی کشور نیز موارد شیوع بالایی دارد و از مردم می خواهیم از سفر غیر ضروری به استان‌های شمالی کشور خودداری کنند.

وی اظهار داشت: نمودار ابتلا به ویروس کرونا همچنان صعودی است. موضوع در اغلب استان‌های کشور جدی است و امیدواریم با رعایت مردم بتوانیم از افزایش بار بیماری در روزهای آتی جلوگیری کنیم.

اولین مورد مثبت ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی روز شنبه دهم اسفند اعلام شد. بیمار کرونایی فردی ۵۵ ساله است که احتمال می‌رود خارج استان مبتلا شده است.

ویروس کرونا که از چین شیوع یافت و به بسیاری از کشورهای جهان سرایت کرده، تاکنون ۲۷ استان کشور را نیز درگیر کرده است.

این بیماری قابل پیشگیری است و با رعایت بهداشت فردی و راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد.

کلاس‌های حضوری تمامی دانشگاه‌های استان تا پایان هفته جاری تعطیل است و آموزش به صورت مجازی و از راه دور خواهد بود.

همچنین تمامی مدارس خراسان جنوبی بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای سراسر کشور از روز شنبه تا دوشنبه دوازدهم اسفند تعطیل است و دانش‌آموزان می توانند از آموزش مجازی و تدریس در شبکه آموزش سیما بهره‌مند شوند.

ادارات استان نیز از روز شنبه به مدت یک هفته ۲ ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.

بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند مرکز اصلی پذیرش و بستری بیماران مشکوک به کرونا انتخاب و تجهیز شده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری